שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
התייעלות באנרגיה

רשויות מקומיות וגופים הנתמכים מתקציב המדינה - זו הדרך שלכם להשיג חיסכון של עשרות אחוזים בהוצאות האנרגיה ולצמצם את זיהום האוויר

ארגונים אשר עיקר תקציבם הוא מהממשלה, יכולים לחסוך בהוצאות האנרגיה ללא צורך במקור תקציבי ייעודי. קרן הלוואות חדשה של המדינה להתייעלות באנרגיה ובהפחתת פליטות גזי חממה מאפשרת לכם לפנות לחברות אסקו – המשקיעות בעצמן את המימון הדרוש להחלפת המערכות ומצמצמות את הוצאות החשמל

בשיתוף משרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה 12:5706.08.19

 

 

אחד האתגרים של ההתייעלות באנרגיה היא ההשקעה הכספית הראשונה לה נדרש הגוף הנתמך. במטרה להתמודד עם הבעיה, החליטה מדינת ישראל ליצור מקור מימוני להתייעלות. כך, רשויות מקומיות וגופים הנתמכים מתקציב המדינה המעוניינים לצמצם את צריכת החשמל וליהנות מחיסכון כלכלי ניכר, יוכלו לקבל הלוואות בערבות המדינה בתנאים מקלים באמצעות חברות האסקו.

 

קרן ההלוואות, שפותחת בפני חברות האסקו מסלול ייעודי המאפשר להן לקחת הלוואה עבור הגופים הנתמכים, הושקה לראשונה על ידי משרד האנרגיה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר. הקרן, בהיקף של כ-500 מיליון שקל, מיועדת לממן פרויקטים להתייעלות באנרגיה בסכום כולל של 3.5 מיליארד שקל, זאת במטרה לחסוך בהוצאות האנרגיה, להפחית פליטות גזי חממה ולהעלות את איכות חיי התושבים.

 

את ההלוואות יעניקו בתנאים משופרים הבנקים שנבחרו במכרז פומבי – דיסקונט, הפועלים, מזרחי טפחות והבינלאומי. הן מיועדות לפרויקטים של התייעלות באנרגיה שיביאו להפחתת פליטת גזי חממה, באמצעות שדרוג מערכות מיזוג וחימום, החלפת אמצעי תאורה למערכות חסכוניות ויעילות יותר והתקנת מערכות ניטור ואופטימיזציה לשימוש בחשמל. במטרה לקבל את המימון, נדרש הפרויקט, בין היתר, לצמצם את צריכת החשמל בהיקף מינימלי של 200,000 קוט"ש לשנה.

 

חברות אסקו – מממנות, מחליפות את הציוד וגם מתחזקות

חברת אסקו (ESCO – Energy Services/Saving Company) היא חברה העוסקת במתן שירותים של התייעלות אנרגטית וחיסכון בחשמל ורשומה במאגר "חברות האסקו" של משרד האנרגיה.

 

חברות אסקו זכאיות, בנוסף להלוואה, לקבלת מענקים לביצוע פרויקטים של התייעלות באנרגיה אשר יחסכו בהוצאות האנרגיה ויפחיתו באופן ניכר את פליטות גזי החממה. חברות אלה מספקות פתרונות שונים לצריכת החשמל הגבוהה, כדוגמת החלפה ושדרוג של ציוד ישן ובזבזני באנרגיה, מיקור חוץ של תשתיות ועוד. הרווח של חברת האסקו נקבע, בין היתר, ביחס ישיר למידת ההתייעלות שהשיגו.

 

מיטל פרשר, מרכזת אנרגיה במשרד להגנת הסביבה, מצביעה על כך כי המודל בו פועלות חברות האסקו מהווה הזדמנות כלכלית לכל הגופים הנתמכים על ידי הממשלה. "כאמור, תכניות להתייעלות אנרגטית נזנחות ונשכחות במגירה עקב קושי בגיוס תקציבי. מהנתונים הקיימים במשרד להגנת הסביבה, הפרויקט השכיח ביותר לביצוע במגזר המוניציפאלי, הוא שדרוג תאורת הרחובות ומעבר לתאורת לד חסכונית יותר. פרויקט מסוג זה צפוי להניב חיסכון של לפחות 50% בצריכת החשמל".

 

פרויקטים נוספים שכיחים במגזר המוניציפאלי הם החלפת מזגנים ישנים למערכות אקלום חסכוניות בשילוב עם מערכות בקרה חכמות וחיישנים לכיבוי והדלקה אוטומטיים. לאלו פוטנציאל רב לחיסכון.

 

רוצים לבצע פרויקט של התייעלות באנרגיה? לחצו כאן לפרטים נוספים על קרן ההלוואות בערבות ממשלתיות >>

 

 • פרויקט החלפת התאורה של חברת אסקו ישראל בבת ים , צילום: אסקו ישראל
  פרויקט החלפת התאורה של חברת אסקו ישראל בבת ים
  |
  צילום: אסקו ישראל
 • פרויקט החלפת התאורה של חברת אסקו ישראל בבת ים , צילום: אסקו ישראל
  פרויקט החלפת התאורה של חברת אסקו ישראל בבת ים
  |
  צילום: אסקו ישראל
 • פרויקט החלפת התאורה של חברת אסקו ישראל בבת ים , צילום: אסקו ישראל
  פרויקט החלפת התאורה של חברת אסקו ישראל בבת ים
  |
  צילום: אסקו ישראל
 • פרויקט החלפת התאורה של חברת אסקו ישראל בבת ים , צילום: אסקו ישראל
  פרויקט החלפת התאורה של חברת אסקו ישראל בבת ים
  |
  צילום: אסקו ישראל

 

כל חיסכון בקוט"ש מתורגם למונחים של טון פליטת פחמן דו חמצני מופחת. כך, הגופים אשר יטמיעו פרויקטים להתייעלות אנרגטית, יהיו שותפים למאבק העולמי בשינוי האקלים.

 

חברות אסקו פועלות במדינות רבות ברחבי העולם. באוסטרליה, למשל, מיזמים של התייעלות באנרגיה הביאו לחיסכון שנתי של כ-36 מיליון דולר אוסטרלי, ולהפחתת פליטה של כ-282 אלפי טונות של פחמן דו חמצני. בארה"ב, ענף ההתייעלות באנרגיה מציג שיעורי צמיחה גבוהים, עם חברות רבות הפועלות בתחום. החקיקה בארה"ב מחייבת התייעלות באנרגיה, אך קיימת מצוקה תקציבית – כך שלרוב, המודל של פרויקטים אלה הוא חוזה אנרגיה מבוסס ביצועים, כאשר החברה מתוגמלת לפי היקף החיסכון שהשיגה.

 

הוצאות האנרגיה יורדות

יאנינה פליישון, מנהלת תחום פרויקטים באגף שימור אנרגיה במשרד האנרגיה, מציינת כי בקרב רשויות מקומיות וגופים הנתמכים מתקציב המדינה, יש פוטנציאל רב של התייעלות באנרגיה, וניתן להגיע לחיסכון משמעותי בהוצאות האנרגיה השוטפות. "החזר ההשקעה של הפרויקטים ברשויות יכול להגיע לעד שמונה שנים, כך שמדובר בפרויקטים מאוד כדאיים כלכלית. חשוב לציין שהעבודה דרך חברות אסקו מסייעת לגופים השונים לעשות את הבדיקות המקדימות, וכן לבצע את הפרויקט באופן מעשי, כאשר העובדה שהן אלו שמגייסות את המימון לפרויקט הופכת את הפעולה לכדאית במיוחד".

 

חברת "אסקו ישראל" היא החברה שביצעה את אחד הפרויקטים הגדולים של התייעלות באנרגיה בישראל, שכלל החלפת כל תאורת הרחוב בבת ים לתאורת לד חסכונית, אשר הביאה לחיסכון בהוצאות של העירייה והובילה להפחתה משמעותית של פליטות גזי חממה ושיפור איכות האוויר בעיר. על פי מודל הפעילות של חברות האסקו, העירייה לא השקיעה מתקציבה למימון הפרוייקט, והוא מומן במלואו על ידי חברת האסקו. בנוסף, חברת האסקו ממשיכה ללוות את הפרויקט גם לאחר סיום ההתקנה ונותנת שירותי תחזוקה שוטפת הכרוכה בחיסכון של מיליוני שקלים עבור העירייה .

 

לדברי דן בר משיח, מנכ"ל אסקו ישראל, בתוך פחות מתשעה חודשים מיום השלמת הפרויקט, ירד מספר הפניות למוקד העירוני בנושאי תאורה ב-95%, והוצאות האנרגיה ירדו ב-74%. "זאת, לאחר החלפה של לא פחות מ-8,200 גופי תאורה ברחבי העיר, והתקנת בקרים דיגיטליים המאפשרים מעקב אחר החיסכון בזמן אמת. את הכסף שנחסך בפרויקט, יכולה עתה העירייה להפנות לאפיקים אחרים.

 

"החיסכון הזה מתאפשר בזכות המודל הייחודי של חברות האסקו – בו החברות מחליפות על חשבונן את המערכות צורכות האנרגיה של הלקוח, יוצרות עבורו חיסכון אנרגטי ומצמצמות את הוצאות התחזוקה שלו בנוסף, הן מספקות אחריות למערכות החדשות, וכאמור, הרווח שלהן מגיע אך ורק מתוך החיסכון הישיר והמדוד באנרגיה ותחזוקה, שנמדד באמצעות פרוטוקולי מדידה מחמירים".

 

עוד פרטים על חברות "אסקו" וחברות התייעלות באנרגיה באתר של משרד האנרגיה בקישור הבא>>>

 

רווח נקי לכולם

לסיכום, חברות האסקו הן גורם המטפל בכל השלבים של ההתייעלות באנרגיה – החל במדידה מדויקת הנדרשת כדי ללמוד מהי צריכת האנרגיה הקיימת בארגונים, החלפה ושדרוג של המערכות צורכות החשמל במערכות חסכוניות יותר, ביצוע תחזוקה לאחר ההתקנה, טיפולים ושירותים במסגרת הפרויקט ובהמשך - חברת האסקו ממשיכה לעקוב אחרי צריכת החשמל באופן שוטף אחרי ההתקנה.

 

כך, גם עיריות וגופים הנתמכים מתקציב המדינה, דוגמת בתי ספר, אוניברסיטאות, בתי חולים ועוד, יכולים לבצע פרויקטים של התייעלות באנרגיה, מבלי להקצות לכך תקציב ייעודי, ובמקביל לוודא שהחיסכון באנרגיה ובהוצאות נשמר לאורך זמן.

 

בחזרה לערוץ התייעלות באנרגיה >>

 

 

 
x