שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשנות

מבחני שמאות מקרקעין: היכן אחוזי המעבר הגבוהים ביותר?

מכללת אפיק מציגה שיעורי מעבר גבוהים של בחינות מועצת השמאות. איך היא עושה את זה? אולי באמצעות התאמת אופן הלימוד למאה ה-21. אלי קאופמן: "הבנו שהרצאות מסורתיות בכיתות לימוד עברו מן העולם"

רונן ניב 09:4024.03.19

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

נראה כי מבין המקצועות הקשורים לתחום הנדל"ן, יש אחד שיודע בשנים האחרונות פריחה שאין לה אח ורע – שמאי המקרקעין. השמאי המודרני מחזיק במקצוע נדרש ומבוקש – עניין הבא לידי ביטוי בגידול ניכר במספר הסטודנטים המבקשים ללמוד את התחום ולהשתלב בו.

 

מסלול הכשרתו של שמאי המקרקעין הוא מורכב ומאתגר. כדי להימנות על פנקס השמאים על הסטודנטים לצלוח לא פחות מ-14 בחינות (11 בחינות מוקדמות ועוד שלוש בחינות מסכמות), לצד תקופת התמחות ותואר ראשון המוכר על ידי המל"ג. הגוף האחראי על בחינות הרישוי הוא מועצת השמאות, המשתייך למשרד המשפטים.

 

 

 

בשנים האחרונות נמתחה ביקורת על קושי הבחינות ועל רף עוברים נמוך, וחידדה את אצל דור שמאי המחר כי בחירת מוסד הלימודים הוא אחד השלבים הקריטיים בדרך אל הגשמת החלום.

 

על רקע זה ממשיכה מכללת אפיק, המציעה מסלול לימודי שמאות מקרקעין ומסלול לימודי שמאות מקרקעין אונליין, למצב את עצמה בחוד החנית של לימודי התחום, כשהיא מציגה שיעור מעבר מרשים בקרב תלמידיה.

 

כך למשל, במסגרת קורס יסודות מדידה ומיפוי, שנערך במהלך פברואר האחרון, אחוז העוברים מבין תלמידי המכללה היה 95%. אחוז עוברים זהה היה גם בקורס תכנון ובנייה חלק א: יסודות התכנון העירוני. בבחינה בקורס תכנון ובנייה חלק ב': דיני התכנון העירוני, היה אחוז העוברים 67% ואילו בקורס יסודות הנדסת בניין והנדסה אזרחית צלחו את הבחינה 75% מקרב הסטודנטים תלמידי המכללה. בימים האחרונים פורסמו גם הציונים בקורס מיסוי מקרקעין ומסים אחרים, שנערך בחודש שעבר והבחינה שבסיומו נחשבת אחת הקשות במסלול ההכשרה. את הבחינה עברו בהצלחה 36 סטודנטים מתוך 199 שניגשו אליו – כשליש מהעוברים ממכללת אפיק. בהקשר זה יש להוסיף יש כי העררים על הציונים טרם הוגשו.
הבעלים והמנכ"ל של מכללת אפיק, אלי קאופמן. "עוגן משמעותי בהכשרת שמאי העתיד" הבעלים והמנכ"ל של מכללת אפיק, אלי קאופמן. "עוגן משמעותי בהכשרת שמאי העתיד" צילום: באדיבות מכללת אפיק

 

כיצד מצליחה מכללה אחת מרחובות לעשות במשך שנים את מה שאחרות מתקשות בו? "לימודי שמאות מקרקעין מצריכים שליטה בתחומים רבים והתמודדות עם חומר נרחב ומגוון", מסביר אלי קאופמן, הבעלים והמנכ"ל של מכללת אפיק. "לכן, התאמת מסלול הלימודים לצורכי הסטודנט מחייבת תשומת לב, זה לא עוד חוג על הדרך. איכותו של המוסד הלימודי נמדדת בשני אופנים מרכזיים: בקיאותו במה שנוגע לנבכי הבחינות, כמו השינויים והעדכונים בחומר שמופיע בהן; וכמובן המעטפת שהוא מספק לסטודנטים שלו".

 

כאשר קאופמן מדבר על "מעטפת" הוא מתכוון, בין היתר, לחומרי לימוד מזוקקים ותמציתיים ולתרגולים אינטנסיביים לפני מבחנים, המאפשרים קבלת תמונת מצב עדכנית באשר לרמתם של הסטודנטים ומוכנותם. במכללת אפיק שמים דגש מיוחד גם על סגל מרצים מנוסה וצוות מתרגלים מיומן, כמו גם על ליווי צמוד ומענה שוטף לתלמידים - לרבות אפשרות לחזור על קורסים שכבר לקחו. "חשוב לנו לסייע לסטודנטים למקסם את ידיעותיהם בחומר הנלמד, ובמקביל להקל עליהם גם בפרוצדורות הביורוקרטיות המפרכות ובהתנהלות מול מועצת השמאים, הגוף היציג שלנו", אומר קאופמן.

 

יתרון חשוב נוסף בו מתגאה מכללת אפיק נוגע להתאמתה לעידן הדיגטלי, עם מסלול האונליין: "העולם הדינמי של המילניום השלישי מחייב חשיבה מחוץ לקופסה", קובע קאופמן, "אופן הלימודים המסורתי שמתנקז אל כיתות הלימוד והספריות – עובר מן העולם. אנחנו מבינים שהיום סטודנטים לא יכולים להרשות לעצמם להתנתק מהסביבה ולהקדיש את עצמם אך ורק ללימודים. לכן גיבשנו עבורם מסלול עם יכולת תמרון מרבית. כל חומרי הלימוד, כולל הספרים והתרגולים, נשלחים לסטודנטים. ההרצאות מצולמות ומועלות לאתר שלנו, כשכל תלמיד יכול לצפות בהן באמצעות קוד אישי, בזמן שנוח לו. בנוסף, אנו לוקחים את התלמידים 'לשטח' ומפגישים אותם עם גורמים בכירים בתחום שמאות המקרקעין".

 

לו"ז משפחתי

אורי סופר, אדריכל ומהנדס אזרחי מחברת א.ס. נדלניסט אדריכלות, שמאות וייעוץ, הוא בוגר מכללת אפיק. "לפני שנרשמתי ללימודי שמאות מקרקעין עשיתי לא מעט בדיקות, בירורים והתייעצויות", הוא משחזר. "ידוע שבחינות המועצה מהוות אתגר לא פשוט, ומבחינתי היה קודם כל חשוב למצוא מסלול שיאפשר לי להתמודד איתן בהצלחה. לכל אורך הדרך התחושה היתה שבמכללת אפיק מבינים בדיוק מה נדרש כדי שהסטודנטים יעברו בהצלחה את התהליך".

 

לדברי סופר, "סיבה נוספת שבזכותה בחרתי במכללה נוגעת ללימודי האונליין. מפאת אורח חיים עמוס, המשלב לו"ז צפוף של עבודה ומשפחה, לא יכולתי להרשות לעצמי לקחת פסק זמן קבוע ולהתייצב להרצאות פרונטליות בכל שבוע. המסלול המקוון סיפק לי את הגמישות ללמוד במקום ובזמן שמתאימים לי".
אורי סופר. "ללמוד בזמן ובמקום שמתאימים לי - בזכות המסלול המקוון" אורי סופר. "ללמוד בזמן ובמקום שמתאימים לי - בזכות המסלול המקוון" צילום: באדיבות א.ס. נדלניסט אדריכלות, שמאות וייעוץ

על אף העובדה שהוא כבר מחזיק במקצועות נחשקים, הרי שמבחינת סופר הכשרה כשמאי מקרקעין היא עוד נדבך חשוב בארגז הכלים המקצועי. "בסופו של דבר, מי שפועל בעולם הנדל"ן חייב לשלוט בשורה רחבה של אספקטים הנוגעים לשמאות מקרקעין", הוא מבהיר. "התחום הזה הוא חלק בלתי-נפרד מהעבודה היומיומית שלנו, והידע שצברתי במהלך תקופת הלימודים בהחלט מסייע לי בהתנהלות השוטפת".

 

"לאחר שנים ארוכות כאיש קבע, חשוב לי שהפרק החדש בקריירה ישלב מקצוע שהוא גם פרקטי וגם מאתגר", מספר דרור נגר, סטודנט במכללת אפיק. "בהתחשב במסלול הכשרה שהוא ארוך ולא פשוט, ומאופיין לא פעם בציונים שרחוקים מלהיות מזהירים - אחד הדברים הראשונים שניגשתי לבדוק היה אחוזי המעבר בבחינות. כשנחשפתי לנתוני הסטודנטים של מכללת אפיק מאוד התרשמתי. ההחלטה ללמוד במכללה קיבלה מבחינתי עוד חיזוק כשהגעתי לביקור התרשמות. יש כאן צוות איכותי שמבין עניין ויודע אילו כלים דרושים לסטודנט כדי לצלוח את הלימודים. אף על פי שאנחנו סטודנטים בגילים ומרקעים שונים, נוצרה אצלנו קבוצה מאוד מגובשת".

 

"התפקיד שלנו הוא להנגיש את הלימודים לסטודנטים שלנו ולעזור להם לעמוד בדרישות הקפדניות של התחום", מסכם קאופמן. "ההתמחות שלנו היא בפיתוח מגוון פתרונות שמשלימים זה את זה, ויעילותם משתקפת גם בציונים ובאחוזי המעבר בבחינות. אין לי ספק שמכללת אפיק תמשיך להוות עוגן משמעותי בהכשרת שמאי העתיד".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל רעננה
חיים ברוידא: אכניס עוד כ-200 בניינים ברעננה להליכי תמ"א 38
פאנל רמלה
שכונות נבנות, התחדשות עירונית ובקו"ם: מיכאל וידל על העתיד של רמלה