שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

שמרון על ההתקררות בשוק הנדל"ן: "היינו רגילים לקבל 12 הצעות לכל מגרש. היום אנחנו מקבלים 2"

יו"ר רשות מקרקעי ישראל אמר את הדברים בכנס של מרכז הבנייה הישראלי והוסיף כי הרשות מקפידה על לוחות הזמנים של הליך הבנייה: "קבלן אומר למה שאקח ארבעה מכרזים וילחצו עליי לבנות בכולם? עדיף לזכות בשני מכרזים ולבנות"

אמיתי גזית 13:1529.11.17
"השוק לא מצליח לקלוט היום את כמות העסקאות שאנחנו מציעים. במכרזים במרכז הארץ בהם הינו רגילים לקבל 12 הצעות למגרש, אנחנו מקבלים 2 הצעות" כך אמר הבוקר עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל בפאנל במסגרת עיר הנדל"ן של מרכז הבנייה הישראלי שמתקיים כיום באילת.

 

שמרון הסביר כי "אנחנו מרגישים שהשוק לא מצליח לקבל את כמות יחידות הדיור, משתי סיבות: האחת, אין מה לעשות המספרים מדברים בעד עצמם. עד סוף 2017 נשווק קרוב ל-45 אלף יח"ד, מדובר בעסקאות אמיתיות שאנשים שילמו כסף, לא מכרז באוויר. קבלן שהשכיב כסף אין מצב שהוא לא יתחיל לבנות. ויש עוד כ-30 אלף יח"ד בקרקע פרטית, כך שיש יותר מ-60 אלף התחלות בניה בשנה, היעד שדרוש להורדת מחיר הדיור".

 

על פי שמרון הסיבה השנייה להתקררות בביקושים נעוצה במדיניות של רמ"י "אנחנו מאוד מקפידים על לוחות הזמנים של הבנייה. קבלן חייב לסיים את הבנייה בלוחות זמנים קצובים. כתוצאה מכך קבלן אומר למה שאקח ארבעה מכרזים וילחצו עליי לבנות בכולם. עדיף לזכות בשני מכרזים ולבנות".

 

 

שמרון. "קבלן שהשכיב כסף אין מצב שהוא לא יתחיל לבנות" שמרון. "קבלן שהשכיב כסף אין מצב שהוא לא יתחיל לבנות" צילום: ענר גרין

 

בהמשך דבריו אמר שמרון כי גם המחאה כנגד הבנייה המואצת ובעיות התחבורה שהיא מעוררת, משפיעים על קצב שיווק הקרקעות. "יש כרגע האטה בשיווקים בראש העין בעקבות הפגנות התושבים והתארגנות כלל ארצית. כולם אומרים 'תבנו', רק לא אצלנו. אם כולם לא רוצים שנבנה, אז איפה נבנה?!".

 

שמרון הסכים כי רמ"י מתקשה לשווק מגרשים בפריפריה, אך אמר כי חשוב שהמדינה תמשיך לחתום על הסכמי גג גם עם ערי הפריפריה. "קצב השיווק בפריפריה הוא פחות ממה שהיינו רוצים לעשות, אבל לא יעלה על הדעת שמדינת ישראל תשקיע בתשתיות רק במרכז".

 

בנוסף אמר שמרון כי גם הכישלונות האלה מעידים על התקררות "זה שמכרז נכשל זה אומר שהשוק רווי".

 

שמרון הוסיף וסיפר כי עד סוף השנה או תחילת הרבעון הראשון של 2018 תפורסם תוכנית של רמ"י ומשרד הבינוי להקמת שכונה חדשה בת 4,000 תושבים בטבריה.שכונה הכוללת אזורי תעסוקה ואצטדיון. למרות הכישלונות במכרזי מקרקעין קודמים בעיר, הוא סבור כי בשכונה החדשה השיווק יצליח. "בעבר נכשלו מכרזים בטבריה בגלל טופוגרפיה הררית שמייקרת את עלויות הפיתוח, לעומת זאת השכונה החדשה תיבנה בגב ההר".

 

על הביקורת על קצב הבנייה האיטי בפרויקטי מחיר למשתכן אמר שמרון כי "מחיר למשתכן הושק באמצע 2015 עד היום שווקו לזוכים 60 אלף יח"ד, הפרויקט יאוכלס תוך 5-3 שנים. אלו הם לוחות זמנים סבירים. לשם השוואה הפרויקט של שרונה במתחם היקר בארץ יאוכלס תוך 6 שנים, אז למה שהמדינה משווקת מצפים ללוחות זמנים אחרים?".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x