• תפריט
מט"ח וסחורות

בנק ישראל חזר לרכוש מט"ח; הדולר טיפס מעל 3.5 שקלים

לאחר הפוגה של מספר חודשים, הבנק המרכזי רכש מאות מיליוני דולרים; הדולר עלה ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.506 שקלים. היורו עלה ב-0.4% ונקבע על 4.14 שקלים

לאחר תקופה ארוכה שבה בנק ישראל, בראשותה של ד"ר קרנית פלוג, הניח לשוק המט"ח לפעול באופן חופשי, הוא חזר היום (ד') והתערב בשוק באמצעות רכישת מאות מיליוני דולרים. זאת, לאחר שהדולר חצה כלפי מטה במהלך המסחר היומי את רמת 3.5 שקלים לדולר.

 

 

 

שערו היציג של הדולר נקבע היום על 3.506 שקלים - עלייה של 0.3%. זאת, לאחר ששערו נחלש ב-0.3% ל-3.492 שקלים לדולר, רמתו הנמוכה מאז ספטמבר. רכישת הדולרים הביאה לקפיצה מיידית בערכו של הדולר. היורו עלה ב-0.4% ושערו היציג נקבע על 4.14 שקלים.

 

 

דולרים דולרים צילום: שאטרסטוק

 

 

בשבוע שעבר דיווח הבנק כי יתרות מטבע החוץ שלו הסתכמו בחודש ספטמבר בסך של 111 מיליארד דולר. גידול מזערי של 31 מיליון דולר לעומת חודש אוגוסט - שבו הבנק לא רכש מט"ח כלל.

 

עצירת הרכישות על ידי בנק ישראל מפתיעה לכאורה, משום שהבנק רוכש בשנים האחרונות מיליארדי דולרים רבים על מנת למתן את התחזקות השקל מול המטבעות הזרים. אולם בספטמבר נמשכה מגמת היציבות, ואף התחזקות קלה של השקל מול סל המטבעות. במהלך החודש התחזק השקל מול היורו ומול הדולר בשיעור של 2.4% ו-1.9%, בהתאמה. מול מטבעות שותפות הסחר העיקריות של ישראל, כפי שמשוקלל בשער החליפין הנומינלי האפקטיבי, התחזק השקל בכ-2.2%.

לכתבות נוספות בנושא שוק ההון

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x