$
בארץ

ועדת הכספים אישרה: מס החברות יופחת ב-2% לשיעור של 23%

ההפחתה תימשך על פני שנתיים וצפויה להקטין את הכנסות המדינה ממסים ב-1.8 מיליארד שקל בשנה. בנוסף אושר ריווח מדרגות מס ההכנסה. באופוזיציה מחו: "מחזקים את החזקים על חשבון החלשים"

עמרי מילמן 19:3214.12.16

ועדת הכספים אישרה הערב (ד') את הפחתת מס החברות מ-25% ל-23% על פני שנתיים (מס החברות יעמוד על 24% ב-2017 ו23% ב-2018). הפחתת המס אמורה להקטין את הכנסות המדינה ממסים ב-1.8 מיליארד שקל בשנה. עוד אושרה הפחתת מס ההכנסה, החל ינואר 2017, שתבוצע על ידי ריווח תקרות המס. כך למשל, מס הכנסה בגובה 10% ישולם על הכנסה עד 6,200 שקל בעוד שעד היום התקרה לתשלום המס הנמוך עמדה על סכום של עד 5,200 שקל.

 מדרגות המס החדשות הן: 10% עד הכנסה של 6,221 שקל, 14% עד 8,290 שקל, 20% עד שכר של 13,680 שקל, 31% על שכר של עד 19,800 שקל, 35% מס על הכנסות של עד 41,410 שקל, ומעבר לכך מס של 47%.

 

 

במקביל אושר כי מס הייסף על הכנסות גבוהות יעלה מ-2% ל-3%. עוד סוכם כי השכר המינימאלי המחויב במס הייסף יירד מ-810 אלף שקל בשנה (יותר מ-66 אלף שקל בחודש) ל-640 אלף שקל (יותר מ-53 אלף שקל בחודש). שינויים אלה צפויים להקטין את הכנסות המדינה בכמיליארד שקל.

 

ח"כ מיקי רוזנטל. "איזה חלופות נבדקו?" ח"כ מיקי רוזנטל. "איזה חלופות נבדקו?" צילום: עומר מסינגר

 

במהלך הדיון התעוררו חילוקי דעות בין חברי הכנסת, בעיקר בין חברי אופוזיציה שהתנגדו להפחתת מס החברות. לדברי ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "מדובר בסכומי עתק שהמדינה מפסידה מהחוק הזה, והשאלה איזה חלופות נבדקו? אומר האוצר שזה יעודד צמיחה, אך במקום באמת לגרום לצמיחה על ידי ייעול ועידוד עבודה ותעשייה, מחזקים דווקא שחקנים חזקים, מהלך שלא בהכרח ישיג את המטרה המיוחלת".

 

ח"כ אורלי לוי (ישראל ביתנו): "האם יש לנו עודף בתקציב? כי לא יכול להיות שמוותרים על 2.2 מיליארד שקל בשנה לאוכלוסייה הכי חזקה, קרי לממן את החזקים על חשבון החלשים, כשרוצים למסות פיצויי פיטורין שנועדו לימים שחורים. כאשר בתקציב הקודם פגענו בחיסכון לפנסיה, אז איפה האיזון? ההפחתה הגיונית כשאנחנו בפריחה כלכלית אך לא במצב של היום, היום הפחתה משמעותית ומחר קיצוץ רוחבי שזה רווחה, שיכון אולי הדיור הציבורי, אולי בפנימיות וכד'".

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר: "החוק הזה בא להפחית מסים ועלותו גבוהה, גם מס חברות וגם מס על היחידים ייגרמו לכך שיותר חברות יהיו כאן ויותר ייצאו לעבודה. יש כאלה שטוענים שהכספים האלה, אם היו הולכים לכיוונים אחרים - להוצאות חברתיות למשל - זה היה טוב יותר למשק ותורם לחברה. זו כבר שאלה של סדרי עדיפויות. יש בחוק הזה אלמנטים חיוביים מאוד שעשויים להביא להגברת הצמיחה במשק. יחד עם זאת, אני לא זה שהביא אותו, אלא הממשלה. אני לא אחתום על חוק ההסדרים אלא לאחר שיחה עם שר האוצר לגבי כלל המדיניות והשגת המטרות הכלכליות מחד, תוך דאגה לחברה האזרחית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x