$
משפטיפ

להפסיק הסתרה של עבירות מין בילדים בקרב מגזרים סגורים

קהילות סגורות חושבות לא פעם כי אם יטפלו בפדופיל בתוך הקהילה, יצליחו לבער את הנגע. הן אינן מבינות כי ללא עירובן של הרשויות, ייפגעו עוד ועוד ילדים

בשיתוף משפטיפ - עו״ד מעיין חיימוביץ 12:0601.12.16

בחודש מאי האחרון הזדעזע העולם החרדי. כתב אישום שהוגש נגד רב בישיבה ידועה העלה תמונה מזעזעת לפיה אנס הרב את אחייניותיו מאות פעמים, מאז היו ילדות.

סיפור שהגיע לפתחי לאחרונה מעלה נתונים מדאיגים על הסתרה של עבירות מין בילדים בקרב מגזרים סגורים, ועל פגיעה בילדים רבים כתוצאה מכך.

 

זה הסיפור:  כילד, ישראל אהב להסתובב ברחובות. אחרי תלמוד תורה, היה מגיע הביתה, אוכל ויוצא לשחק. בית הכנסת שימש עבורו למקום מפגש עם החבר'ה.

 

בבית הכנסת פעמים רבות מתכנסים ילדים הקוראים יחד תהילים ובתמורה מקבלים ממתק. בסיום, לתלמידים המתמידים, היו פורסים על שולחנות בית הכנסת חבילות של ממתקים. כמובן שהיו ״פרוטקציונרים״ שקיבלו המון, ו״ילדים נשכחים״ שבאופן קבוע קיבלו מעט. ישראל היה שייך לאחרונים. את הממתקים היו מאכסנים במקלט בית הכנסת ואין דבר שישראל רצה יותר מלשים ידו על מפתח המקלט. 

  

אילוסטרציה. פדופיליה קיימת גם ברשת אילוסטרציה. פדופיליה קיימת גם ברשת

 

בכל שבוע היה צועק ישראל את התהילים חזק יותר כדי לנסות ולמצוא חן בעיני הרבנים במטרה לקבל יותר ממתקים, אך זה לא עזר. עד שהגיע שמעון (שם בדוי) - האיש והמפתח. שמעון הבחין כי ישראל חפץ מאוד להגיע למקומם של הממתקים במקלט, והציע לו את המפתח. ישראל מצידו לא היסס והתלווה בשמחה  לשמעון כאשר זה האחרון ביקש ממנו עזרה בהבאת דבר מה מאחד המקלטים באזור.

 

אלא שבמקלט ביקש שמעון מישראל לנגוע בו. ישראל לא הבין מה הוא רוצה, אך ברצותו את המפתח, לא יכול היה להתנגד. הוא הסכים שיגע בו "רק" בבטן, מעל הציצית. ישראל שכב שם על מזרן ושמעון החל לגעת בו.

 

לאחר מכן ישראל קיבל את המפתח למקלט, ומדי יום היה נכנס אליו ואוכל ממתקים וחטיפים, עד שבאחת מן הפעמים הגיע שמעון ועל פניו ארשת תדהמה. "מה אתה עושה פה? למה אתה אוכל ממתקים?", ישראל נבהל והחל לגמגם. "אני אומר לאחראי", אמר שמעון, וישראל החל לבכות. אלא שלשמעון היה פתרון: "תשכב על המזרנים פה", הוא ציווה וישראל שכב. שמעון נשכב מעליו (בבגדים) והתחיל להתחכך בו. מאז הפך הדבר לריטואל קבוע. שמעון היה פוגש את ישראל בבית הכנסת, לקח אותו למקלט ושם ביצע בו את זממו.

 

אלא שלאחר כמה פעמים ישראל קץ בכך. הוא פנה בתלונה לרב בית הכנסת, אלא שהתגובה של הרב היכתה אותו בתדהמה, במפח נפש ובהלם מוחלט. הרב, מסתבר, בחר להגן דווקא על שמעון. 

 

סיפור לא חריג 

סיפור פגיעתו של ישראל אינו חריג. על פי נתוני משטרת ישראל, בשנת 2015 נפתחו 5,974 תיקים על עבירות מין, בהם אחוזים גדולים של עבירות מין שנעשו בילדים. בנוסף, עולה מהנתונים כי 855 מהתיקים שנפתחו הם על עבירות מין בתוך המשפחה, רובם עבירות מין בילדים המוגדרים תופעת פדופיליה.

 

תופעת הפדופיליה אינה נפתרת כך סתם מעצמה, קהילות סגורות חושבות לא פעם כי אם יטפלו בפדופיל בתוך הקהילה, יצליחו לבער את הנגע, אך הן אינן מבינות כי ללא עירובן של הרשויות, ייפגעו עוד ועוד ילדים.

 

הענישה בישראל על עבירות מסוג זה יכולה לנוע בין עבודות שירות ועד לשנות מאסר רבות, הדבר תלוי באופי העבירה ובחומרתה. בשנים האחרונות נוטים בתי המשפט להחמיר בענישה על עבירות מסוג פדופיליה כדי להמחיש את פגיעת הציבור מעבירות אלו.

 

גם הקשר בין הפוגע לנפגע עשוי לשנות את חומרת הענישה. אם מדובר בפדופיל שעבר עבירה בתוך המשפחה העונש עשוי להיות כפול. עבירת מין בתוך המשפחה כוללות בהגדרתן גם ילדים של בן הזוג מנישואיו הקודמים וילדים מאומצים. בנוסף, פגיעה בחסרי ישע גם היא כמו עבירות בתוך המשפחה תגרור ענישה כפולה.

 

עו"ד מעיין חיימוביץ' עו"ד מעיין חיימוביץ' צילום: אלי מעייני

 

עבירות מין אינן רק פיזיות אלא גם וירטואליות. לאחרונה פורסם אודות רשת שמנתה גברים רבים, מאזור המרכז, אשר נעצרו על עבירות פדופיליה ברשת. הם גרמו לילדות לבצע בעצמן אקטים מיניים כשהם צופים בהן דרך מצלמת מחשב.

 

בין יתר עבירות המין הווירטואליות – נכללות גם עבירות הקשורות לאחזקת חומר פדופילי או הפצתו. על אף שהמחזיק או המפיץ לא פגע בעצמו בילדים, רואה אותו המחוקק כשותף לתעשייה של ניצול ילדים עבירה חמורה כשלעצמה.

  

עו"ד מעיין חיימוביץ' עוסקת בתחום הפלילי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x