שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מילון כלכליסט
העלמת מס עלולה למוטט כלכלה של מדינה
העלמת מס עלולה למוטט כלכלה של מדינה 
צילום: שאטרסטוק
 

אילן ירון: העלמת מס עלולה למוטט כלכלה של מדינה?

בישראל, כידוע, נטל המיסים נחשב גבוה בהשוואה למדינות אחרות. המחשבה שעל כמות הכסף המגיעה לנו יש צורך לשלם כמות נכבדת של מס למדינה, מובילה לא מעט אנשים להחליט לבצע עסקאות ללא דיווח לרשויות ולמעשה לעבור על עבירת העלמת מס, כפי שמסביר אילן ירון, מנכ"ל "מידע כנסים". אחת השאלות המסקרנות כפועל יוצא של עבירות העלמת מס, היא אם עבירה זו עלולה למוטט כלכלה של מדינה.

בשיתוף אילן ירון 01.06.16

המקרה היווני כמשלכדי להמחיש את הנושא, מציין אילן ירון, את המקרה היווני. המשבר הכלכלי במדינה שהחל ב-2009 והגיע אל שיאו במשאל העם לגבי תכנית החילוץ האירופית ב-2015, נבע ממספר סיבות. אחת מהן היא העלמות מס רבות מצד האזרחים. אחד הנתונים המדהימים בהקשר זה, הוא שהשכר הממוצע של אזרח ביוון גבוה יותר ב-92% מהשכר עליו הוא מדווח בפועל לממשלה.

 

לו היו מדווחים כל האזרחים על הכנסותיהם כראוי (או לפחות חלק גדול מהם), סביר להניח שהדבר היה מפחית ולו במעט את הגירעונות של יוון ואולי מסייע לה להתמודד בצורה טובה יותר עם המשבר הפוקד אותה. אלא שדיווח ותשלום של האזרחים על הכנסותיהם הם עניין תרבותי בחלק גדול מהמקרים. במקרה היווני, לדעת ירון, לא מוגזם לומר שמדובר בתרבות, שכן גם פוליטיקאים מסוימים ואנשים המשתייכים לראשות המגזר העסקי, העלימו ומעלימים מס.

 

כאמור, ביוון מדובר במספר סיבות שהובילו למשבר החובות: אבטלה גבוהה, תרומה קטנה ביותר לגוש האירו, התכווצות הכלכלה המקומית ועוד. אחת הסיבות המרכזיות היא תרבות העלמת מס, ולה תרומה משמעותית להתמוטטות הכלכלה היוונית שבה חזינו בשנים האחרונות.

 

מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם התופעה?

 

לדברי אילן ירון, "העלמת מס קיימת בכל מדינה וכלכלות לא מתמוטטות מכך במהירות. השאלה היא באיזה היקף העלמות מס מדובר. במקרה של יוון, מדובר בהעלמה בקנה מידה גדול מאוד, מה שהביא למשבר העצום. כמובן שהדבר תלוי בכל מדינה ומדינה ובמצב הכלכלי והפוליטי הנתון, אבל אל לנו להתעלם מתמרור האזהרה ולפיו העלמת מס בקנה מידה גדול עלולה להביא למשבר עמוק".

 

אילן ירון, מנכ"ל ובעלים של מידע כנסים
אילן ירון, מנכ"ל ובעלים של מידע כנסים צילום: ליאת מנדל

 

ביוון, כפי שניתן להבין, מדובר בתופעה עמוקה מדי, שנוגעת גם בשדרת מקבלי ההחלטות והדמויות המשפיעות על הכלכלה. יתרה מזאת: ישנן עדויות כי משרד האוצר היווני לא עושה די על מנת לחקור את העלמות המס הרבות במדינה ולפקח על המצב. ובאופן כללי ורחב יותר עבור כלכלות נוספות, בכתבה שפורסמה כאן, המליץ בעבר אילן ירון על צעדים להפחתת מקרי העלמת מס. מדובר בפתרון משולב שכולל הפחת מיסים והגברת האכיפה על האזרחים. ללא שני צעדים אלו יהיה קשה מאוד להתגבר על תופעה זו.

 

הפתרון המשולב המוצע על ידי אילן ירון עשוי בהחלט להוביל ליותר הכנסות למדינה, שכן הפחתת המיסים והגברת האכיפה יובילו למחשבה מחודשת מצד האזרחים, אם העלמת מס כדאית להם. כך, סביר שנראה יותר ויותר אזרחים שידווחו על ההכנסות שלהם - וכך המדינה שתקבל הכנסות מאזרחיה והאזרחים עצמם, ירוויחו מהמהלך. העלמת מס כתרבות המאפיינת את מקבלי ההחלטות והאזרחים, עלולה, במצבים מסוימים, להביא למשבר כלכלי גדול ואף במקרים מסוימים, לתרום להתמוטטות הכלכלה.

 

אילן ירון הוא מנכ"ל ובעלים של "מידע כנסים" – המארגנת, יוזמת ומפיקה כנסים ואירועים במגוון רחב של תחומים.

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות