• תפריט
פרויקטים

ביטוחי אשראי – מאיפה מתחילים?

המדריך לניהול סיכוני אשראי בפעילות ייצוא

בשיתוף אשרא 13:2414.01.16
בכלכלה הגלובלית הנוכחית, ניתן לזהות מספר גורמים מרכזיים המשפיעים על יציבותם והצלחתם של חברות המנהלות סחר בינלאומי. סוגיות כמצב פוליטי ומדיני, אווירה כלכלית, מדיניות אשראי וסוגיות גבייה עלולות לחרוץ את דינן של חברות הנותרות ללא מענה אמיתי מפניי תרחישי קיצון.

ביטוחי האשראי אמורים להעניק מענה לבעיות אלו ולסייע לחברות בהשגת צמיחה יצבה ובהירה באמצעות ניהול סיכונים נבון שייתן מענה לאתגרים הנובעים ממתן אשראי ללקוחות כגון אי עמידה בתנאי תשלום, הגנה מפשיטות רגל בקרב לקוחות חייבים וכיסוי מפניי התרחשויות כלכליות בלתי צפויות העלולות לפגוע לנו בתזרים השוטף.

 

כיצד אנו מקימים ביטוח אשראי נכון שיגן עלינו מחד ויאפשר לנו למצות פוטנציאל יצוא מאידך?

מהן הבדיקות אותן אנו צריכים לבצע כבעלי עסק טרם אנו מעניקים אשראי ללקוחות?

 

מדריך קצר זה יסייע לכם בהבנת הפעולות אותן יש לקיים ומטרתו לעזור בהקמת סביבה עסקית בטוחה עבור העסק שלכם באמצעות הקמת ביטוח אשראי התפור למידותיכם.

 

אשרא, החברה הישראלית לביטוח סיכוני סחר חוץ, מסייעת לחברות ישראליות לייצא בבטחה תוך מתן טווח רחב של אופציות חיסוי וביטוח אפשריות.

 

• בדיקת סיכוי מול סיכון בשווקים בינלאומיים

 

שווקי היעד בחו"ל מוגדרים כחלק מתכנית שיווק בינלאומי. כבר בשלב זה ניתן להיעזר במומחים ובמידע באשרא. איך? מתחילים באתר האינטרנט ולומדים מה רמת הסיכון בכל מדינה. כמו כן, ניתן להגיע לפגישה פרטנית עם הכלכלנים והאנליסטים של אשרא ולקבל ייעוץ על הסיכונים האפשריים כמו גם על הדרכים להתמודד איתם, באמצעות בטוחות וערבויות.

חשוב לדעת כי הליווי והייעוץ באשרא אינו כרוך בתשלום ואינו מותנה בהתחייבות מראש. התשלום מתבצע רק במהלך הקמת פוליסת ביטוח וגם שם אין עמלות ואין סכומי סף לביטוח.

אתם בדרך להיפגש עם לקוח פוטנציאלי? כדאי שתעברו באשרא כדי לדעת מה לשאול את הלקוח ומה לבקש ממנו, כמידע לקראת העסקה.

 

• הפקת המידע מן הלקוח החדש

 

מזל טוב! ההתנהלות אל מול הלקוח הסתיימה בהצלחה. סיכמתם על סוג הסחורה אותה תספקו, היקפי המשלוח ומעל לכל, על תנאי התשלום.

מקובל כי כיצואן תדרוש מקדמה בעבור השירותים. תשלום נוסף יתקבל בד"כ בעת אספקת הסחורה ו/או מתשלומים נוספים בהתאם לנקבע.

כעת, על מנת לוודא כי העסקה תתבצע באופן החלק ביותר מומלץ לחלוק את הסיכום שהושג עם החברה שתעניק לכם את השירותים הכרוכים בהקמת ביטוח אשראי, תוך התייחסות מראש לתנאי תשלום ותקופות אשראי הרלוונטיות לעסק שלך ולתחום פעילותך.

 

• ומה קורה עם מימון?

 

חלק בלתי נפרד מהקמת ביטוח אשראי הינו בדיקה מעמיקה של סוגיית המימון. כעת, שהמידע אודות היקף הפעילות, אמצעי התשלום והביטחונות ברור וזמין, יש להבין האם מיזם הייצוא שלך עומד בדרישות הסף של החברה המבטחת. זו מצידה אמורה להציב אלטרנטיבות ראויות שיגנו עלייך ועל הבנק שלך מהפסדים ולוודא כי המימון יתבצע בדרך הטובה ביותר, שתימנע הפסד בגין הפרת הסכם מצדו של הלקוח או מאירוע מאקרו כלכלי העלול להשפיע על השלמת העסקה.

הבנק מצדו מסייע בקביעת האשראי ותנאי המימון הזמינים ומספק הן את הביטחונות הדרושים ובמקביל מכסה את ההיבט הבירוקרטי הנדרש בעסקאות מסוג זה.

 

• אומדן אשראי של עסקי ייצוא

 

מה עושים במידה והלקוח החדש שלך אינו מסוגל להציג בטחונות מספקים דוגמת ערבות בנקאית?

זוהי סיטואציה המחייבת משנה זהירות. אנו ממליצים לנסות ולהשיג מן הרוכש דו"חות כספיים מן השנים האחרונות על מנת שהחברה בה בחרת לבטח אשראי תוכל לבצע הערכה מקצועית של סיכונים במטרה להתריע מבעוד מועד על התכנותם של כשלים אפשריים.

במידה והסיכון מתקבל על הדעת, תוציא עבורך החברה המבטחת כתב אישור לחיסוי הסיכון.

 

• הנפקת הפוליסה:

 

ברגע בו הוסכם כי האינפורמציה הקיימת מאפשרת לצאת לדרך ולהתחיל לנתח את סיכוני האשראי, מגיע שלב אישור הפוליסה. החברה המייצאת מאשרת בקשה להנפקת הפוליסה המכילה, בין היתר, הצהרה הנוגעת לאי מתן שוחד ולשקיפות.

 

• יוצאים לדרך

 

בשלב זה יוכל היצואן להתחיל לבצע את העסקה ולמלא אחר המחויבות הפיסיות, קרי ביצוע מדויק המקיים את תנאי ההזמנה וביצוע המשלוח אל הקונה מחו"ל.

עם הצגת מסמכי המשלוח ואישורים מן הקונה, יעביר הבנק המלווה לחשבונו של היצואן את התשלום שהתקבל מן הלקוח ובהמשך, בהסכם לתנאי המימון שסוכמו.

ע"פ היקפה של העסקה ייקבעו גובה ההחזרים והתקופה בה הם יימשכו. בעסקאות בהיקף גדול עשויה תקופת האשראי להגיע אף ל-10 שנים ויותר.

במידה והתרחש מקרה ביטוח, בהתאם למצוין בפוליסה, מחויבת החברה המבטחת להעביר לחברה המייצאת או לבנק תשלומים בגין ההפרות.

 

 

 

בהצלחה!

 

אשרא, החברה הישראלית לביטוח סיכוני סחר חוץ, מקיימת שיתוף פעולה הדוק עם יצואנים, אגף החשב הכללי, מנהל סחר חוץ והמערכת הבנקאית במטרה לקדם את הכלכלה והייצוא בישראל.

השירותים המוצעים ע"י אשרא הינם פועל יוצא של ניסיון רב שנים ומספקים לחברות המייצאות בישראל מעטפת שירותים המעניקה ביטחון ויציבות בביצוע עסקאות מעבר לים.

 

• מתן פתרונות לביטוח אשראי מקיף

• ניהול הסיכונים במסגרת ערבות המדינה באופן מקצועי ומושכל

• תהליך עבודה מקצועי ויעיל המטפח ידע ושיתוף פעולה

• פיתוח מוצרים חדשים בהתאם להתפתחויות בשוק

 

 

 

לפרטים נוספים לחץ כאן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x