• תפריט
פרויקטים

יצואן? נעים להכיר - ביטוח אשראי

הדרך שלך לכבוש את העולם בראש שקט

בשיתוף אשרא 13:3614.01.16
כלכלה אינה מדע מדויק וקשה מאוד לצפות באמצעותה מהלכי מאקרו העלולים להשפיע על העוסקים ביצוא. המשברים העולמיים המלווים אותנו בשנים האחרונות הוכיחו שגם הכלכלות במדינות המפותחות אינן חסינות ממשברים כלכליים. משברים בבורסות העולם, שערי מטבע ומדיניות חוב עלולים להביא גם יצואנים מבוססים ומצליחים למצבים המסכנים את יציבותם, גם אם אלו מצדם הקפידו על התנהלות עסקית נכונה לאורך כל הדרך.

 

מתן קווי אשראי ללקוחות בחו"ל הוא חלק אינטגרלי מהתנהלות עסקית ומהווה תנאי בסיסי להתקשרות עם לקוחות גדולים ו/או מדינתיים. במקביל קווי אשראי אלה חושפים לא פעם את החברות המייצאות לסיכון שיש להתייחס אליו בכובד ראש ולהיערך אליו מוקדם ככל האפשר.

 

באמצעות ביטוח אשראי, יכולות חברות המנהלות סחר בינלאומי להשיג שני יתרונות חשובים: הם יכולים להרחיב את הפעילות בחו"ל ולהגדיל את החשיפה שלהם בשווקים בינלאומיים, בד בבד עם ניהול סיכונים שמבטיח את היציבות שלהם, גם בעיתות משבר בקרב הלקוחות שלהם.

 

אשרא, החברה הישראלית לביטוח סיכוני סחר חוץ, מסייעת ליצואנים ישראלים לייצא בראש שקט באמצעות ביטוח אשראי והשקעות בעסקאות ייצוא לטווח של 1-10 שנים.

היצואנים יכולים ליהנות מהראש השקט שאשרא מעניקים להם עוד בשלב גיבוש מדיניות היצוא של החברה, דרך ייעוץ בהתנהלות שוטפת מול הלקוח בחול, ועד לקבלת פוליסה של עד 90% משווי העסקה.

 

 

מהם הסיכונים איתם מתמודדים יצואנים?

חברות המנהלות סחר חוץ פועלות בזירה בה אי הוודאות וחוסר ההיכרות האינטימי מול השווקים והשחקנים הראשיים בכל שוק, יכול להוות סיכון כלכלי משמעותי שעלול להשפיע באופן ניכר על היציבות העסקית. היצואנים מתמודדים עם חמישה קבוצות סיכון:

 

סיכונים פיננסיים

o סיכונים הכרוכים בהעברת כספים - האם המדינה בא ממוקם הלקוח שלך מגבילה את היבואנים שבשטחה באופן כלשהו העלול לפגוע בך? האם ישנו מיסוי או הטל ממשלתי על השירותים אותם אתה מתעתד לייצא? מהו החוק המקומי בנוגע להעברת כספים אל מחוץ למדינה?

o סיכוני מט"ח – תנודות בשערי חליפין יכולים להשפיע באופן ניכר על הרווחיות הצפויה מן העסקה. חשוב להבין האם המדינה עמה אתה סוחר עושה שימוש במטבע יציב.

o סיכון אשראי – עד כמה אתה מכיר את הלקוח שלך? האם קיים יסוד סביר להניח כי הוא יתקשה לעמוד בהתחייבויותיו?

סיכונים משפטיים

בכל מדינה קיימים חוקים ברורים הנוגעים למסחר עם גורמים מן החוץ. היבטי מיסוי, אופן עריכת התקשרות חוזית והסכמי הפצה הינם נושאים שאמורים להיבדק בקפידה ומומלץ לאשרם עם גורם מוסמך במדינת היעד טרם מתקדמים לשלב האספקה.

יציבות פוליטית

אין זה סוד כי אזורים רבים בעולם סובלים מחוסר יציבות בולט בכל הקשור בענייני שלטון, חוק ויכולות אכיפה. פה חשוב להתייחס לשתי סוגיות מרכזיות: ביטחון אישי וביטחון העסק. חוסר יציבות פוליטית עלולה להביא הן לנתק עם היבואן לו מכרת ולהוביל, במקרים מסוימים, אף לעיקול רכוש וסחורות.

סיכונים פוליטיים בילטרליים

סכסוכים בין מדינות, עימותים צבאיים, אמברגו וחרמות יכולות להביא לא רק לסגירת שווקים אלא גם לקשיים בתהליכי הייצוא, בהתקדמות חוזים וכמובן, לקשיים בגבייה.

הובלה ושילוח

יצואנים עלולים להיחשף לסיכונים רבים בעת שינוע הסחורה לחו"ל: גניבה, אובדן ונזקים העלולים להיגרם למטען. ביטוח מתאים התפור לצרכי הלקוח ינטרל לחלוטין כל סיכון וימנע הפסדים.

 

בשיתוף אשרא בשיתוף אשרא

 

מהו ביטוח אשראי?

כאמור, ביטוח אשראי מעניק ליצואן ראש שקט, המתבטא בביטחון בביצוע עסקאות שיסייעו לצמיחה העסקית ולעמידה ביעדים, כמו גם באפשרות הפיננסית לבצע מספר עסקאות בינלאומיות במקביל, מבלי לרתק הון עצמי בבנק, כחלק מתהליך הערבות.

כל זאת, תוך צמצום החשיפה לסיכונים עסקיים הנובעים מפעילות בחו"ל.

 

מתן קווי אשראי מחייב את היצואן לערוך בדיקות הכרחיות על מנת לנסות ולבנות מדיניות תזרים יעילה ונבונה שתצמצם עד כמה שניתן מצבי קיצון העלולים להביא לחדלות פירעון.

בדיקות כגון כושר הפירעון של הקונה, התאמת מסגרות האשראי להיקף הפעילות שלו ומדיניות האשראי במיקומו הפיסי הינן בדיקות שמומלץ לבצע טרם הענקת האשראי והשלמתו של תהליך המכירה.

 

אשרא, העוסקת בביטוח אשראי ליצואנים צברה ברבות השנים ידע וניסיון בכל השווקים הרלוונטיים ליצואנים בישראל. יצואנים המגיעים לאשרא יכולים לקבל מידע על רמת הסיכון של המדינה, במישור הפוליטי ובמישור הפיננסי כאחד, כמו גם לקבל ייעוץ פרטני כיצד להתנהל עם הלקוחות השונים בעולם.

יתר על כן, הייעוץ המוענק באשרא אינו כרוך בתשלום ואינו מחייב את היצואן אלא מוענק כשירות.

 

 

אילו כיסויים מעניק ביטוח אשראי?

בתור התחלה, תבצע החברה המבטחת בדיקה של הלקוחות המבקשים אשראי. בדיקה זו תסייע לחברות להבין עם אילו לקוחות כדאי להתקדם ואילו עלולים להוות בעיה בעתיד. הבדיקה הינה בדיקה רוחבית של מדיניות האשראי שלכם תוך מתן המלצה הנוגעת לא רק ליכולת הפירעון אלא גם לנפח האשראי המומלץ פר לקוח.

ניהול מדיניות האשראי בכללותה ע"י החברה המבטחת הינו כלי המעניק חוסן כלכלי המסייע רבות בניהול הסיכונים ובעיצובה של מדיניות ארגונית יציבה ובהירה.

במקביל, מסייעת החברה המבטחת בגביית החובות שלכם ואף דואגת למתן סיוע משפטי. במידה והלקוחות לא שילמו את חובם לחברה תכסה חברת הביטוח את הנזק שנגרם. כיסוי זה יוענק לרוב במקרים של פשיטת רגל, כינוס נכסים או פיגור בתשלומים של הלקוחות.

ביטוח האשראי מעניק הגנה גם מפני אי יציבות פוליטית באזורים בהם ממוקמים הלקוחות להם ניתן האשראי.

 

 

לפרטים נוספים לחץ כאן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x