שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרויקטים

מדוע רומניה הפכה ליעד להשקעת נדל"ן?

רומניה, כלכלת שוק שהתפתחה במהירות עם נפילת השלטון הקומוניסטי, הפכה יעד אטרקטיבי עבור משקיעי הנדל"ן. עם צמיחה כלכלית גבוהה יחסית למדינות אירופה וקשרי מסחר עם ישראל היא מעניינת גם את הישראלים

בשיתוף גינדי השקעות 15:0221.12.15
אם יש משהו משמעותי למשקיעים ובעיקר למשקיעי ערך בתחום הנדל"ן, הוא לחפש את ההזדמנות הבאה, לפזר את תיק ההשקעות ולמצוא הזדמנויות חדשות. אחת המדינות שהופכות אטרקטיביות יותר ויותר היא רומניה.

 

משנת 1990, לאחר נפילת צ'אוצ'סקו והמשטר הקומוניסטי, ועד לשנת 2008 התפתחה רומניה (ובעיקר בוקרשט) באופן מואץ ונבנו בה פרויקטים רבים של קניונים, דירות מגורים ובנייני משרדים. במשבר הכלכלי שפקד את העולם בשנת 2008 נפלו מחירי הנדל"ן בצורה דרסטית והשוק החל להתאושש למעשה רק ב-2013. בשנים האחרונות עברה רומניה תהליך מואץ של צמיחה שבא לידי ביטוי גם בעלייה במחירי הנדל"ן וכיום כלכלת רומניה היא הכלכלה ה-11 בגודלה מבחינה נומינלית והשמינית בגודלה על פי שווי כוח הקנייה באירופה.

 

כיום, מאופיינת רומניה ככלכלת שוק שהתפתחה במהירות עם נפילת השלטון הקומוניסטי ומאז הצטרפותה לשוק האירופאי בשנת 2007, הפכה המדינה השוכנת בין מזרח למערב אירופה ושסובלת ממחסור בעשרות אלפי יחידות דיור, ליעד אטרקטיבי עבור משקיעי הנדל"ן. הדבר נכון לגבי הבירה בוקרשט אך גם לגבי ערים אחרות כמו בראשוב, עיירת הסקי הגדולה ברומניה, המתוירת על ידי תיירים מכל העולם.

 

רומניה גובלת עם המדינות בולגריה, סרביה, הונגריה, אוקראינה ומולדובה. אוכלוסייתה מונה כ-20 מיליון תושבים, ובירתה היא בוקרשט שהיא גם המרכז השלטוני, המדיני, הכלכלי התעשייתי והמסחרי שלה. בוקרשט היא עיר הבירה העשירית במספר תושביה מבין ערי הבירה באיחוד האירופי, ובמטרופולין שלה נמנים 2.3 מיליון תושבים.

 

בשלושת החודשים הראשונים של השנה צמח התמ"ג של רומניה ב 4.3-אחוז, היצוא צמח ב-4.9 אחוז והייבוא בה גדל ב-6.3 אחוז. כך שמשקיעים רבים, גם ישראלים, נוהרים לבצע בתחומה עסקאות. הפעילות העסקית הישראלית ברומניה מגוונת, וכוללת השקעות בנדל"ן, תשתיות, תקשורת, מלונאות, שיווק קמעונאות, תעשייה ותיירות. הפעילות העסקית מבוצעת, בדרך כלל, באמצעות חברה מקומית, ואלפי חברות רומניות המוחזקות שם כיום על ידי ישראלים.

 

"בוקרשט מהווה היום את אחד ממרכזי התעשייה והפיננסים החשובים במזרח אירופה", אומר כפיר גינדי, מנכ"ל משותף בחברת גינדי השקעות. גינדי מקימה בימים אלה קומפלקס בנייני מגורים במרכז בוקרשט" נכון להיום קיים מחסור גדול בדירות בבוקרשט ולכן מחירי הדירות והשכירות עולים בצורה עקבית. הקומפלקס שאנחנו בונים נמצא בלב העיר והסבירות להניב תשואה גבוהה על רכישת נכס היא גבוהה ויכולה להגיע ל-8 אחוז בשנה".  

 

רומניה, כלכלת שוק שהתפתחה במהירות עם נפילת השלטון הקומוניסטי, הפכה יעד אטרקטיבי עבור משקיעי הנדל"ן רומניה, כלכלת שוק שהתפתחה במהירות עם נפילת השלטון הקומוניסטי, הפכה יעד אטרקטיבי עבור משקיעי הנדל"ן

 

על מה חשוב לשים את הדגש כשבאים להשקיע בבוקרשט?

 

"לתנאי העסקה ולשותפים העסקיים. אנחנו בחרנו בדניה סיבוס שנחשבת מנוסה בשוק הנדל"ן, ואחת החברות הגדולות היום ברומניה. את הפרויקט עצמו מלווה מבחינה משפטית משרד עורכי הדין מ.פירון ושות', אשר ביצע אלפי עסקאות במשך השנים ברומניה והיה מהחלוצים במדינה לאחר שנפתחה למערב".

 

לדברי עו"ד צחי נרקיס, שותף מנהל במ. פירון ושות', "רומניה בכלל ובוקרשט בפרט חוו התאוששות מרשימה לאחר המשבר בשווקים. יחד עם זאת, רמת מחירי המכירה של דירות המגורים נמוכה בעשרות אחוזים ממה שהיתה לפני המשבר בעוד שמחירי השכירות לא ירדו באותם שיעורים. אנחנו רואים התקדמות יפה בשוק זה".

 

תן לנו דוגמה לעסקה כזו?

 

"דירה בפרויקט שלנו שמכונה GViTown מתחילה ב-70 אלף אירו. המחיר הזה כולל מע"מ, שכר טרחת עורך דין וריהוט מלא למעט מוצרי חשמל. כמו כן, במחיר כלול ניהול הדירה למשך שנה וטיפול במציאת שוכר לנכס ככל ובעל הדירה מעוניין להשכיר אותו. הלוואות ניתנות בתנאים מצוינים. בפרויקט עצמו 324 דירות בקומפלקס של ארבעה בניינים בני עשר קומות ובהם דירות 2-3 חדרים, דירות גן ודירות סטודיו".

 

איך זה עובד מבחינת מיסוי?

 

"אם בוחנים את ודאות העסקה מבחינה בינלאומית, ישראל-רומניה, בין שתי המדינות קיימת אמנה למניעת כפל מס כך שעל המיסים המשולמים ברומניה - ניתן להזדכות בישראל. בנוסף, במסגרת היחסים הכלכליים בין ישראל לרומניה מפעיל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה נספחות כלכלית בבוקרשט במטרה לסייע לחברות ישראליות לפעול בשוק הרומני. בחודש יוני 2014 חתמו ראשי ממשלת ישראל ורומניה על הצהרה משותפת המדגישה את היחסים הטובים בין המדינות ואת שיתוף הפעולה בנושאים אסטרטגיים ואזוריים. באותו המעמד חתמו שרים משתי המדינות על 17 הסכמים כלכליים, מכאן שהדבר מוסיף נדבך של ביטחון לעסקה ומשקיעים שמחליטים להשקיע ברומניה יכולים להיות בטוחים שמדובר בהשקעות מושכלות".

 

לפרטים נוספים >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x