$
פרויקטים

איך לנהל את הכסף לבד?

החלטתם לצאת לדרך עצמאית בניהול הכסף שלכם? ישנן מספר דרכים לעשות זאת: הן דרך הבנק, הן בניהול עצמאי באמצעות פתיחת חשבון השקעות עצמאי והן במתן סכום מסוים לברוקר או מנהל תיקים, שישקיע עבורכם. אבל בטרם אתם מחליטים לצאת לדרך השקעות כדאי שתדעו איך עושים זאת ומה חשוב שתבדקו.

בחסות קולמקס 15:3012.07.15
דרך עצמאית.

 

נניח ובחרתם בדרך העצמאית. להיות אדונים לעצמיכם ולנהל את הכסף שלכם לבד מתוך ידיעה שאתם מסוגלים לעשות זאת לבד. הדרך לעשות זאת היא באמצעות פתיחת חשבון השקעות באחד מבתי ההשקעות, או דרך חשבון הבנק. לכל דרך המגבלות והיתרונות שלה וחשוב להבין אותן.

 

בתי השקעות: לבד או מנהל תיקים. וולסטריט או ישראל.

 

השקעה באמצעות בתי השקעות יכולה להתבצע באופן עצמאי, ע"י פתיחת חשבון השקעות פרטי עם יכולת השקעה עצמאית או בצורה פאסיבית כך שבית ההשקעות ינהל לכם את הכסף ויחליט על ההשקעות מבלי להיוועץ בכם. אם בחרתם להיות ברוקרים לעצמיכם חשוב שתחליטו על סוג החשבון: וולסטריט או ישראל. בד"כ יש הבדל בין שני החשבונות הן בדמי הניהול והן בעמלות הקניה והמכירה של המסחר בניירות וכמובן בסוג הניירות שתרכשו. בבתי ההשקעות כל סוג חשבון (זר או ישראלי) מנוהל בנפרד.

דרך נוספת לנהל את הכסף שלכם בבתי ההשקעות היא דרך מנהלי התיקים שלהם, וזאת תמורת דמי ניהול קבועים כך שהם יהיו אלו שינהלו את התיק שלכם בלי התערבות מצידכם. בד"כ מנהלי התיקים בבתי ההשקעות בקיאים בשוק ומכירים את השווקים השונים. הם אמורים לדעת כיצד לנהל לכם את הכסף באופן מקצועי הם גם בד"כ מבטיחים תשואה חיובית. אם בחרתם במנהל תיקים מקצועי חשוב שתבדקו אותו. תוודאו מה הרקורד והניסיון שלו, תבדקו הצלחות שהניב בתיקים אחרים שניהל וכמובן תתעדכנו לגבי דמי הניהול שייגבו מכם בהשוואה בין מספר בתי השקעות.

 

קרא עוד: 

ככה תחסכו בעמלות

 

עשו ואל תעשו בהשקעות

 

מדריך ההנפקות המלא! הורד עכשיו

 

 

השקעה באמצעות הבנקים.

 

גם דרך חשבון הבנק ניתן לסחור בניירות ערך. בבנקים אין צורך בהפרדה בין החשבונות (ישראל או וולסטריט). בבנקים תוכלו להתייעץ עם יועצי ההשקעות שבבנק ולקבל החלטות דרכם. יחד עם זאת העמלות בבנקים בד"כ נחשבות גבוהות יותר מאשר בבתי ההשקעות וכן הם גובים דמי משמורת עבר הכסף שמופקד באפיקי השקעה שונים.

 

 

איך לנהל את הכסף לבד? איך לנהל את הכסף לבד?

 

כמה כסף צריך כדי לנהל תיק השקעות?

 

הסכום שתאלצו להפקיד בחשבון השקעות פרטי הדבר מותנה ותלוי בבית ההשקעות. בד"כ בתי השקעות דורשים השקעה של סכום מינימלי, כאשר לכל בית השקעות הסטנדרטים והכללים שלו. ישנם בתי השקעות שידרשו מינימום הפקדה של כ-100 אלף שח וישנם כאלו שיבקשו 500 אלף. כיום, סה"כ היקף התיקים המנוהלים ע"י בתי השקעות מגיע לכ-250 מיליארד שקל. רוב הסכום שמנוהל שייך לגופים המוסדיים שמנהלים את הפנסיות של כולנו. היקף התיקים הפרטיים שמנוהלים ע"י בתי השקעות מגיע לכשליש מסכום זה - כ-80 מיליארד שקל. ממוצע דמי הניהול שמשולמים ע"י הפרטיים עומד בממוצע על -1.5% - 1%. בניהול עצמאי של הכסף בחשבונות השקעה לא נגבים דמי ניהול עבור ניהול הכסף אלא אם רוכשים קרנות נאמנות או תעודות סל שגובות דמי ניהול - כל תעודה או קרן דמי הניהול שלה. זאת ועוד נגבות עמלות קנייה ומכירה של ניירות ערך. כל בית השקעות והעמלות שלו. בבנקים בד"כ מצטרפים לדמי הניהול גם כעמלת דמי משמורת עבור הכסף ששוכב בחשבון. בבתי ההשקעות דמי המשמורת אינם נהוגים, אבל כן יש גביית בסיסית של דמי ניהול אם כי ישנם בתי השקעות שפותרים מדמי ניהול אלה עם קיזוז פעולות בניירות ערך, דבר שחשוב לבדוק מבעוד מועד.

 

מהי החשיבות של דמי הניהול?

 

חשיבות דמי הניהול היא בכך שאלו יכולים לפגום בתשואה ולכן הם מחייבים בדיקה. כך למשל בסקר תשואת קרנות נאמנות שתעשו תמצאו 3 קרנות מובילות כאשר המובילה ביותר תניב תשואה שגבוהה בחצי אחוז מהקרן שאחריה. ברם, הקרן שבמקום השני תגבה דמי ניהול נמוכים בשני אחוז מהקרן המובילה, מה שיהפוך אותה עם תשואה גבוהה יותר עבורכם. אחר בדיקות תשואות של מספר קרנות להשקיע בקרן מסוימת שנחשבת מובילה בתשואות, כך שלמעשה הקרן שהובילה בטבלת התשואות תהיה דווקא השקעה פחות אטרקטיבית בגלל דמי הניהול הגבוהים. מכאן שלדמי הניהול חשיבות עליונה וחשוב מאוד לבדוק אותם בטרם תקבלו החלטת השקעה שמבוססת רק על תשואות.

 

כך או כך אם בחרתם במנהל תיקים או בניהול עצמאי לכל דרך היתרונות והחסרונות שלה ותחשבו היטב בטרם תקבלו החלטה כי בכל זאת מדובר בכסף שלכם ולכן חשוב שתתייעצו, תבדקו ותעשו סקר שוק כדי להימנע מהפסדים בעתיד.

 

"הכתבה באדיבות בית השקעות קולמקס"

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x