שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

"זה לא בעיה שהכיור בדירה נמצא בתוך הארון"

שישה סטנדאפיסטים התכנסו אמש במועדון הרדיו EPGB בת"א וסיפרו על התלאות שלהם כשוכרי דירות וקראו לתמוך ב"חוק השכירות ההוגנת"

אופיר דור 17:1723.11.14

"אני לא רוצה לדבר על מחירי הדיור. אני רוצה לדבר על סבא שלי שלא השאיר לי דירה בתל אביב", כך פתח הסטנדאפיסט תום אהרון את הופעתו. אהרון יחד עם 5 סטנדאפיסטים נוספים הופיעו אמש (שבת) במופע ייחודי שבו הם סיפרו על טראומות הדיור הגדולות שלהם. הערב אורגן על ידי ח"כ סתיו שפיר (העבודה) כדי לקדם את החוק לשכירות הוגנת.

 

במועדון הרדיו EPGB במרכז תל אביב, הצטופפו יותר מ-100 צעירים כדי להביע תמיכה בחוק שאמור להסדיר לראשונה את היחסים בין משכירי הדירות לשוכרים.

 


 

ביום חמישי האחרון הודיעו שר האוצר יאיר לפיד ושרת המשפטים ציפי לבני כי גיבשו הצעת חוק ממשלתית בשם "חוק השכירות ההוגנת". הצעת החוק מבוססת על הצעה פרטית שהגישו חברי הכנסת חיליק בר (העבודה), אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) ושפיר עצמה בדצמבר 2013.

 

ח"כ סתיו שפיר. מיוזמות הצעת החוק ח"כ סתיו שפיר. מיוזמות הצעת החוק צילום: עומר מסינגר

 

"בעל הדירה אמר לי שאני צריך לשלם 900 שקל לעורך דין שינסח חוזה שכירות", סיפר הסטנדאפיסט גיא אדלר. "אמרתי לו שיש חוזה שכירות באינטרנט אבל בעל הדירה אמר שהוא לא סומך עליו, הוא רוצה שמישהו מקצועי ידפוק אותי". הצעת החוק הממשלתית צפויה לקבוע בין השאר שהתשלום על שירותי תיווך ועל שכירת עורכי דין צריך לבוא מכיסו של המשכיר ולא להיות מושת על הדייר.

 

"מה שיפה בתל אביב זה שאני יכולה לעבור לדירה יוקרתית מבלי לעבור דירה בפועל. אני פשוט מחדשת חוזה", אמרה לילך ברנע. הסעיף העיקרי בחוק השכירות ההוגנת קובע כי לבעל הדירה יהיה אסור להעלות את שכר הדירה ביותר מ-2% במשך שלוש שנים, גם אם השוכרים יתחלפו באותה הדירה מדי תקופה. אם יאושר בכנסת, החוק החדש יחול בשלב הראשון על חוזי שכירות שנחתמו החל מ-1 בינואר 2015 ועד ל-1 בינואר 2020.

 

"זה לא בעיה שהכיור נמצא בתוך הארון כי את בטח כל היום באוניברסיטה בכל מקרה", כך אמרה בעלת הבית לסטנדאפיסטית לילך וולך. "זה היה נכון אולי אם הייתי פרופ' עדה יונת (כלת פרס נובל בכימיה - א"ד), אבל אני בסך הכל מגיעה לנמנם בבניין גילרמן". הצעת החוק החדשה קובעת גם את התנאים הבסיסים הנדרשים לגבי נכס שניתן יהיה להשכיר למגורים, כך שגודלו יהיה לפחות 26 מ"ר והוא יכלול מים, ביוב וחשמל.

 

הסטנדאפיסט תמיר פישמן גילם על הבמה את מנשה הולצמן, משכיר דירה בתל אביב. "אני הבעלים של שלוש דירות בתל אביב אבל הם מחולקות אז יש לי בעצם 89 דירות", אמר הולצמן. "אסור לעשן בדירות שלי כי יש בהן דליפת גז כבר שנתיים". חוק השכירות ההוגנת אמור להגדיר את האחריות על תיקון ליקויים בדירה וגם לקבוע את הערבות הבנקאית המקסימלית שיכול לדרוש בעל הדירה מהשוכר, שלא תעלה על שישה חודשי שכירות.

 

"שני שותפים סמויים"

 

"אני גרה לבד לכאורה אבל יש לי בעצם שני שותפים סמויים – אבא שלי ובנק לאומי. שלושתנו שותפים לשקר לפיו גלית היא אדם עצמאי כלכלית", סיכמה גלית חוגי ונראה שקלעה להרגשה של לא מעט מהקהל הצעיר במועדון.

 

"לא הגיוני שצעיר ישראלי שיעבור לברלין יזכה לחוזה שכירות יותר הוגן מאשר בתל אביב", אמרה שפיר. "העובדה שהממשלה תומכת בהסדרה של שוק הדיור להשכרה היא שינוי אדיר שרק מוכיח שלצעירים יש יותר השפעה היום על הפוליטיקה".

 

שפיר סיפרה כי "הדבר הראשון שעשינו כשהתחלנו לנסח את חוק השכירות ההוגנת היה לפנות לציבור, וקיבלנו אינספור בעיות מאנשים צעירים בכל רחבי הארץ, לא רק במרכז. החל מדרישה לערבות בנקאית של 70-60 אלף שקל ועד הקפצה של שכר הדירה במאות שקלים. היו בעיות כל כך מצחיקות והזויות עד שהחלטנו לארגן ערב שיצחק על הנושא".

 

אורח נוסף בקהל היה יו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק הרצוג, שאמר כי "הבן שלי הסטודנט חווה טראומה גדולה בתחום של השכרת דירה ודרכו הבנתי שקיים כשל שוק בתחום הזה. מדובר בעיוות שהמחאה הביאה לידי ביטוי. לפיד וחבריו אמנם גנבו את הקרדיט על החוק אבל אני מקווה שהקואליציה תתמוך בו. זה שהמקום כאן מלא בצעירים, זה אומר הכל".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x