$
חברה וסביבה

הסופה "הייאן" פגעה בפיליפינים - לפחות 1,200 בני אדם נהרגו

הטייפון גרם נזק עצום במדינה; תושבים העבירו גופות במריצות, עצים קרסו על בתים, ושדה תעופה נהרס; הסופה תכה מחר בווייטנאם

סוכנויות הידיעות 16:3609.11.13
גופות ברחובות, נזק עצום לתשתיות, עצים בתוך בתים - וזה עדיין לא נגמר. שר האנרגיה בממשלת הפיליפינים אמר כי הטייפון "הייאן" הוביל כנראה למותם של לפחות מ-1,200 הרוגים, אבל המספרים הקשים הם רק חלק מהסיפור הכואב של המדינה המזרח-אסיאתית. הצלב האדום בפיליפינים אמר כי קיבל דיווחים שמהטייפון נהרגו אלף איש בטקלובן לבדה ו-200 נוספים במחוז סמאר. בנוסף, 20 נהרגו בכנסייה בעיירה סמוכה לטקלובן.

 

ברחובות טקלובן, שם מתגוררים 220 אלף איש, ניתן היה לראות גופות ברחובות, לאחר פגיעת הסופה האימתנית. מהר מאוד התברר כי קיים מחסור בשקי גופות. בתמונות מקורון שבמחוז פלוואן בפיליפינים ניתן לראות תושבים מעבירים במריצות גופות. צוותי החילוץ וההצלה, שהראשונים שבהם כבר הגיעו לאזורים מוכי האסון, הביאו עימם ארוחות מוכנות, בגדים, שמיכות, תרופות ומים.

 

 • סופה פיליפינים, צילום: אי פי איי
  סופה פיליפינים
  |
  צילום: אי פי איי
 • סופה פיליפינים, צילום: אי פי איי
  סופה פיליפינים
  |
  צילום: אי פי איי
 • סופה פיליפינים, צילום: אי פי איי
  סופה פיליפינים
  |
  צילום: אי פי איי

כתבת רשת CNN, פאולה הנקוקס, הגיע לטקלובן ודיווחה כי ההרס מזכיר פגיעה של גל צונאמי. "נמל התעופה נהרס לגמרי, ותושבים נאספים בסביבתו בתקווה לקבל מהצבא סיוע של מזון מים ותרופות", מסרה הנקוק.

 

קלרסון פרואלדה, תושב העיר קבו, סיפר כי תושבים מנקים עלים, קוקוסים וענפים שנפלו לתוך הבתים. "אלו הרוחות הכי חזקות שהיו כאן ב-20 השנה האחרונות. בשבועות האחרונים זה היה מאוד קשה עבורי, עבור אשתי ועבור כל תושב קבו. רק לפני חודש וחצי אירעה כאן רעידת אדמה בעוצמה של 7.2".

 

הסופה, שאתמול עוד עמדה על עוצמה 5 (העוצמה הגבוהה ביותר), נחלשה לעוצמה 4 לאחר שפגעה בשישה אזורים שונים בפיליפינים. עם זאת, החזאים אמרו כי היא עשויה להתחזק מחדש בעת שתנוע מעל ים סין הדרומי לעבר וייטנאם, שם היא צפויה להכות מחר. הייאן, שהוגדרה כ"סופר טייפון", היא כנראה הסופה החזקה ביותר אי פעם שפגעה בשטח מיושב.

 

עם זאת, אמרו מטאורולגים כי פגיעת הסופה כנראה לא הייתה כה הרסנית כפי שחששו בתחילה, בגלל שהיא נעה במהירות כה רבה, מה שהפחית את הסיכון של הצפות ומפולות כתוצאה מגשמים עזים.

 

לפני ש"הייאן" פגעה בפיליפינים, פנה הנשיא בנגינו אקווינו לאזרחי המדינה והפציר בהם לעזוב את האזורים המועדים לפורענות. לפחות מיליון איש, ב-27 מחוזות שונים, תפסו מחסה - ובכך ניצלו חייהם. הייאן היא הסופה השנייה השנה בעוצמה 5 שפוגעת בפיליפינים, אחרי הטייפון אוסאגי בספטמבר. בשנה ממוצעת יש 20 טייפונים, ב-2013 הייאן היא כבר מספר 23.

בטל שלח
  לכל התגובות
  x