$
חדשות נדל"ן

על אף החגים - זינוק של 30% במכירת דירות בספטמבר לעומת התקופה המקבילה אשתקד

מנתוני הלמ"ס עולה כי הביקוש לדירות חדשות רשם עלייה של 11% לעומת ספטמבר אשתקד. בתשעת החודשים הראשונים של השנה הכמות המבוקשת של דירות היתה גבוהה ב-3.5% מזו של החודשים המקבילים ב-2012

עינת פז-פרנקל 13:3531.10.13

ירידה חדה במכירת דירות במהלך חגי תשרי: בחודש ספטמבר המרובה חופשות נמכרו 1,700 דירות חדשות בלבד, צניחה של 21% בהשוואה לחודש אוגוסט. עם זאת, בהשוואה לחודש ספטמבר 2012 (במהלכו חלו רק חלק מחגי תשרי), נרשם זינוק של 30% במכירת דירות על-ידי הקבלנים. כך עולה מנתונים שמפרסמת היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

 

בנייה בפתח תקווה (ארכיון) בנייה בפתח תקווה (ארכיון) צילום: דוד הכהן

  

עוד עולה מהנתונים, כי הביקוש לדירות – נתון הכולל בתוכו הן את הדירות שנמכרו בפועל על-ידי הקבלנים, והן את יחידות הדיור שהחלו להיבנות שלא למטרות מכירה (בנייה עצמית, קבוצות רכישה, וכד') – צנח ב-22% מאוגוסט לספטמבר (מרובה החגים, כאמור), והגיע לרמה של 2,875 יחידות דיור. בהשוואה לספטמבר אשתקד, נרשם זינוק של 11% בביקוש לדירות חדשות.

 

בתשעת החודשים הראשונים של 2013, הכמות המבוקשת של דירות חדשות הייתה גבוהה ב-3.5% מזו של החודשים המקבילים ב-2012. בתקופה זו, נרשמה הכמות המבוקשת הגדולה ביותר של דירות חדשות (כ-2,340 יחידות דיור) בירושלים, והיא גבוהה בכ-46% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2012. בחיפה נרשמה עלייה של כ-55% ובחדרה נרשמה עלייה של כ-36%. לעומת זאת, חלה ירידה של כ-44% בבית שמש, ושל כ-31% בחולון.

 

 

הערים בהן הביקוש לדירות היה הגבוה ביותר הן ירושלים, תל אביב, פתח תקווה, רחובות ונתניה. המכירות שנרשמו בפועל בתשעת החודשים הראשונים היו: 1,426 דירות חדשות בירושלים, 1,268 יחידות דיור בתל אביב, 1,051 בפתח תקווה, 788 ברחובות, 748 דירות חדשות בבאר שבע, ו-741 דירות חדשות בנתניה.

 

בחלוקה למחוזות, מאז תחילת השנה נרשם זינוק במספר הדירות החדשות שנמכרו, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, של 48% במחוז חיפה, 37% במחוז הצפון, 30% במחוז תל אביב, 26% במחוז ירושלים, ובמחוז המרכז טיפסה מכירת הדירות ב-4%. לעומת זאת, נרשמה צניחה של כ-15% במחוז הדרום.

 

עוד עולה מנתוני הלמ"ס כי, מלאי הדירות החדשות הבלתי מכורות ירד בספטמבר בכ-1.5% בהשוואה לאוגוסט, והגיע לרמה של כ-21.2 אלף יחידות דיור. בהשוואה לספטמבר אשתקד, נרשמה יציבות במלאי. יצוין כי, מכלל הדירות החדשות שנותרו למכירה, כ-36% מוצעות למכירה במחוז המרכז, כ-16% במחוז תל אביב, כ-13% בכל אחד מהמחוזות הדרום וירושלים, כ-11% במחוז חיפה וכ-6% במחוז הצפון.

 

בהשוואה לסוף ספטמבר 2012, נרשמה עלייה במלאים של כ-60% במחוז הצפון, של כ-28% במחוז ירושלים ושל כ-18% במחוז חיפה. לעומת זאת, נרשמה ירידה של כ- 14% במחוז המרכז, של כ-13% במחוז הדרום ושל כ-6% במחוז תל אביב. המלאי הקיים יספיק ל-10 חודשים בממוצע, בהתבסס על המספר הממוצע של דירות חדשות שנמכרו בשלושת החודשים האחרונים.

 

בענף הנדל"ן למגורים מסבירים כי קיים כיום ביקוש קשיח לדירות, וכי אחרי עליית שיעור המע"מ בחודש יוני, חזרו הרוכשים אל משרדי המכירות של הקבלנים.

 

רוני כהן, מנכ"ל חברת אלדר המתמחה בשיווק דירות חדשות, מסר כי "בחודשים האחרונים הרבה אנשים שישבו על הגדר בהמתנה לירידות מחירים הבינו שמחירי הדירות לא ירדו והם פשוט רכשו דירות. אפילו בספטמבר, שהיה חודש ללא ימי עבודה הייתה עלייה ברכישת דירות חדשות. צריך לזכור שדירה זה לא מותרות אלה מוצר בסיסי, ובסופו של דבר גם מי שישב על הגדר צריך ארבעה קירות. גם הממשלה צריכה להיות מודעת לכך ולטפל במלאי הדירות שבשנים האחרונות לא מצליח לספק את הביקושים".

 

חיים פייגלין, יו"ר ארגון קבלני מחוז חיפה ומנכ"ל חברת צמח המרמן, הגיב על הזינוק בביקוש לדירות בחיפה: "אחרי שנים רבות ללא היצע של דירות חדשות במחוז חיפה, יצאו לשיווק מספר פרויקטים בו זמנית ולכן אנחנו רואים ביקושים 'כבושים'. צריך לזכור כי היצע הדירות במחוז חיפה אינו מספיק. להערכתי, חסרות 15 אלף יחידות דיור בכל המחוז, מתוכן 5,000 דירות בעיר חיפה" .

 

לדברי אלון עמרם, מנכ"ל חברת עמרם אברהם הפעילה בחדרה, המכירות באזור הכפילו את עצמן בשנתיים האחרונות. "הנתונים מוכיחים שכאשר יש היצע של דירות במחירים סבירים, הזוגות הצעירים מוכנים להתרחק מתל אביב כדי להצליח לרכוש דירה".

 

לדברי שרון חסיד, סמנכ"ל השיווק בחברת הבנייה האחים חסיד, הפעילות הערה בירושלים נובעת בעיקר "בשל מענק ירושלים בסכום של 100 אלף שקל שניתן לרוכשי דירות מיד ראשונה עד מחיר של 1.8 מיליון שקל. מענק זה, שהחל בחודש יולי והסתיים בשבוע שעבר, הגדיל לחברת האחים חסיד את היקף המכירות בפרויקטים אותם היא בונה בירושלים. מענקי הדיור הצליחו להגדיל את מספר העסקאות שלנו ב-62% ואת מחזור המכירות החודשי שלנו".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x