שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

משרד האנרגיה בעניין התקן הירוק: "הקבלנים טעו בחישובים"

משרד האנרגיה מגיב לטענות הקבלנים כי התקן הירוק ייקר את מחיר הדירה ב־60 אלף שקל: "לא ברור אילו תקנים שימשו לבדיקת העלויות

דותן לוי 08:3226.06.13

משרד האנרגיה והמים מגיב לטענות הקבלנים כי תו התקן הירוק ייקר משמעותית את הדירות. מסמך בן שמונה עמודים של משרד האנרגיה והמים שהגיע לידי "כלכליסט" חושף את ההבדלים העצומים שמתגלים בין המחקרים השונים בשוק המתייחסים לעלות הבנייה הירוקה וכן לתועלת ממנה.  

 

המסמך משווה בין חישוב העלויות של התאחדות בוני הארץ (לשעבר התאחדות הקבלנים), ולפיו עלות הבנייה של התקן התרמי מייקרת את בניית הדירה בכ־57 אלף שקל, לבין בדיקת המשרד, שהגיע למסקנה כי דירה תתייקר רק בכ־5,200 שקל.

 

על רקע ההתנגשות בין שני הגופים עומדת כוונת משרד האנרגיה והמים לחייב את הקבלנים בבדיקה אנרגטית לבניינים שייבנו. בדיקה כזו תאפשר לכל רוכש דירה לדעת מהו הדירוג האנרגטי של הדירה שבה הוא עומד להתגורר, מהלך שההתאחדות מתנגדת אליו, בין היתר במסגרת הפעלת לחצים על קבינט הדיור. כמו כן לפי המסמך של משרד האנרגיה והמים, הקבלנים מבקשים לבטל את דרישות התקן שאושרו עוד ב־2011.

 

 

במשרד האנרגיה והמים התייחסו בספקנות רבה לנתוני הקבלנים וכותבים כי בחישובי הקבלנים "נעשו טעויות בחישובים של חיסכון אנרגטי, צריכת חשמל נוספת בגין אקלום, וכן כדאיות ההשקעה בחיסכון באקלום וחישוב התועלת הסביבתית. כתוצאה מכך לא ניתן לתקף את תוצאות מבחן עלות־תועלת שהוצג במסמך".

 

לטענתם, לא ברור אילו תקנים שימשו את הקבלנים לבדיקה שהובילה לעלויות גבוהות כל כך, כאשר ב־2011 הם הציגו נתונים שלפיהם העלות לדירה בגין שימוש בתקן לבנייה ירוקה הכולל גם תקנים תרמיים הנה 21 אלף שקל בלבד. במשרד נכתב כי מבחן העלות־תועלת נסמך על הנחת יסוד שלפיה אורך החיים של בניין הנו עשר שנים, בעוד בפועל מדובר באורך חיים של 50 שנה לפחות.

 

כמו כן, לפי מסמך הקבלנים יש הפסד של 53 אלף שקל לכל דירה, בעוד שלפי משרד האנרגיה והמים ישנה דווקא תועלת המציגה רווח לדירה של 9,200 שקל, כאשר התועלת מגיעה לסכום של 3.7 מיליארד מ־432 אלף דירות שייבנו במהלך העשור הקרוב. לטענת משרד האנרגיה מסמך הקבלנים מתעלם מסעיפים נוספים כגון צמצום תחלואה בקרב דיירים וערך הנכס בשוק הנדל"ן.

 

בנייה ירוקה. אילוסטרציה בנייה ירוקה. אילוסטרציה צילום: shutterstock

 

תגובת התאחדות בוני הארץ: "ניתוח התקן התרמי בוצע על ידי צוות כלכלי-הנדסי מקצועי בהתאחדות בוני הארץ. האומדנים נבדקו עם קבלנים ומהנדסים בעלי ניסיון רב בבנייה בפועל בישראל ובהתייעצות עם אנשי שטח המכירים את הענף, את עלויות הבנייה ומתמודדים יום יום עם יישום תקנים בפועל באתרי הבנייה ולא על ידי פקידים במשרדי הממשלה. לא סביר שמומחה בנייה בעל שם וניסיון יעמוד מאחורי הקביעה שיישום תקן 1045 החדש ו-5282, גם ברמתו הנמוכה, יתורגם לעלות של 5,000 שקל בלבד במחיר הדירה. מצוקת הדיור הולכת ומחמירה ומחירי הדירות ממשיכים לעלות. במקום לפעול להוזלת עלויות הבנייה, הפקידים פועלים להוספת רגולציה יקרה על ענף הבנייה ואת המחיר משלמים רוכשי הדירות".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x