$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: פייסבוק מקושרת לפדופיליה - וברשת החברתית מתרגזים

"הדיילי מייל" הבריטי דיווח על פדופילים שהשתמשו ברשת החברתית כדי לאתר קורבנות. בפייסבוק מתנערים מההאשמות ומאיימים לתבוע בתגובה. וגם: למה משרד החוץ בברלין החליט לנטוש את לינוקס ולחזור לחלונות XP הוותיקה?

יוסי גורביץ 13:3423.02.11

פייסבוק מסוכנת לילדים?

 

הטרשת החברתית המובילה, פייסבוק, לא אוהבת שמקשרים אותה עם פדופיליה. מייספייס, כשהיא עוד היתה רלוונטית למישהו, ניסתה פעם לטעון שבעוד שהיא הרחיקה סוטים משורותיה, פייסבוק מקבלת אותם בזרועות פתוחות. מאז צוקרברג סובל מעור דק בנושא.

 

"הדיילי מייל" הבריטי - הצהובון בהא' הידיעה של הממלכה המאוחדת, שלאחרונה קבר בחגיגיות את סטיב ג'ובס - פירסם לא מזמן ידיעה על רשת פדופילים שנעצרה באזור טורביי, תחת הכותרת "כמה עוד נפלו קורבן לכנופיית המין של פייסבוק?". הדבר אירע לאחר שהמשטרה שלחה מכתבים להוריהם של כ-16 אלף ילדים, התריעה בפניהם על "חקירה מסובכת" שהיא עורכת, ואף ציינה שיש לפחות 20 קורבנות באזור.

  

פייסבוק שלחה מכתב חריף, שבו דרשה מ"הדיילי מייל" לשנות את הכותרת, משום שלדבריה לא היה לה שום קשר לנושא. "המייל" שינה את הכותרת, אבל לא את הסיפור. צוקרברג וחבריו שלחו מכתב איום, ב"מייל" לא התרגשו ואמרו שהם עומדים מאחורי הסיפור שלהם.

 

לטענת העיתון, שמצטט אמירה מעורפלת של בלש שהמשטרה כבר התנערה ממנה, פייסבוק שימשה ככלי בידי הפדופילים לאיתור של ילדים. ליתר דיוק, הבלש אמר ש"ייתכן שחיפוש ילדים בוצע באמצעות הרשת", ושהמשטרה "פוקחת עין על פייסבוק, בבו, ואתרים אחרים".

 

בקיצור, כמו הרבה דברים שליליים שיוחסו לרשת כולה ועכשיו מיוחסים לפייסבוק, כך גם בעניין הפדופיליה. אם פעם שמענו ש"יש פדופילים ברשת", עכשיו "יש פדופילים בפייסבוק". זו האחרונה, שהודיעה כי שוקלת את צעדיה המשפטיים, יכולה להתנחם בכך שסיפורים כאלה מוכיחים עד כמה היא מצליחה.

 

ולסיפור פייסבוק שונה לחלוטין.

 

שרה פיילין אוהבת את עצמה
שרה פיילין. שוב הסתבכה ברשת שרה פיילין. שוב הסתבכה ברשת צילום: בלומברג

 

הבדרנית הפוליטית שרה פיילין (יש לה תוכנית בפוקס, תוכנית ריאליטי, והיא היתה קריקטורה של מושלת אלסקה) ידועה בכך שהיא משתמשת נלהבת בפייסבוק וטוויטר, מה שכבר סיבך אותה בכמה שערוריות, כמו חשיפת שגיאות איות מביכות למדי.

 

עכשיו מגיעה שערוריית פייסבוק נוספת. הבלוג הפוליטי חסר הרחמים Wonkette מצא מייל שפיילין שלחה, לאחר שהגיעה לידיו טיוטה שעובד לשעבר של פיילין כתב. הם זרקו את כתובת המייל לפייסבוק כדי לראות מה יצא, והופתעו לגלות דף פייסבוק של מישהי בשם "שרה לו". החיפוש הזה התאפשר בזכות הפיצ'ר מחסל הפרטיות של פייסבוק, שמקשר בין כתובת דואר אלקטרוני ובין דף של משתמש, גם אם הכתובת אמורה להיות חסויה.

 

ל"שרה לו" יש שורה של חברים מהעיירה המעפנה של פיילין, וואסילה – הידועה כ"בירת הקריסטל מת' של אלסקה" – ויש לה אובססיה קלה עם בתה של פיילין, בריסטול. היא גם העניקה כמה לייקים להודעות של שרה פיילין עצמה, וקישרה למאמרים שלה. המממ, מסתורי. ממחנה פיילין לא נמסרה עד כה תגובה. 

 

הסלולרי עושה משהו למוח, אבל מה?

 

מה קורה כשמחזיקים משדר צמוד למוח? שום דבר טוב, כנראה. אין ראיה חד משמעית לכך שמכשירים סלולריים גורמים לסרטן, והמחקרים בתחום סותרים,  אבל די ברור שהחזקת גרוטאה סלולרית בצמוד לחומר האפור במוח עושה משהו.

 

מחקר ראשוני שערך המכון הלאומי של ארה"ב לשימוש לרעה בסמים מצא ש-50 דקות של שימוש בסלולרי גורמות להאצה בפעילות המוח באזור הסמוך למכשיר. המשתמש לא צריך לדבר במכשיר, או לעשות בו כל פעילות אחרת. עצם הקרבה של המכשיר למוח עושה את שלה. המדענים אומרים שהמחקר שלהם מוכיח שהמוח רגיש לקרינה האלקטרו-מגנטית שפולטים טלפונים סלולריים.

 

הם זהירים מאוד מלומר שיש משמעות שלילית (או חיובית) לגילוי שלהם, ומציינים שצריך לערוך מחקרים נוספים. הם גם מבהירים שהמחקר שלהם לא בודק מה הן ההשפעות של חשיפת ארוכת טווח - של שעות - על המוח. הקהילה המדעית בודקת את הנושא, אבל זה ייקח זמן. בינתיים, כל אחד יעשה את השיקולים שלו, ויחשוב עד כמה זה חכם להחזיק מיקרוגל קטן ליד האוזן.

 

המדענים גילו שינוי בפעילות המוח - אבל נזהרו מלקבוע מה הוא אומר המדענים גילו שינוי בפעילות המוח - אבל נזהרו מלקבוע מה הוא אומר צילום: בלומברג

 

משרד החוץ הגרמני חוזר לחלונות XP 

 

אכזבה בקרב קהילת הקוד הפתוח: משרד החוץ הגרמני, שאימץ ב-2009 את לינוקס כתחליף חינמי לתוכנות מיקרוסופט, נשבר והחליט לחזור לחיקה החמים של הגודזילה מרדמונד. בלינוקס, כמסתבר, זה בהחלט יכול לקרות.

 

ב-2009, כשמשרד החוץ נערך למעבר, הוא שכר את חברת הייעוץ מקינזי כדי שתבחן את הנושא. המסקנה של מקינזי היא שהמשרד רק ירוויח מהמעבר ללינוקס, אם כי ייתכנו בעיות בכמה מסמכים. החברה המליצה על שדרוג של חבילת אופן אופיס בכל מחשבי משרד החוץ כפתרון.

 

מסתבר שזה לא עזר. בסוף 2010, החליט משרד החוץ – בגלל "ביקורת מסיבית מצד המשתמשים" – לחזור לחלונות XP, גם אם הדבר יהיה כרוך בהוצאה כספית ניכרת. למה XP? כי זו מערכת שכבר הוכיחה את עצמה, ולאף אחד אין כוח לנסות את חלונות 7, המערכת החדשה. המשרד הגדיר את החזרה לחיקו של ה-XP כמעבר ל"מוצרי תוכנה סטנדרטיים" שישיג "שיפור ביעילות".

 

אם יש דבר שמוכיח את אחיזתה של מיקרוסופט בשוק, היא העובדה שעובדים מן השורה - סתם אנשים שרוצים לעשות את העבודה שלהם, לא מתכנתים או מתעניינים בתחום - מתקשים להגר לסביבות עבודה אחרות. זה אומר שמוצרי מיקרוסופט הם, במקרה הרע ביותר, "טובים מספיק" עבור רוב האוכלוסיה, שאלה פחות או יותר כל השיקולים שלה. לידיעת האוונגליסטים של לינוקס.

 

חלונות XP. ישנה, אבל מוכרת חלונות XP. ישנה, אבל מוכרת צילום מסך: ניק פרלה cc-by-nd

 

קצרצרים

 

הקרב על המידע נמשך: גוגל תקעה - שוב - אצבע בעין של פייסבוק. במכשיר החדש שלה, נקסוס S, היא מונעת מאפליקציית אנדרואיד של פייסבוק לסנכרן בין אנשי הקשר של המשתמש ובין "חברי" הפייסבוק שלו. הטרשת החברתית של צוקרברג, כזכור, מסרבת לאפשר למשתמשים להוציא את המידע שלהם מתוכה ולחלוק אותו עם גוגל. לטענת גוגל, הצעד שלה נובע מדאגה שזכויות המשתמשים על המידע האישי שלהם לא יישמרו. אין ספק.

 

בינתיים, עוכרי דין ממולחים משתמשים בפייסבוק לטריק משפטי חדש יחסית: הם משתמשים בה כדי לדלות מידע על מועמדים לשמש כמושבעים, ולהביא לפסילתם. אחד הכללים הוא שאם יש לך דעות מוצקות, אז אתה מסוכן מכדי לשמש כמושבע. עד כה השימוש בפייסבוק הופנה בעיקר נגד נאשמים ועדים. עכשיו הוא מגיע גם לחבר המושבעים. נהדר.

 

ואם אנחנו כבר בנושא, שופט אמריקאי דחה את בקשות הסנגורים במשפטם של חשודים ברצח, שביקשו ממנו להורות לעיתונאים להפסיק לצייץ במהלך המשפט. לטענת עוכרי הדין, כשהעיתונאים צייצו הם אותתו בכך למושבעים איזה מידע חשוב מספיק כדי שהם יתייחסו אליו. השופט, כאמור, בעט את הדרישה מכל המדרגות.

 

גבר סיני כבן 30 התמוטט ומת, בסיומו של משחק ארוך במיוחד ברשת: הוא שרץ בקפה אינטרנט במשך שלושה ימים, לא ישן כלל ואכל מעט. ההוצאות שלו על התחביב המקוון עמדו על כאלף ליש"ט בחודש. זהו המקרה השלישי בסין בארבע השנים האחרונות של מוות כזה.

 

לתושבי לונדון יש שכל: בסקר שנערך בעירם הודיעו כ-75% מהנשאלים שהם מתנגדים להתקנת רשת סלולרית ברכבת התחתית שלהם. יש גבול לקדמה: מסתבר שהוא עובר בפלישה של רינגטונים ובכורח להקשיב לזרים מלהבים בטלפון גם בזמן הנסיעה בתחתית. חלק מהנשאלים הביעו חשש מגניבות רבות יותר, אם מכשירים סלולרים יהיו בולטים שם בכל עת. אחרים אמרו שהם חוששים מעליית מפלס הלחץ, ומאלימות מצד אנשים שנאלצים לשמוע את שיחותיהם של אחרים. ספקיות הסלולר, כצפוי, טוענות שנוכחותן של הגרוטאות תאפשר לאנשים להזעיק שירותי חירום במידת הצורך. כנראה שאת רוב הבריטים זה לא משכנע.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x