$
דעות

חרדים לעתיד הדירה

פעולותיו של השר אריאל אטיאס מעידות על כך שמשרד השיכון מאמץ מדיניות בנייה מפלה לטובת המיגזר החרדי

גד הרן 08:2904.02.11

האם משרד השיכון מאמץ מדיניות בנייה מפלה לטובת המיגזר החרדי? התשובה כנראה חיובית. שיווק קרקעות במכרזים על-פי שיטת המחיר למשתכן, אותה מקדם עתה משרד השיכון במרץ, כמו גם קידום חוק סבסוד משכנתאות בפריפריה, לוקים בהטיית קריטריונים בוטה לטובת המגזר החרדי.

 

על-פי שיטת

המחיר למשתכן, הקבלן הזוכה במכרז הוא זה הנותן את המחיר הנמוך ביותר לדירה, ולא זה המציע מחיר מקסימלי עבור הקרקע. דירות אלו אמורות להיות זולות משמעותית ממחירי השוק, ומשווקות לזכאי משרד השיכון בלבד. אולם אליה וקוץ בה: לא זו בלבד שמכרזים שלמים נחסמו בפני הציבור החילוני בצורה שרירותית ומיועדים, כלשונם, "רק לבעלי אורח חיים דתי", הרי במכרזים ה"פתוחים" הקריטריונים לזכאות מבטיחים שמשפחות חרדיות תזכינה בנתח גדול משמעותית מגודלן היחסי באוכלוסיה.

 

רק לאחרונה הודיע השר אטיאס על תוספת של 10,000 דירות במחיר למשתכן במהלך 2011, צעד מבורך לכל הדעות. לכל אלה מאיתנו שכבר רואים את חלום רכישת הדירה מתקרב מעט להישג ידם – שימו לב: אם אין לכם ארבעה ילדים ויותר – הסיכוי שלכם לזכות בדירה נמוך ביותר! מתוך כלל הדירות הקטנות המוצעות בשיטה, 30% מיועדות למשפחות בעלות שבעה ילדים ומעלה, 30% נוספים למשפחות עם ארבעה ילדים ומעלה ורק 40% מתחלקים לשאר האוכלוסיה. בחלוקה שכזו התוצאה ידועה מראש.

 

בהשוואת נתונים אלו לנתוני משקי הבית בישראל מתגלה תמונה מעוותת לחלוטין - ממוצע הנפשות למשק בית במגזר היהודי הכללי עומד על 3.12 נפשות, כלומר קצת יותר מילד אחד, ואילו במגזר החרדי עומד ממוצע הנפשות למשק בית על 5.5 נפשות, כמעט ארבעה ילדים. לנתונים אלה יש להוסיף את העובדה שרק 8% מכלל האוכלוסייה היהודית מוגדרים כחרדים. התוצאה: 8% מהאוכלוסיה זכאית ל-60% מדירות אלו.

 

מצב בו 8% מהאוכלוסייה זוכים ל 60% מהדירות המוצעות, ואילו 92% אחוזים נאבקים על הזכות ליהנות מ-40% הנותרות, אינו מתקבל על הדעת במדינה מתוקנת ומצביע באופן ברור על כך שהשר אטיאס פועל בעיקר לפתרון בעיית ציבור בוחריו ולא בראייה ממלכתית מאוזנת.

 

חשבתם שבכך מסתיימת דאגתו של שר השיכון לציבור בוחריו? ההיפך הוא הנכון: קידום חוק סבסוד משכנתאות בפריפריה במקביל לקידום תוכניות לבניית יותר מ-60 אלף דירות לחרדים בערי הפריפריה, מתוכן יותר מ-10,000 לביצוע בזמן הקרוב, מצביע על כך שמהתוכנית לסבסוד משכנתאות בפריפריה ייהנו בעיקר החרדים.

 

המדינה יכולה להמשיך ולקרוא לצעירים להעתיק את חייהם לפריפריה, אולם ללא דאגה לתעסוקה אין סיכוי שזה יקרה, אלא אם כן אותם צעירים מסובסדים מכף רגל ועד ראש ואינם נזקקים לאזורי תעסוקה במקום מגוריהם. חרדים, למשל, יוכלו להסתפק בהקצבה לאברכים, והקלות נוספות.

 

אין ספק כי השר אטיאס דואג נאמנה לציבור בוחריו, אולם מה עם מאות אלפי הזכאים, רובם סטודנטים וצעירים יוצאי צבא, שלא תכננו משפחה בת 7 ילדים? אלה ימשיכו לקרוס תחת עול המסים, השירות בצבא ובמילואים וחוסר היכולת להקים בית בישראל.

 

הכותב הוא יו"ר תנועת עמי

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x