$

הממשלה נגד "חוק הספרים": לא תתערב במבצעי הרשתות

מכה לסופרים בישראל: ל"כלכליסט" נודע כי ועדת שרים מיוחדת דחתה את הצעת החוק של ח"כ הורוביץ, שביקשה להגביל את המבצעים ברשתות הספרים כדי להגן על תמלוגי הסופרים. במקום זאת תוקם קרן ממשלתית מיוחדת

תומר אביטל 23:0212.12.10

הממשלה תפיל את החוק המבקש המבקש להגן על הכנסות הסופרים מספריהם. כך החליט להמליץ ברוב קולות צוות השרים המיוחד לעניין חוק הספרים שמינה ראש הממשלה. הצוות, בראשות השר יוסי פלד, דן בהמלצות לשוק הספרים שחיבר היועץ הכלכלי פרופ' חיים פרשטמן, ונחשפו בשבוע שעבר ב"כלכליסט". לפי ההמלצות, המדינה לא תתערב במבצעים של רשתות הספרים כדי להגן על תמלוגיהם, כפי שביקשה הצעת החוק, אלא תקים קרן ממשלתית מיוחדת שתתמוך בהם.

 

בדיון הוחלט להמליץ לוועדת השרים לחקיקה לדחות את הצעת החוק המקורית של ניצן הורוביץ משום שהיא "ככל הנראה לא תתן מענה לבעיות שנוצרו בענף הספרים". לחלופין ימליץ הצוות לקדם הצעת חוק אחרת שיסייע ליוצרים ולכלל העוסקים במקטע ההוצאה לאור. בישיבת ועדת שרים לחקיקה ישתתף פרופ' פרשטמן ויסביר לשרים את עמדתו.

 

צוות השרים מונה על ידי ראש הממשלה לדון בהתערבות בשוק הספרים לאחר שח"כ הורוביץ (מרצ) העלה הצעת חוק בנושא בחודש מרץ. ההצעה ביקשה להגביל את המבצעים ברשתות הספרים כדי להגן על תמלוגיהם של הסופרים. לפי הצעת החוק, יוקם מנגנון שיתקין "תקופת הגנה" של שנתיים על שיעור התמלוגים שיועברו להוצאות לאור - מחצית מהמחיר המומלץ לצרכן המודפס על גב הספר. עוד דרש ח"כ הורוביץ כי סופר יזכה לתמלוגים של כ־80% מהמחיר המומלץ לספר על 6,000 העותקים הראשונים, ושל 10% על כל עותק נוסף.

 

סביב הדיונים בהצעת החוק בתחילת השנה הופעל על השרים לחץ כבד מההוצאות לאור, רשות ההגבלים, צומת ספרים וגורמים נוספים שדחקו בשרים לדחות את ההצעה על הסף. זאת בטענה שציבור הקוראים יינזק בעקבות עליית מחירי הספרים בשל החוק.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x