$
בארץ

תקציב 2012-2011: קיצוץ כואב לאוכלוסיה הדרוזית

הסכום המוקצה למגזר ירד ב-25 מיליון שקל לעומת 2009. ההשקעות של משרדי התרבות והחינוך יורדות ב-10 מיליון שקל מדי שנה

תומר אביטל 10:4425.11.10
התקציב הייעודי למגזר הדרוזי יעמוד על כ-39 מיליון שקל ב-2011 - ירידה של כ-25 מיליון שקל לעומת התקציב שהוקצה ב-2009. עם זאת, המדינה מעבירה תשלומים נוספים למגזר הדרוזי, דרך פרויקטים של משרדי התרבות והחינוך. אך גם תקציבם של סעיפים אלו יורדים בכ-10 מיליון שקל משנה לשנה.

 

התקציב
לאוכלוסיה הדרוזית נותח על ידי הכלכלן תמיר אגמון ממחלקת המחקר והמידע של הכנסת. אגמון הכין את הדו"ח לאור בקשתו של ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו), ולצורך הדיונים המתקיימים בימים אלו בכנסת סביב התקציב לשנים 2012-2011.

 

הדו"ח מלמד על כך שסעיפים ייעודיים לדרוזים מתוקצבים פחות ופחות מדי שנה. כך למשל הסכומים המוקדשים למבני דת דרוזים יצנחו מ-7 מיליון שקל לכ-3.5 מיליון בשנה הבאה. כמו כן מסתבר כי המדינה החליטה להפסיק לתקצב בשנה הבא תכניות פדגוגיות למגזר, אף שמדי שנה אלו תוקצבו בכ-3 מיליון שקל לשנה. עם זאת, משרד המדע והתרבות ומשרד הבריאות ישקיעו בפרויקטים במגזר בשנה הבאה סכום הגבוה במקצת מזה שהועבר בשנים הקודמות.

 

 

ח"כ עמאר ציין כי הוא מצטער לראות כי שני נושאי הליבה בהן מתקשה המגזר הדרוזי יותר מכל -דיור ותעסוקה - לא קיבלו מענה תקציבי הולם, ונמצאו כלא מתוקצבים כלל או כמתוקצבים בסכום זעום. לדבריו, המצב דומה גם במקרה של סבסוד עלויות פיתוח לחיילים דרוזים משוחררים.

 

עמאר הכריז היום כי "לא אתן לחוק התקציב לעבור בצורה ובסכומים הנקובים בו כרגע ואעשה ככל אשר ידי, על מנת לתת למגזר הדרוזי תקציב שיאפשר לו לקיים את עצמו בכבוד, לשפר את התשתיות ולסייע לרשויות המקומיות לתת שירותי חינוך ורווחה ראויים לתושבים. כבר היום שוחחתי עם שר החוץ, אביגדור ליברמן, בנושא התקציבים למגזר הדרוזי, והוא הביע את תמיכתו והבטיח לסייע לי בכל שאדרש".

 

בישראל חיים כ-125 אלף דרוזים. 81% מהם מתגוררים ב-17 יישובים במחוז הצפון, וכ-19% מתגוררים במחוז חיפה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x