שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

דימרי: "מי שיהנה מההטבות האחרונות הם הקבלנים ולא רוכשי הדירות"

השמאי הממשלתי: "מאז 1998 מלאי הדירות למכירה רק הולך ומידרדר", הממשלה חייבת להגדיר קו אדום כמו בכנרת"

דותן לוי 19:1116.11.10

"אני אגיד משהו שאולי לא טוב לקבלנים, אבל כל ההטבות האחרונות שנתנה הממשלה לא יגיעו לרוכשי הדירות, מי שיהנה מהן הם היזמים והקבלנים". כך אמר הערב (ג') הקבלן יגאל דימרי, בעל חברת י.ח. דימרי בכנס של לשכת שמאי המקרקעין שנערך באילת. שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס שהיה אמור להגיע אל הכנס נעדר ממנו בשל תנאי מזג האוויר.

 

דימרי הוסיף, כי "ברמה האישית אני לא אוהב לקבל מתנות, אני רוצה לעבוד ולבנות בצורה הוגנת ובכל מקרה ההטבות במיסוי ישפיעו בטווח המיידי".

 

לדברי  דימרי, הבעיות של מדינת ישראל הן ברמה התכנונית. "50 שנה אף אחד לא הסתכל קדימה. נדל"ן הוא תחום שחייבים להסתכל עליו לטווח הארוך. בארץ אף אחד לא הכין את הקרקע בצורה ראויה ובגלל זה הגענו לאן שהגענו. ישראל נמצאת בקטסטרופה ברמה התכנונית. שר השיכון עשה עבודה טובה בשיווק הקרקעות אבל לקבל היתרים לוקח יותר זמן מהבנייה של הבית. הביורוקרטיה מאוד קשה.

 

"אם נסתכל קדימה לעשור הקרוב, המצוקה רק תלך ותגדל אם לא ינקטו במהלכי חירום במדינה. כולם מסתכלים מה קרה בכל רבעון אבל זה לא מעניין בתחום הזה, צריך להסתכל קדימה מעבר לשנה שנתיים. אם הייתי צריך להמליץ לחבר מה לעשות עם הכסף שלו הייתי אומר לו תקנה קרקעות בישראל, כולל במצפה רמון, בנתיבות ובערד אין היום מספיק קרקעות מתוכננות וייקח לדעתי יותר מעשור להכשיר אותן", אמר דימרי.

 

עם זאת, לדבריו, למצב הנוכחי קיימים גם צדדים חיוביים, "לא יקרה כלום אם אנשים יעברו לפריפריה, תסתכלו גם על הדברים החיוביים במצב שנקלענו אליו, אולי סוף סוף יתחילו ליישב את הנגב".

 

קו אדום של מלאי דירות

 

לדברי השמאי הממשלתי איל יצחקי, "מלאי הדירות הבלתי מכורות עמד בשנת 1998 על 30 אלף דירות ומאז הוא יורד בהתמדה. הסיבה העיקרית לעליות המחירים היא היצע נמוך של דירות, יש היום מלאי נמוך של 13.5 אלף יח"ד על המדף".

 

לדבריו, סיבות נוספות משניות יותר הן הריבית הנמוכה, ציפיות לצמיחה כלכלית, עליה בהיקף הנכסים של הציבור (27% בשנים האחרונות), ושיפור בביטחון התעסוקתי.

 

"קל לדבר על הגדלת היצע הדירות, לא כולם חושבים שהממשלה עושה מספיק אבל אני רואה את המאמץ", אמר יצחקי, והוסיף כי כדי לפתור את המצוקה הממשלה חייבת להגדיר יעד תחתון של מלאי דירות. אם זה היה קורה יתכן והיו מצליחים לעצור את ההידרדרות במלאי הדירות בזמן. "חייבים גם להגדיר מחיר דירה רצוי ולפעול לפי כך". פתרונות נוספים לדבריו, הם עידוד מגורים בהשכרה, "באירופה משפחות מגדלות ילדים במשך שנים בדירות להשכרה, זה מקובל".

 

אתי לנגרמן, מנכ"ל בנק דיסקונט למשכנתאות, הוסיפה כי גם כשמדובר במשכנתאות צריך להסתכל לטווח ארוך, זה שבשנה הראשונה יש ריבית נמוכה זה לא אומר כלום, כשלוקחים משכנתה ל-20 שנה הריבית יכולה לעלות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x