$
הכסף

חדש: מסלולי פנסיה וביטוח כשרים

חברת הביטוח מגדל השיקה מוצרים פיננסיים שומרי שבת שקיבלו את אישור בד"צ העדה החרדית

תומר אביטל 18:2009.11.10

מגדל השיקה מסלולים לחיסכון פנסיוני וביטוח מיוחדים לציבור החרדי. המסלולים מגדירים השקעות שעלולות לחלל שבת או לקדם חברות לא כשרות. המוצרים הפיננסים החדשים הושקו לפני כחודש, לאחר שזכו ללגיטימיות מהגוף המחמיר ביותר בציבור החרדי - בד"צ העדה החרדית. זאת לאחר שכלכלני מגדל פיתחו אותם בחודשים האחרונים יחד עם שני רבנים - הרב לובין והרב קרליבך - חברים ב"ועד הפיקוח ההלכתי להשקעות ופיננסים'.

מה דעתך על מניית מגדל ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לפי המדיניות שתינקט, כספי החוסכים החרדים יושקעו אך ורק במדדים, אג"ח ממשלתי, ובתעודות סל בישראל ובחו"ל. כמו כן 'ועד הפיקוח ההלכתי' ימשיך לפקח על הדו"חות הכספיים מדי רבעון, בדומה לאופן בו פועלים משגיחי כשרות.

 

כיום למרבית חברות הביטוח כבר יש 'היתר עסקה', מה שמאפשר להם לקחת ריבית במסגרת ההלכה. החידוש במסלולים אלו הוא האישור הצמוד של בד"צ שפותח למגדל את הדלת למאגר ענק של מאות אלפי חרדים שעד היום חששו להשקיע את כספיהם דרך חברות ביטוח חילוניות.

 

המסלולים החדשים מותרים לחיסכון על ידי הרבנים לאחר שהותאמו אישית לכללים שהציבו. הסיבה שרבני המגזר נמנעו לאשר השקעה במסלולי חיסכון עד היום היא כי לדעתם חברות רבות בהן מושקעים חוסכים דרך רכישות מניות או אגרות חוב - למשל של חברות לחיפושי נפט - ממשיכות לפעול בשבת. בנוסף נמנעים במגזר החרדי מלהשקיע במניות של חברות מחו"ל, מאחר ועלולה להתגלות בחברות מחללות שבת זיקה יהודית. בד בבד גם הושקו מסלולי ביטוח מפרישי קצבה שמשקיעים את כספי המבוטחים גם כן בדרך כשרה.

 

"ניסינו לגשר בין הצרכים הדתיים לבין ייצור מסלולי חיסכון. יש לנו ציבור חרדי גדול, והם חששו להשקיע, ובעקיפין לחלל שבת", אמר ל"כלכליסט" המשנה למנכ"ל מגדל רונן טוב. "כעת התאמנו מסלול השקעות בו אין חשש לחרדי שהוא משקיע בקרן מחללת שבת. למשל לא נשקיע במניות של 'טיב טעם' שעובדת בשבת ומוכרת מזון לא כשר".

 

טוב מדגיש כי אף שגמישות ההשקעה מצטמצמת, כספי החוסכים לא ייפגעו. "יש מחקרים לפיהם לאורך זמן מדדים מנצחים", הוא אומר. לדברי טוב, כיום כבר רשומים במסלול מעל ל-5,000 איש. "אני מעריך שגם מסורתיים יעברו למסלול הזה בקרוב ונגיע לעשרות אלפים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x