$
בארץ

גפני: "יצאנו מהמשבר כי שר האוצר מסייע לישיבות"

לפי יו"ר ועדת הכספים, התחזיות הכלכליות הקשות לא התממשו בגלל שהמדינה עוזרת לתורה; ח"כ שלי יחימוביץ': "זה בגלל שראש הממשלה לא הצליח לבצע בכלכלה את זממו"

תומר אביטל 10:2608.11.10

בדקות אלו מציג שר האוצר יובל שטייניץ את תקציב המדינה לשנים 2011-2012 ואת המדיניות הכלכלית בפני חברי ועדת הכספים של הכנסת.

 

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני מיהדות התורה, ציין במהלך הדיון כי "התחזיות הכלכליות בזמן המשבר היו קשות וטענו כי איכות החיים תפגע, ושהאבטלה תגדל

לעשרה אחוז. וראו איזה פלא, היינו האחרונים להיכנס למשבר, והראשונים לצאת. מלבד זאת, המשבר לא פגע באזרחים או באיכות החיים".

 

עוד המשיך גפני ואמר, "אני מאמין כי זה בגלל שהמדינה עוזרת לתורה, ושר האוצר מסייע לישיבות. הרי היינו אמורים לחטוף מכה קשה. התכנית גם לא פגעה בחלשים באופן מסיבי, ולא הלכה עם בעלי ההון. יש מה לתקן אבל אני משבח את שר האוצר".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה בתגובה כי "הכלכלה יציבה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא הצליח לבצע בה את זממו ולהוציא לפועל את הרפורמות שתכנן בבנקים. למזלנו, הוא לא הספיק להכניס את הבנקים להשקעות שמוטטו את הכלכלות בחו"ל".

 

בתחילת הדיון התייחס שטייניץ לטענות לפיהן ישנו הסכם חתום בינו ובין שר הפנים אלי ישי לגבי עיגון הבטחת ההכנסה לאברכים ואמר כי "אני מבהיר באופן חד משמעי: לא היה שום הסכם ביני לבין אלי ישי". עם זאת, שטייניץ הדגיש "אמרתי לכל מי ששאל אותי לאחר פסיקת בג"צ כי אתמוך בהסדר חוקי שעומד בדרישות של פסיקת בג"צ. אם יהיה הסדר שיאשר היועמ"ש אני כשר אוצר לא אתנגד".

 

השר גם נדרש להמלצות ועדת ששינסקי שפורסמו ביממה האחרונה. לדבריו, "הוועדה תציג את המלצותיה בימים הקרובים ואני לא אכנס לפרטים, אך זה נושא מקרו כלכלי לעשרות שנים קדימה. במיוחד אם יסתבר כי הגילויים עומדים על מאות מיליוני דולרים. זה יהיה אירוע שישפיע על המפעל הציונ".

 

השר הוסיף כי "זו עזות מצח לומר לאזרחי ישראל שמה שאזרחי ארה"ב או אנגליה או הולנד זכאים לו, הם לא זכאים. שם האזרחים נהנים מאוצרות הטבע, וגם תושבי ישראל ראויים לכך". שטייניץ אמר כי "טענת הרטרואקטיביות היא עלבון לאינטליגנציה. לא ראינו בשום מדינה במערב שעשו הבחנה בין תגליות קיימות לעתידיות. תמיד מתקיים אותו משטר מסים, ואציין גם שכאשר מס החברות ירד הם לא טענו לרטרואקטיביות. הדיון צריך להיות נוקב וענייני אך שלא יהלכו עלינו אימים".

 

עוד המשיך ואמר שר האוצר כי "היה ניסיון להפוך את זה לפוליטי, לעניין של שמאל וימין, או להפחיד כאילו לבנון - שהיא 4 שנים אחרינו - תשיג אותנו והכסף ילך לאיראן".

 

השר סיכם כי "ההנחיה שלי לוועדה הייתה למצוא את שביל הזהב בין שוק חופשי מצד אחד, בו מי שחיפש ומצא צריך להרוויח טוב, ומצד שני לכך שאוצרות הטבע שייכות לאזרחי ישראל ולא רק למשקיעים. אני מעריך שהדיון הציבורי יגיע בקרוב לכאן".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x