שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קריירה

עובדים במגזר הפרטי יקבלו יותר דמי מחלה מהיום השני

תזכיר החוק שהפיץ משרד התמ"ת ישווה את תנאי עובדי המגזר הפרטי לתנאי עובדי המדינה

תומר אביטל 07:1321.10.10

בקרוב עובדים במגזר הפרטי ייהנו מגידול משמעותי בשיעור דמי המחלה המגיעים להם על פי חוק. אתמול הפיץ משרד התמ"ת תזכיר חוק ממשלתי המגדיל את דמי המחלה המשולמים לעובדים שנבצר מהם לפקוד את מקום עבודתם. לפי התזכיר, דמי המחלה ישולמו במלואם החל ביום הרביעי.

 

כיום המדינה מחייבת את המעסיקים בתשלום חלקי עבור ימי מחלה: ביום הראשון אין תשלום, והחל ביום הרביעי דמי המחלה הם 75% משכר העבודה בלבד. בימים השני והשלישי למחלה השכר עומד על חצי מהשכר של היום הרביעי. עם זאת, עובדים רבים במשק נהנים מהסדרים משופרים אצל המעסיקים שלהם בזכות התארגנות והסכמים קיבוציים. למרות זאת, בלא מעט מקומות עבודה - לרוב משרדים ובתי מסחר - המעסיק משלם לעובדים לא יותר ממה שדורש החוק.

 

החוק החדש קובע כי דמי המחלה מהיום הרביעי יהיו 100% מהשכר. לפיכך, בימים השני והשלישי למחלה יגיע השכר ל־50% במקום 37.5%.

 

בתזכיר החוק מוסבר כי "דמי המחלה מהווים תשלום סוציאלי מובהק שנועד לאפשר קיום לעובד ולבני משפחתו, שעה שנבצר מהעובד לעבוד עקב מחלה". החוק קודם במסגרת השולחן העגול לאחר שההסתדרות, הארגונים הכלכליים ונציגי הממשלה הגיעו להסכמות. לחוק אין עלות תקציבית מאחר שעובדי המדינה כבר זוכים לדמי מחלה משופרים ממה שקובע החוק, אך הוא יהיה כרוך בעלות למשק.

 

עו"ד דבי אליעזר מהלשכה המשפטית של התמ"ת הסבירה אתמול

בשיחה עם "כלכליסט" כי "חוק ימי מחלה חל על כל מקום לא מאורגן, שאין בו הסכם קיבוצי או הסכמים שמיטיבים עם העובדים. מדובר במקומות שבהם המעסיקים מספקים לעובדים את המינימום שמאפשר החוק".

 

בתוך כך, ל"כלכליסט" נודע כי בממשלה הפסיקו לקדם את נושא "פדיון ימי המחלה". לפני כמה חודשים הגיעו ההסתדרות ומשרד האוצר להבנות שלפיהן כלל עובדי המגזר הציבורי יקבלו כסף תמורת ימי המחלה שלהם. כעת מתברר ש־80 אלף עובדי שירות המדינה והרשויות המקומיות הנמצאים במסלול פנסיה צוברת, לא יזכו להטבה דומה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x