שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הייטק והון סיכון

בלעדי ל"כלכליסט" - תקדים: עובדי הסטארט־אפ קיבלו בחינם את מניותיו

מאז 2004 מנסה חברת אדווסנס לפתח שבב למכשירים סלולריים, אך הקרנות שהשקיעו בה - גיזה, ג'נסיס, ונצ'רטק ובלו־ראן - נואשו מסיכוייה

אסף גלעד 07:0117.10.10

תקדים בהייטק הישראלי: לראשונה מקבלים עובדי חברת הייטק את המניות בה, ללא הליך משפטי. קרנות ההון־סיכון שהשקיעו בחברת אדווסנס (Advasense) - גיזה, ג'נסיס, ונצ'רטק (זרוע ההון־סיכון של מפעל השבבים TSMC) ובלו־ראן - העבירו את כל אחזקותיהן בחברה לידי שלושים העובדים, ללא תמורה.

לצד העובדים מחזיקה בבעלות על החברה קרן ההלוואות קראוס, שהשקיעה באדווסנס כמיליון דולר כהלוואת הון־סיכון.

 

לפי אתר המחקר IVC, ארבע קרנות ההון־סיכון השקיעו בחברה, יחד עם הבנק הטאייווני CIDC, כ־30 מיליון דולר בסך הכל לאורך השנים. העברת המניות לעובדים נעשתה בשנה שעברה, לאחר שאלה קיצצו בשכרם ובתנאיהם.

אחד ממקימי אדווסנס הוא היזם הסדרתי גידי ברק. החברה מפתחת מאז 2004 שבב שעשוי לשפר את איכות התמונה המתקבלת במצלמה סלולרית, במצב של חשיכה יחסית. השבב יודע להגדיל את החשיפה לאור נמוך תוך ביטול רעידות ארעיות. בחברה מצפים שהשבב ישווק החל מסוף 2010 או תחילת 2011.

 

למרות הקשיים, ההימור של העובדים, שלקחו על עצמם את ניהול החברה, עשוי להשתלם: כמה חודשים לאחר העברת המניות מקרנות ההון־סיכון לעובדיה, חתמה אדווסנס על עסקת פיתוח עבור יצרנית חיישני המצלמות האמריקאית אפטינה (Aptina). במסגרת העסקה אפטינה השקיעה באדווסנס 6–8 מיליון דולר, שהועברו למימון הפיתוח. העסקה לא כללה רכישת מניות אדווסנס על ידי אפטינה.

 

בשנה האחרונה הספיקה אדווסנס להשתמש במרבית סכום ההשקעה, ובתקופה הקרובה תנסה לאתר משקיעים נוספים. גורמים המקורבים לחברה מעידים כי בכוונתה לצאת לסבב גיוס הון נוסף מקרנות הון־סיכון. בחברה מקווים שלמרות העובדה כי החברה טרם השיקה מוצר מאז הוקמה ב־2004, העובדה שכיום עומד לרשותה לקוח אסטרטגי תקל במקצת על חששם של משקיעים.

 

יו"ר קרן גיזה זאב הולצמן אמר בתגובה: "מדובר באירוע שהיה לפני כמעט שנתיים. ניסינו מספר פעמים להציל את החברה ללא הצלחה, ובסוף החלטנו להעביר את המניות לבעל החוב הגדול קראוס ולעובדים. הם המשיכו בניסיונות להציל את החברה, עד כמה שידוע לי ללא הצלחה. לא ידוע לי על הגיוס מהחברה האמריקאית. אנחנו לא בתמונה מאז שהעברנו את המניות".

 

יאיר שוהם, שותף בקרן ג'נסיס, אמר ל"כלכליסט": "העדפנו להשאיר את החברה בחיים ולמסור את מניותינו לעובדים, לאחר ששמענו על עסקת המימון של יצרנית החיישנים אפטינה. זהו מקרה נדיר בתעשיית ההייטק - שחברה מצליחה לשרוד בזכות כך שהיא הועברה לידי עובדיה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x