$
בארץ

סגן שר האוצר בדיון בכנסת: "הפרטת כיל היתה מיותרת"

לאחר שנחשף כי כיל חייבת למדינה 115 מיליון דולר, דרש ח"כ דב חנין מהאוצר תשובות. סגן שר האוצר יצחק כהן ענה באופן מפתיע: "גם אני לא קיבלתי תשובה"

רויטל חובל 07:1714.10.10

"אם תשאל אותי, לא בתפקידי כסגן שר אוצר אלא כאזרח המדינה, ההפרטה של כימיקלים לישראל היתה מיותרת לגמרי. אני חושב שהגיע הזמן, אפילו שעבר מספר שנים לא קטן, לנהל דיון ציבורי בנושא". כך אמר אתמול סגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן בתשובה לשאילתה של ח"כ דב חנין בדיון מליאת הכנסת.

 

נושא התמלוגים של כיל עורר דיון ציבורי נרחב לאחרונה, זאת על רקע פנייתה של עמותת אדם טבע ודין לשר האוצר יובל שטייניץ. העמותה ביקשה משטייניץ לבחון מחדש את סוגיית התמלוגים שמשלמת כיל למדינה, בין השאר על ידי ועדת ששינסקי הבוחנת את תמלוגי הגז. כיום משלמת כיל למדינה 5% תמלוגים ממכירות אשלג, ומינרלים נוספים שהיא מפיקה מים המלח. העמותה ציינה כי על התמלוגים לגלם גם את הנזק הסביבתי שנגרם על ידי מפעלי ים המלח לים המלח, והדגישה כי הנזקים אינם מגולמים בגובה התמלוגים המשולם למדינה.

 

בהמשך חשף "כלכליסט" כי במסגרת הפרטת החברה ב־1995 ויתרה המדינה על העלאת התמלוגים. בכוונתה אמנם לבחון את הנושא ב־2010, אולם הדבר טרם נעשה. כמו כן נחשף כי דו"ח ברלב שהוכן עבור האוצר מצא שכיל חייבת למדינה תמלוגים בגובה של עד 115 מיליון דולר.

 

בתגובה הגיש ח"כ חנין שאילתה לכנסת, ובה תבע מהשר שטייניץ לדעת מה בכוונתו לעשות בעניין. סגנו כהן השיב לו: "משרד האוצר מנהל בימים אלה דיונים עם כיל בכמה נושאים לרבות נושא התמלוגים. כשיסתיימו הדיונים אני אשמח לדווח לך ולכנסת". חנין ביקש לדעת מה גובה המסים שמשלמת כיל, אולם נענה בשלילה על ידי כהן. "מכוח סעיף 231–234 לפקודת מס הכנסה, המידע המבוקש הנו בבחינת מידע חסוי שאין באפשרותי למסור", אמר סגן השר. בנוגע לבקשת חנין לקבל את נתוני החכירה שמשלמת כיל, הפנה אותו כהן למינהל מקרקעי ישראל האמון על הנושא, וגם ציין כי ב־12 השנים האחרונות שילמה כיל כ־1.5 מיליארד שקל תמלוגים. "שאלותיו של ח"כ חנין חשובות וראויות וחשוב שיידונו בוועדות הכנסת", הוסיף כהן. "בזמנו אני העליתי אותן השאלות הקשות ועד היום לא קיבלתי תשובה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x