שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

BDI: הרעה במצב הרשויות המקומיות - רק 58% מאוזנות תקציבית

60 רשויות מקומיות סיימו את 2008 בגירעון. ראשון לציון היא העיר היציבה ביותר מבחינה פיננסית, ת"א המכניסה ביותר פר תושב

שי פאוזנר 10:5131.08.10

מצב הרשויות המקומיות בדירוג 2009: כ-58% מהרשויות שנבדקו סיימו את שנת 2008 בעודף, זאת לעומת 65% מהרשויות שנמצאו בעודף בבדיקה הקודמת שנערכה בשנת 2007. יתר הרשויות שנבדקו - 60 רשויות - נמצאו בגירעון. יצוין כי רשויות בסיכון גבוה מאוד, במעמד סוציו-אקונומי נמוך מ-4 וכאלו שלא הגישו דו"חות נכון למועד הבדיקה, כלל אינן נכללות בדירוג BDI.

 

בראש דירוג המועצות המקומיות על פי כלכלני BdiCoface, ניצבת המועצה המקומית של כפר שמריהו אשר רשמה גם השנה ציונים נאים בפרמטרים. המועצה המקומית סביון עלתה שלב אחד ותפסה את המקום השני, ואילו המועצות המקומיות הר אדר ועומר ירדו מקום אחד או שניים, אך שמרו על מיקומן בתוך החמישייה המובילה.

 

עליות נוספות בדירוג רשמו המועצות חוף כרמל (מהמקום ה-28 למקום ה-12), להבים (מהמקום ה-32 למקום ה-15), זבולון (מהמקום ה-29 למקום ה-16), אורנית (מהמקום ה-33 למקום ה-17).

 

וילה בסביון. טיפסה למקום השני וילה בסביון. טיפסה למקום השני צילום: אוראל כהן

 

הדירוג בוחן את יציבות הרשויות על-פי שמונה מדדים: דירוג סוציואקונומי, היחס השוטף, התחייבויות ביחס להכנסות, עודף (גירעון) ביחס להכנסות, שירותי חוב, עומס מלוות יחסי, הכנסה עצמית ביחס להכנסות, מדד היעילות (מדד המורכב ממספר פרמטרים: מספר תושבים ביחס למספר העובדים ברשות, סך התקציב לתושב, רמת השירות הכוללת ביחס למספר התושבים, עודף או גירעון לתושב ויחס הגבייה). ודוח "אורות אדומים" של האוצר ונתוני סיכון במערכת BdiCoface.

 

ראשונה לציון

 

מדירוג הרשויות המקומיות של BdiCoface, המתבסס על נתוני הדו"חות המבוקרים של הרשויות המקומיות לשנת 2008 עולה, כי ראשון לציון היא העיר היציבה ביותר בישראל. ראשון לציון מחליפה בכך את אשדוד שכיכבה בראש הרשימה בשנתיים האחרונות. מי שאיבדה את הבכורה היא אשדוד, הממוקמת השנה במקום השני. אחריה ניצבות הרצליה, חולון ואשקלון. פתח תקווה עלתה מהמקום ה-10 למקום ה-7 וחולון שמרה על מקומה. עוד בעשירייה הראשונה: כרמיאל, רמת גן, תל אביב ורעננה. כפר סבא עלתה 4 מקומות למקום ה-13 וקריית גת עלתה מהמקום ה-25 ל-15. ירידות בולטות רשמו עיריות עכו (מהמקום ה-15 למקום ה-21) ואילת (מהמקום ה-20 למקום ה-26).

 

תל אביב - מובילה בהכנסות פר תושב

 

עוד עולה מהמחקר, כי בשנת 2008 הצליחו הרשויות המקומיות לגבות בממוצע כ־73%, מסך כל חובות התושבים לרשויות (הכוללים מסי עירייה וחובות היסטוריים), דומה לאחוז הגבייה בשנת 2007. בשנת 2005 עמד אחוז ההצלחה בגביית חובות על 63%. בדיקת היקף ההכנסה של העירייה לתושב בערים שנבדקו, מעלה כי תל אביב המובילה בהכנסות העירייה לתושב - כ-8,000 שקל; ירושלים במקום האחרון: רק 4,000 שקל.

 

בדירוג 2009 חמש הערים הגדולות (מעל 50 אלף תושבים) היעילות ביותר הן: הרצליה, תל אביב, אילת, פתח תקווה ורעננה. בדירוג 2009 חמש המועצות המקומיות היעילות ביותר הן: ראש פינה, כפר שמריהו, סביון, כפר יונה ואלפי מנשה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x