שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

מה הבנק יודע עליך

חוק נתוני האשראי מאפשר לגופים פיננסיים לקבל מידע רגיש על לקוחותיהם, ועל בסיסו לסרב להעניק משכנתה או הלוואה. גם אתם יכולים לבקש את דו"ח האשראי שלכם ולוודא שהמידע שמופיע בו אינו פוגע בכם

עופר כרמל 08:3004.08.10
לקראת עונת השיפוצים ובמסגרת "בועת הנדל"ן" רבים מנסים לקחת הלוואות ומשכנתאות, וחלקם נדחים מסיבה לא ברורה - ולחלופין מקבלים אשראי יקר. מדוע זה קורה ועד כמה חשוב לכל אחד להכיר את נתוני האשראי שלו?

 

באוגוסט 2004 נכנס לתוקפו חוק נתוני שירותי אשראי. החוק מאפשר למעניקי

האשראי כגון הבנקים, חברות הביטוח וחברות אבטחת פירעון צ'קים לקבל מידע פיננסי על אנשים פרטיים, ולא רק על חברות כפי שהיה עד לחקיקת החוק. במסגרת החוק ניתן לקבל סקירה על עברו העסקי של הפרט, אם מדובר במידע חיובי כגון אשראי שניתן ללקוח, מסגרות ופירוט הלוואות, או מידע שלילי כמו מעורבות של ההוצאה לפועל או כונס נכסים.

 

מה שרבים מאיתנו אינם מכירים הוא סעיף בחוק המאפשר לכל אדם פרטי (לא חברה) לקבל אחת לשנה דו"ח אשראי אישי. את הדו"ח יוכל כאמור לבקש כל אדם מהחברות האוספות את הנתונים (חברות שירות נתוני אשראי), אשר יהיו מחויבות להיעתר לבקשתו ולהציג את נתוניו ללא תשלום אחת לשנה. דוחו"ת תכופים יותר מחויבים להינתן לפי דרישה, אך יחויבו בתשלום.

 

אף שהחוק אינו חדש, הציבור איננו מודע לסעיף ולחשיבותו, ואזרחים רבים נתקלים בקושי בקבלת אשראי או מקבלים אשראי יקר יותר אך ורק בגלל טעות רישומית, מבלי שיידעו מדוע או יוכלו לפעול לתיקון הטעות. במיוחד עכשיו, כאשר אנשים מתארגנים כלכלית לקראת הוצאות הכרוכות בקיץ, ההוצאות הצפויות הולכות ותופחות. הקיץ הוא עונה רוויית הוצאות בשל תשלום לקייטנות, חופשות משפחתיות בעיקר במהלך אוגוסט, היערכות לחזרה לבתי הספר, והוצאה מרוכזת וגדולה במיוחד הנובעת מהעובדה שרבים מאיתנו מנצלים את הקיץ לטובת שיפוץ או מעבר דירה. במצב כזה גורמות טעויות רישום שונות לדחיית אשראי, והמשמעות חמורה.

 

עיון ובדיקה מקיפה של החומר, אם מדובר בבדיקה תדירה ואם כהיערכות לקראת מועד מסוים, יאפשרו לכל אזרח לוודא כי הרישום על אודותיו נכון ואינו פוגע בו. יתרה מכך, זכותו של אזרח גם לדאוג שמידע שגוי יתוקן בדו"חות אלו באמצעות פנייה בכתב המחייבת את חברת נתוני האשראי לבדוק את הנושא ולדרוש את תגובתו של מקור המידע בתוך יומיים מקבלת הפנייה. היערכות כלכלית נכונה הכוללת מודעות לפרטי האשראי המצויים עלינו תאפשר לעבור את תקופת ההוצאות הקיצית בשלום, ולנהל את הוצאות הבית נכונה גם בהמשך. לכן קיימת חשיבות רבה לכך שכל אדם פרטי, עוסק מורשה או בעל מניות יבחן מה רשום עליו בדו"חות אלו קודם לבקשת האשראי או המשכנתה, וישמור על מידע מעודכן ואמין באופן שיאפשר לו לקבל את ההלוואה או מסגרת האשראי המותאמת לרמת הסיכון האמיתית שלו.

הכותב הוא מומחה לניהול סיכונים פיננסיים ומנכ"ל ERN - חברה המאבטחת עסקאות צ'קים

 

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x