שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

מלחמת הגבעות של גינדי

תושבים המתגוררים מול פרויקט גינדי הילס ברמת גן תובעים פיצוי על הפגיעה באיכות החיים שלהם. שמאי מטעם הוועדה המקומית שאישרה את הפרויקט דחה את התביעה. השכנים מנסים לגרום למינוי שמאי ניטרלי שיקבע את גובה הפיצוי

"לגור על גבעה שקטה ופסטורלית במיקום גבוה בלב ר"ג הוותיקה" - כך משווק עלון פרסומי של חברת גינדי החזקות את פרויקט גינדי הילס ברחוב סנהדרין בעיר. בעלון מבטיחה גינדי ללקוחות הפוטנציאליים "שקט ואיכות חיים של כפר במיקום המרכזי ביותר בגוש דן", אבל תושבי הרחוב ודיירים נוספים המתגוררים בסמוך לפרויקט מתקשים לזהות את הפסטורליה הכפרית, שאמור היה להביא איתו הפרויקט בחלקת הקרקע הפנויה היחידה הנשקפת מחלונם.

 

לטענת התושבים, הקמת הפרויקט חוסמת את האור, האוויר ודרך הגישה לבתיהם - ומורידה את הערך של נכסיהם. מאבק התושבים בוועדת התכנון והבנייה המקומית נמשך כבר כמה חודשים, אך עד כה הם נחלו אכזבה: דו"ח שמאי שאותו הגישו בדרישה לקבל פיצויים מהוועדה לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה נדחה, והוועדה הגישה לתושבים דו"ח שמאי משלה, שבו הסבירה להם בפירוט מדוע טענותיהם מופרכות.

 

כעת דורשים התושבים מהוועדה למנות שמאי ניטרלי שיכריע בתביעתם. היום אמורה הוועדה להתכנס לדיון בבקשה ואם תסרב לה יגישו התושבים ערר לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. גינדי החזקות מצדה דוחה את טענות התושבים וטוענת כי אין לה כל קשר לתביעה: "פעלנו על פי הדין ובהתאם להיתרי הבנייה שאושרו על ידי העירייה", אמרו שם השבוע, "הרוכשים שלנו מרוצים מאוד מהפרויקט ומהשירות שלנו".

 

השכנים פספסו את הפרסום ברשומות

 

תביעות הפיצויים מתוקף סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה הפכו בשנים האחרונות נפוצות. יזמים רבים מתמודדים עם סעיף זה בחוק המאפשר למי שהיה בעל זכות במקרקעין ביום תחילתה של התוכנית ונפגע ממנה לדרוש פיצוי. לעתים מגיעות תביעות אלה לפתחה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בשלב מתקדם של הפרויקט, היות שאזרחים מן השורה נוטים לפספס את הפרסום ברשומות ואת השלטים שמציבה הוועדה הקוראים לדיירים להגיש התנגדויות טרם קבלת היתר הבנייה.

במקרה של גינדי הילס, שני תושבים בלבד (העוסקים בתחום הנדל"ן) הבינו מהפרסום ברשומות כי במקום מתוכנן פרויקט הגבוה משמעותית מיתר הבניינים באזור והגישו התנגדות. הוועדה המקומית קיבלה באופן חלקי את ההתנגדות, אך לא מנעה את המשך הבנייה.

 

על רקע זה הגישו 33 דיירים המתגוררים באזור תביעת פיצוי לוועדה המקומית המסתכמת בכ־4 מיליון שקל. התביעה הוגשה עם חוות דעת שחיבר שמאי מטעם התושבים על הפגיעה שנגרמה להם עקב הפרויקט. לדברי עו"ד צפריר בר אילן, המייצג את התושבים, ארבעה דיירים נוספים הגישו תביעת פיצויים על נזקי הפרויקט, אך הוועדה סירבה לקבל את תביעתם, היות שזו הוגשה יותר משלוש שנים לאחר אישור התוכנית.

 

פרויקט גינדי הילס נבנה על שטח של שני דונם "הכלוא" בין הבתים הישנים של סמטת הסנהדרין. בשתי חוות הדעת - זו שהוגשה מטעם התושבים וזו שהוגשה מטעם הוועדה - מצטיירת תמונה שונה לחלוטין על המציאות התכנונית באזור.

 

גינדי הילס. 2 מגדלים ו-33 מתנגדים גינדי הילס. 2 מגדלים ו-33 מתנגדים צילום: דימטרי שבצ'ינקו

 

השמאי מטעם התושבים קבע בחוות הדעת שחיבר עבורם כי הפרויקט, בן שמונה הקומות, מתעלם לחלוטין מסביבתו,

שבה קיימים בתים בני שלוש קומות. הוא קבע כי הפרויקט חוסם את האור לתושבים, שנדרשים כעת להדליק חשמל גם בשעות היום, יוצר מפגעי רעש וזיהום חמורים ומקשה על החניה באזור.

 

מנגד, השמאי מטעם הוועדה המקומית קובע כי על המגרש ניתן לבנות שלושה בניינים בגובה שש קומות עיליות, נוסף על קומת גג. המצב התכנוני מאפשר לטענתו את בניית 56 יחידות הדיור שאושרו במקום. לטענתו, הרחובות הסמוכים אל הפרויקט הנם רועשים בכל מקרה, ולא רק שהפרויקט לא יוריד את ערך הנכסים באזור, אלא יעלה אותו היות שישווק כפרויקט יוקרתי.

 

התושבים רואים בגישה שנקטה הוועדה בטענותיה על פגיעה מזערית כ"לעג לרש". בתגובתם לדו"ח השמאי הם מצרפים תמונות של חומה המקיפה את הפרויקט מול חלונותיהם וכותבים: "ראו מה עולל לנו אישור המגדלים מאחור. והעירייה עוד זכתה על גבנו בהיטל השבחה מהיזם".

 

"פעלנו על פי היתרי הבנייה של העירייה"

 

מעיריית ר"ג נמסר: "התוכנית עברה את כל הליכי התכנון, כולל אישור הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה וכולל פרסומים בעיתונות הארצית, המקומית ובשכונה תוך תיאור מפורט על אודותיה. הוועדה המחוזית שמעה את המתנגדים, וכאמור דחתה את ההתנגדויות ואישרה את התוכנית. הוועדה המקומית תדון בישיבתה הבאה בתביעת בעלי נכסים גובלים בגין ירידת ערך נכסם, לטענתם, בעקבות התוכנית".

מגינדי החזקות נמסר: "גינדי החזקות פעלה ופועלת על פי הדין ובהתאם לתוכניות ולהיתרי הבנייה שאושרו ע"י העירייה. החברה בונה את הפרויקט היפה ביותר באזור זה של ר"ג. אין לנו קשר לתביעה, וציבור הרוכשים מרוצה מאוד מהפרויקט ומהשירות שלנו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x