שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

ומי לא באו לדיון על מצוקת הדיור? שטייניץ ואטיאס

שר השיכון ושר האוצר נעדרו מישיבת ועדת הכלכלה שדנה בנושא. משרד השיכון: השר אטיאס לא הוזמן לישיבה

הוויכוח העקרוני בין שר האוצר, יובל שטייניץ לבין שר השיכון אריאל אטיאס בנוגע לצעדים בהם צריכה הממשלה לנקוט על מנת להוזיל את מחירי הדיור יצרה כיום מהומה גדולה בוועדת הכלכלה של הכנסת שדנה בנושא זה בדיוק. מהוועדה נעדרו גם שטייניץ וגם אטיאס - דבר שהתסיס את האווירה באולם המליאה וכמעט גרם לביטול הוועדה.

 

"קיבלנו מסר צלול מהממשלה - שהיא לא מתכוונת לעשות משהו עם הנושא הזה", אמר ח"כ דב חנין בנוגע להיעדרות השרים, ואליו הצטרפו המשנה לראש אגף התקציבים באוצר.

 

שרון גמבשו ייצג את האוצר ו"הטיל פצצה" בחדר כאשר בישר כי תוכנית האוצר שהוצגה לפני כחודש למעשה הוחלפה בתוכנית משרד השיכון שהוצגה בוועדת השרים להסרת חסמים ביורוקרטיים, שהתקיימה ביום שלישי שעבר.

 

לדבריו של גמבשו, התוכניות של משרד השיכון ומשרד האוצר חפפו במהותן וועדת השרים אישרה את רוב ההצעות של משרד השיכון ולכן מרבית הצעדים שהאוצר פרסם קודם לכן בוטלו.

 

בנוסף נשאל גמבשו ע"י השרים בנוגע לעתידו של חוק הדיור הציבורי. גמבשו השיב כי: "יש החלטה למנוע את המכר של הדיור הציבורי". ח"כ מירי רגב התקוממה על תשובתו של גמבשו בטענה כי "האוצר זורק את העשירים לים". גמבשו אמר בתגובה, כי ישנם מחקרים שמוכיחים כי הפתרונות שמציעה רגב אינם יעילים כלכלית ושאל: "האם לבנות דירות במיליון שקל ולמכור אותן בהנחה של 90% זה התהליך המיטבי שמדינת ישראל צריכה לעשות?". גמבשו הסביר כי לא יינתנו מענקי מקום ולא סבסוד משכנתאות לזכאים.

 

"זריקה לווריד"

 

ח"כ כרמל שאמה המשיל את משק הדיור לחולה אנוש. "הטיפול כולל פיתרונות לטווח ארוך, אבל אותו חולה צריך גם טיפול לטווח קצר כי כואב לו. הפיתרון צריך להיות זריקה לווריד. אני מבין שהאוצר לא רוצה להזרים אוויר חם לבועה הזו, אבל סיוע מקומי בעזרה בשכירות יכול לעזור למשפחות". שאמה פנה לגמבשו: "אולי אם היית פוגש את האנשים האלה שזקוקים לעזרה פנים אל פנים בבית שלהם היית מבין".

שטייניץ. גם לא בא לדיון שטייניץ. גם לא בא לדיון צילום: אלכס קולומויסקי

 

לדבריו שאמה, "שכר הדירה בשכונות הכי קשות בארץ עלה בשנה האחרונה ב-1,000 שקל. כל הסיוע שמשרד השיכון נותן הלך לעלייה הזו. העלייה במחירי הדירות בשוק יצרה לכם (האוצר - ש.ש.ע) עודפי כספים. לא הגיוני שיודעים רק לקחת. אתם נהנים לחלוב את השוק הזה. מי שנהנה מזה זה רק החזקים. רק הם לא רוצים שהנכסים יירדו. יש את אלה שמפסידים כל הזמן".

 

שאמה המשיך: "זה כמו לגדל חרובים בארץ מוכת רעב - עד שיגדלו ימותו כולם. כמה שתהיו מוכשרים בלקצר תהליכים עדיין לא תוכלו לספק את הסחורה בטווח הקצר". שאמה הציע לטפל גם בצד הביקוש ולדאוג כי הספקולנטים שקנו דירות ומכרו אותן לאחר חצי שנה לא יקבלו פטור ממס.

 

ח"כ רגב התפרצה לדיון ואמרה: "יש בעיה של אלפי זוגות צעירים שאין להם איפה לחיות. האוצר שם עלינו פס. אם יש משהו לחדש שיגידו. שלא יספרו סיפורים".

 

ממשרד השיכון נמסר כי תוכנית משרד השיכון לא אושרה וכי מה שאושר בישיבת השרים היא תוכנית להסרת חסמים ביורוקרטים בלבד. משרד השיכון ממשיך לקדם את מתן מענקי המקום והסבסוד לזוגות צעירים זכאים למשכנתאות.

 

ממשרד השיכון נמסר עוד: "שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס לא הוזמן לישיבת הוועדה הבוקר אבל הביע את רצונו להגיע לדיון בהשתתפות שר האוצר. עם זאת, לאור התקיימותה של ישיבת קבינט במקביל לישיבת הוועדה, לא הגיע שר הבינוי והשיכון לוועדה, בה הוא כבר השתתף במספר דיונים ביחס לבעיה הקשה של מחירי הדירות וקשיי הזוגות הצעירים לרכוש דירה בישראל".

 

ממשרד האוצר נמסר כי ישנו ויכוח מקצועי בין שני המשרדים וכי משרד השיכון יכול להמשיך להילחם על הרעיונות שלהם. "אנחנו חושבים שהפתרונות שהם מציעים הם בעייתיים. בנוגע לזכאות ולמענקי המקום - בנושאים אלו היו לא מעט דיונים. אם הם ירצו להמשיך ולדון בכך, נשמח לשבת איתם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x