$
אינטרנט

שוחררה גרסת בטא לפיירפוקס 4: התרשמות ראשונית

דפדפן הקוד הפתוח הפופולרי עבר מתיחת פנים בגרסה החדשה, אבל הוא עדיין רחוק מלהציג שיפורים משמעותיים בביצועים ובמהירות

אבנר קשתן 14:3608.07.10

חברת מוזילה שחררה השבוע גרסת בטא ראשונה לפיירפוקס 4, הגרסה החדשה לדפדפן הקוד הפתוח הפופולרי. במוזילה השקיעו מאמצים בניסיון ליישר קו עם חידושים שהציגו לאחרונה הדפדפנים המתחרים - בעיקר אופרה וכרום של גוגל, ולהחזיר את פיירפוקס למגמת הצמיחה שדעכה מעט בזמן האחרון.

 

החידוש הבולט הראשון בגרסה החדשה הוא עיצוב ממשק המשתמש, אשר בחלונות ויסטה ו-7 אינו כולל יותר שורת התפריטים, אלא כפתור יחיד בפינת החלון המכיל את כל האפשרויות, כמו בממשק של כלי אופיס 2007 ו-2010, או בגרסה האחרונה של הדפדפן אופרה. הלשוניות (טאבים) הפתוחות נמצאות כעת מעל שורת הכתובות, בראש המסך , ומזכירות את העיצוב של דפדפן כרום של גוגל. שינויי העיצוב קיימים רק בגרסה של פיירפוקס לחלונות, ויגיע בגרסת בטא עתידית גם ל-OS X ולינוקס.

 

פיירפוקס 4. בינתיים מציג רק חידושים בתצוגה פיירפוקס 4. בינתיים מציג רק חידושים בתצוגה

  

הדפדפן כולל גם תמיכה ברבים מתקני HTML5 החדשים, המאפשרים בנייה של אפליקציות רשת מורכבות ללא שימוש בתוספים חיצוניים כמו פלאש, המשמשים בעיקר להצגת וידיאו. עם זאת, הדפדפן אינו תומך בקידוד H.264 הפופולרי, הנמצא בשימוש ביוטיוב ובאתרי תוכן רבים ונתמך על ידי דפדפנים אחרים וכן במכשירי האייפון והאייפד, עקב חוסר הסכמה עקרוני של מפתחי פיירפוקס עם תנאי הרישוי של הטכנולוגיה. הדפדפן תומך ב-WebM, טכנולוגיית קידוד הווידיאו החדשה של גוגל.

  

אחת ממטרות הגרסה החדשה היא לשפר את ביצועי הדפדפן, אשר נחשב לאיטי ובזבזני במשאבים יחסית לדפדפנים מודרניים אחרים. אך על פי בדיקות שערכו כמה בלוגי טכנולוגיה, גרסת הבטא עדיין איטית בהשוואה לגרסאות הנוכחיות של כרום וספארי, אולם ייתכן שבגרסאות הבאות השיפורים בביצועים כבר יבואו לידי ביטוי. הדפדפן מאפשר שימוש במעבד הגרפי כדי להאיץ את פעולותיו, אך יכולת זו אינה מוגדרת כברירת מחדל.

  

הגרסה החדשה כוללת גם את Jetpack, כלי שאמור לאפשר פיתוח נוח של תוספים חכמים יותר לדפדפן. יתרונו הגדול של פיירפוקס על המתחרים הוא עושר התוספים הזמין לדפדפן, ומטרת Jetpack לוודא שחוויית הפיתוח, ההתקנה והשימוש בתוספים תמנע מהשתמשים לעבור למתחרים, אשר הוסיפו גם הם בגרסאותיהם האחרונות תמיכה בהרחבות לדפדפן.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x