$
אינטרנט

גוגל יוצאת נגד אפל ומיקרוסופט במלחמת הוידאו באינטרנט

תשיק פורמט חדש לסרטים באינטרנט, אשר בא להחליף גם את סרטוני הפלאש וגם את ה-HTML5 שבשימוש באייפון ואייפד, ויהיה חופשי וחינם לשימוש. הפורמט יתמך בשלב הראשון על ידי יוטיוב, ובדפדפני כרום, פיירפוקס ואופרה.

אבנר קשתן 19:3319.05.10
בעוד אפל מנהלת מלחמה מתוקשרת עם חברת אדובי על מקומה של טכנולוגיית הפלאש להצגת סרטים במכשירי האייפד והאייפון לעומת שימוש ב-HTML5, נערכת מלחמה נוספת בתוך מחנה ה-HTML5 בנוגע לאופן קידוד הסרטים המוצגים בדפדפנים. היום הכריזה גוגל, בשיתוף עם מוזילה ואופרה, על פרוייקט WebM,
פורמט חדש לקבצי וידאו ומדיה באינטרנט, אשר בעידוד גוגל ינסה להפוך לפורמט המדיה הסטנדרטי לדפדפנים ולמכשירים ניידים, כולל מכשיריה של אפל.

 

הפורמט החדש לוידאו של WebM מסתמך על הטכנולוגיה של חברת On2, אותה רכשה גוגל לפני מספר חודשים. גוגל הודיעה לאחרונה כי היא תפתח את הטכנולוגיה של On2 לשימוש חופשי במסגרת רשיון קוד פתוח. תקן הקידוד החדש לוידאו יהווה חלופה לתקן H.264 הקיים, ויוכל להשתלב באתרי וידאו קיימים המבוססים על פלאש או HTML5 ללא צורך לשנות את האתר. בשלב הראשון WebM יתמך בדפדפני כרום, פיירפוקס ואופרה, מיוזמות הפרוייקט, אך רישוי הפרוייקט יאפשר לאפל ולמיקרוסופט לשלב אותו גם בדפדפניהם, אם ירצו.

 

מרבית הסרטונים העולים כיום לאינטרנט מקודדים בתקן H.264, אשר נחשב לתקן המוביל בסרטוני באיכות גבוהה (HD), ונמצא בשימוש גם בסרטוני פלאש וגם ב-HTML5 על מכשירי אפל. יתרונות התקן הוא צמצום גודל קבצי הוידאו תוך שמירה על איכות הוידאו, אך חסרונות התקן הוא שהוא אינו חופשי לשימוש, אלא נמצא בבעלות קבוצת MPEG-LA, אשר הודיעה על כוונותיה לגבות כסף בעתיד עבור זכויות השימוש בו. התקן נתמך כיום בדפדפנים של מיקרוסופט, אפל וגוגל, אך לא בפיירפוקס, אשר מסרבת להשתמש בטכנולוגיה שאינה חופשית לשימוש.

 

יתרון נוסף הקיים ל-H.264 הוא שיצרניות כרטיסי מסך רבות הוסיפו תמיכה בקידוד ישירות בחומרה, כך שמחשבים ומכשירים ניידים יכולים להציג וידאו באיכות גבוהה ללא צריכת חשמל ופעילות מעבד גבוהה. עם זאת, אתר חדשות הטכנולוגיה cnet מצטט אנליסטים הטוענים כי גוגל צפויה להביא את הטכנולוגיה ליצרניות החומרה הסלולרית על מנת לקדם את אימוץ התקן. בנוסף, תתמוך גוגל בסרטים המקודדים ב-WebM באתר יוטיוב, אשר מציג כ-2 מיליארד סרטונים ביום.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x