שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

אטיאס: "כל קבוצת רכישה אומרת 'אנחנו מקצוענים' ומתעלמת מאחרים"

שר השיכון והבינוי נאם במליאת הנעילה של ועידת ישראל לנדל"ן 2010 ובישר לנוכחים כי משרד השיכון פתח בשימוע בתחום קבוצות הרכישה

שירלי ששון־עזר ודותן לוי 06:5722.03.10

שר השיכון והבינוי, אריאל אטיאס, נאם אתמול (א') במליאת הנעילה של ועידת ישראל לנדל"ן 2010 ובישר לנוכחים כי משרד השיכון פתח בשימוע בתחום קבוצות הרכישה. "בעבר זו היתה תופעה שולית, אחרי זה ראינו שזה מתפתח, והיום לפי ההערכות זה שוק שמגלגל 6 מיליארד שקל בשנה ואותי זה מטריד.

מה שהכי מטריד אותי זה חוסר הניסיון של חלק מהקבוצות. כל קבוצה אומרת 'אנחנו מקצוענים' ולא רוצה לדבר על אחרים, אבל בעיניי הניסיון מתבטא בתוצאה הסופית, כלומר מסירת מפתח לדירה ללא חובות זה ניסיון. זה שהגענו למספר של 6 מיליארד שקל זה מסכן אותנו. יהיה חכם מצדנו לעסוק בזה לפני שתהיה כאן מפלה בנוסח חפציבה".

 

אטיאס הרגיע את מארגני קבוצות הרכישה והרוכשים בקבוצות הרכישה כי מטרתו היא לא לפגוע בתחום אלא לקבל את כל הנתונים. הוא הבטיח כי לאחר שיסתיים השימוע בחודש הקרוב, יובאו בחשבון כל הנתונים שהתקבלו מנציגי הבנקים, נציגי הקבוצות וגורמים שונים הקשורים בעסקאות שנעשו על ידי קבוצות רכישה, וכי הוא יפעל ליצירת רגולציה שתגן על הרוכשים ותבהיר להם מה זכויותיהם.

 

בהמשך הדיון דיברו המשתתפים על מחירי הדירות ועתיד הדיור לזוגות צעירים, אבל הנושא שלא השאיר אף אחד מהמשתתפים אדיש היה מצבן של קבוצות הרכישה. את הקבוצות ייצגה חני הורוביץ מחברת מגדלים, שהתמודדה עם התקפות מצד היזמים השונים שישבו בפאנל, ובהם המהנדס דורון אביב יו"ר חברת אביב, גיל גבע מנכ"ל קבוצת תדהר, עו"ד ליטל גינדי־מטלון מחברת גינדי החזקות, צבי גרינוולג מנהל סקטור הבנייה והנדל"ן במזרחי טפחות, והרצל חבס, יו"ר קבוצת חבס.

 

גבע אמר כי "מכרנו כמה מגרשים לקבוצות רכישה וראינו שזה לא דבר חולף. תפקידנו לספק לאנשים מה שהם רוצים ואם הם בחרו בקבוצות רכישה אנחנו נספק להם את זה. כל המשחקים של 'קבוצות רכישה, כן או לא' לא משמעותיים, כי בסוף המדינה צריכה דירות. אין כרגע בנייני מגורים ריקים וכשההיצע ירד המחירים עלו".

 

בדיון אחר בוועידה בחר נשיא התאחדות הקבלנים ניסים בובליל במילים חריפות: "אני מאמין שהיום כל מי שרוכש דירה בקבוצת רכישה כבר מודע לסיכונים הגדולים שהוא לוקח. התאחדות הקבלנים הסבירה לרוכשים לאורך כל הדרך כי מדובר בתופעה מסוכנת, וכיום ניתן לראות כי המפקח על הבנקים נדרש לנושא, ויש ועדות במשרד השיכון וברשות המסים שיפרסמו בקרוב את המלצותיהן להסדרת הענף. אני מאמין כי התופעה של קבוצות הרכישה תסתיים".

 

לעומתו טען איש העסקים אליעזר פישמן שתופעת קבוצות הרכישה מבורכת: "הם הצילו את ענף הדירות בתל אביב בתקופה שאף אחד לא יכול לבנות. אני לא רואה את הסיכונים הגדולים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x