$
בארץ

סוף לניצול? חברי הכנסת לא יוכלו להעסיק עוזרים פרלמנטרים במשרה חלקית

עוזרים פרלמנטרים: "אנו עובדים מעל 100% משרה, שבעה ימים בשבוע, אף שהיקף המשרה שלנו מוגדר 50%-75%"

תומר אביטל 13:4815.03.10

חברי הכנסת לא יוכלו לפצל את משרות העוזרים הפרלמנטרים העומדים לרשותם, והם יחויבו להעסיקם במשרה מלאה - כך החליטה היום ועדת הכנסת, ברוב של 10 מול 7. עם זאת, עוזרים שכבר מועסקים במשרה חלקית לא יפוטרו, ומשרתם תבוטל רק אם יעזבו מרצון.

 

תקנה מיוחדת איפשרה בחמש השנים

האחרונות לח"כים לפצל את התקציב המיועד להעסקת שני עוזרים פרלמנטרים, ולאייש את הלשכה בשלושה עוזרים החולקים שתי משכורות. ח"כים רבים בוחרים במבנה בו שני עוזרים עובדים כ-75% משרה ועוזר נוסף שעובד כ-50% משרה. בכנסת הנוכחית הפכה התקנה לפופולרית במיוחד: כ-18 ח"כים מעסיקים עוזרים תוך פיצול משרתם, לתשעה זו קדנציה ראשונה.

 

התקנה אושרה ב-2005 בניגוד להמלצות ועדת גרונאו, שמונתה על ידי הכנסת לצורך קביעת תנאי הח"כים ועוזריהם.  

פרופ' ראובן גרונאו אמר בדיון היום: "יש ניצול לרעה של ההיתר הזה שבמקורו נועד אולי להוות שיפור סוציאלי. עמדתנו מ-2005 לא השתנתה - לא צריך לאפשר פיצול משרות".

 

לפני הדיון בוועדה אמרו כמה עוזרים כי חברי הכנסת שלהם עושקים אותם. העוזרים, שביקשו להישאר בעילום שם, טוענים כי הם עובדים מעל 100% משרה, שבעה ימים בשבוע, אף שהיקף המשרה שלהם מוגדר 50%-75%. לדבריהם, הח"כים מנצלים את העובדה כי רבים רוצים לעבוד בכנסת - כדי להעסיק שלושה עוזרים בשכר נמוך.

 

עוזרים אחרים במשרה מפוצלת הודיעו כי הם דווקא מצדדים בח"כים שלהם. כך, עוזריו של ח"כ דב חנין ביקשו מהכנסת להמשיך את שיטת ההעסקה הזו.

 

גם כמה מחברי הכנסת ביקשו מהוועדה להמשיך ולאפשר את פיצול המשרות. בין השאר ביקש ח"כ סעיד נפאע כי התקנה לא תבוטל משום שלדבריו אין ניצול של עוזרים: "ההעסקה החלקית היא בהסכמה ומתוך הבנה".

 

חברי הכנסת ניצן הורוביץ וחנין התנגדו גם הם לביטול התקנה וטענו כי "חייבים לפתור את תופעת ניצול העוזרים. אבל ניצול גם מתרחש, לצערנו, בקרב עוזרים המועסקים במשרה מלאה וגם בקרב אלו המועסקים במשרה חלקית".

 

יו"ר הכנסת רובי ריבלין שהגיע לדיון המליץ לאמץ את מסקנות ועדת גרונאו, וביקש מהח"כים לא ליצור מסלולים עוקפים להגדלת מספר העוזרים.

   

ח"כ מירי רגב, לעומת זאת, הבהירה כי היא תומכת בפיצול המשרות: "אם יש סטודנטים שרוצים לעבוד בחצי משרה יומיים וחצי בשבוע, ומקבלים כ-4,000 שקל, זה יופי של משכורת. יש לאפשר להם לעבוד במשרה לא מלאה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x