$
סטארט-אפים והון סיכון

מיזם חדש יאפשר לסחור במניות טוויטר ופייסבוק

אתר חדש בשם SharesPost יאפשר לעקוב אחרי שורה של חברות סטארט-אפ מצליחות שטרם הונפקו. הזכות לסחור תוגבל לבעלי מניות קיימים, משקיעים מוסדיים וסוחרים מורשים

יוסי גורביץ 10:5104.03.10

אתר חדש בשם SharePost יפרסם מדד לחברות סטארט-אפ מצליחות שטרם הונפקו, ויאפשר לכמה יחידי סגולה לסחור במניות החברות עוד לפני הנפקתן באחת הבורסות הפתוחות לציבור. כך דיווח אתמול (ד') הבוסטון כרוניקל.

 

משום שחברות הייטק רבות, בהן חברות מצליחות מאוד כמו פייסבוק וטוויטר,

טרם הונפקו לציבור, לא ניתן לסחור במניותיהן, ומשום שעסקאות במניות החברה - כגון עסקאות גיוס הון - מתבצעות לעתים רחוקות, אי אפשר לנקוב בשוויין על בסיס יומי. 

 

לשם כך בא אתר SharesPost, שמתכוון ליצור מדד מניות לחברות שטרם הונפקו, ולאפשר לסוחרים לקבל עליהן מידע חיוני. הממד של SharesPost יעקוב בשלב ראשון אחר שבע חברות סטארט-אפ מובילות – פייסבוק, טוויטר, יצרנית המכוניות החשמליות טסלה, יצרנית המשחקים ברשתות חברתיות זינגה, יוצרת העולמות הווירטואליים לינדן, הרשת החברתית לאנשי עסקים לינקדין וחברת חומרי הבנייה Serious Materials. מייסד SharesPost גרג ברוגר אמר לכרוניקל כי "אנחנו מנסים, בסופו של דבר, ליצור מעין מקבילה של מדד ה-S&P 500 לחברות סטארט-אפ שנמצאות בשלבים מתקדמים אך עדיין נתמכות על ידי קרנות הון סיכון".

 

המדד יתבסס על שילוב של ארבעה נתונים: הערכת שווי החברה בהתבסס על סבב גיוס הכספים האחרון שלה; הערכת האנליסטים שעוקבים אחרי החברה; המחיר האחרון של מניות החברה, כפי שנמכרו באתר SharePost עצמו; ונקודת האמצע בין הצעת המחיר הנמוכה ביותר והגבוהה ביותר למניות החברה ב-SharePost.

 

כל מי שיירשם באתר של SharePost יוכל לקבל גישה למדד – אבל לא כל אחד יוכל לסחור במניות הסטארט-אפים. הרשות לסחור תוגבל למשקיעים מוסדיים ולסוחרים מורשים – אנשים ששוויים מוערך במיליון דולר לפחות או שמשכורתם בשנתיים האחרונות עמדה על 200,000 דולר. כך, המשקיע הפשוט יצטרך להמתין להנפקה של ממש לפני שיוכל להמר בכספו על ההצלחה של אחד מהסטארט-אפים הפופולריים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x