$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": רשות ני"ע מסתערת על חברות נדל"ן הפועלות ברומניה

יו"ר הרשות וראש מחלקת החקירות נפגשו עם מקביליהם ברומניה. החשד: חברות ישראליות רכשו קרקעות ממקורבים לבעלי השליטה, דרך אנשי קש, בלי לדווח כי הרכישה נעשית בעקיפין

סיון איזסקו 06:5801.12.09

יו"ר רשות ניירות ערך זוהר גושן וראש מחלקת החקירות ברשות ניר בר־און ביקרו לאחרונה ברומניה שם נפגשו עם יו"ר רשות ני"ע הרומנית, כך נודע ל"כלכליסט".

 

השניים הגיעו לרומניה כדי לחזק את שיתוף הפעולה בין רשות ני"ע הרומנית לישראלית לצורכי מודיעין וחקירות, וזאת במסגרת

אמנה בינלאומית הקיימת בין הרשויות הבינלאומיות.

 

ל"כלכליסט" נודע כי רשות ני"ע הישראלית אוספת מודיעין ומנהלת חקירות בחשד לעסקאות נדל"ן מפוקפקות שבוצעו ברומניה על ידי חברות ישראליות. החשד ברשות הוא כי חברות ישראליות רכשו קרקעות ממקורבים לבעלי השליטה, באמצעות אנשי קש, בלי לדווח כי רכישת הקרקע נעשית בעקיפין מבעל השליטה או מגורם המקורב לו.

 

חשד נוסף הוא כי בוצעו עסקאות בקרקעות שבהן היה רישום כפול של בעלים או היעדר רישום לגבי זהות בעל הקרקע וכן נבדקים חשדות לעמלות שמנות ששולמו לבעלי שליטה בגין עסקאות נדל"ן, אולם לא דווחו למשקיעים או לדירקטוריון החברה בזמן אמת. במסגרת זו קיבלה הרשות גישה למאגרי מידע ברומניה במסגרת שיתוף הפעולה עם הרשות המקומית.

 

ברשות ני"ע הישראלית רואים בהתנהלות חלק מחברות הנדל"ן הישראליות הפועלות ברומניה כבעייתית ביותר, וכמקור פוטנציאלי לעבירות של דיווח כוזב במסמכי תאגיד, דיווח שלא כדין, וקבלת טובות הנאה של מנהלים ובעלי שליטה. ברשות, ככל הנראה, מעוניינים לשדר לחברות הפועלות במזרח אירופה מסר תקיף כי גם עסקאות אפלות הנעשות בקרקעות ברומניה נמצאות תחת עינה הפקוחה. ככל הנראה מתמקדת הרשות בחברות שלבעלי השליטה בהן קיימת פעילות נדל"ן פרטית ברומניה במקביל לפעילות הבורסאית. בשנים האחרונות כ־70 חברות ישראליות ביצעו עסקאות נדל"ן ברומניה בהיקף של מאות מיליוני שקלים, והערכה היא כי היקף העסקאות הבעיתיות נאמד במאות מיליוני שקלים.

 

מבדיקת "כלכליסט" שנערכה בתום 2008 עלה כי בשנים האחרונות חברות בורסאיות ישראליות השקיעו יותר מ־10 מיליארד שקל בשוק ברומניה. חלק ניכר מהשקעות אלו בוצעו בתחום הנדל"ן. רבות מהחברות הבורסאיות שהשקיעו ברומניה כבר דיווחו על קשיים בהחזר החוב שהן גייסו מהציבור באמצעות הנפקת אג"ח, וחלקן מצויות בהליכים מתקדמים של הסדר חוב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x