שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

קרב ראש בראש: דרהי ובן דב נלחמים על 012 סמייל

איש העסקים הצרפתי ובעל השליטה בפרטנר כבר החלו במגעים עם שאול אלוביץ' לרכישת פעילות סמייל. העסקה צפויה להיסגר בתוך שבועיים לכל היותר. במקביל נמשך המירוץ לרכישת חברת הסלולר מירס, שבו נותרו רק דרהי ופלאפון. בכוונת משרד התקשורת למנוע את זכיית פלאפון במכרז

גולן חזני וגלעד נס 21:1626.10.09

החל המירוץ לרכישת השליטה ב־012 סמייל. ל"כלכליסט" נודע כי חברתפרטנרואיש העסקים היהודי-צרפתי פטריק דרהי כבר החלו כבר במגעים ראשוניים מול שאול אלוביץ' לרכישת הפעילות של 012 סמייל. החברה, המנוהלת בידי סטלה הנדלר, עוסקת באספקת שירותי טלפוניה בינלאומיים, חיבור לאינטרנט מהיר, שירותי טלפוניה קווית ועוד.

 

עוד נודע כי אלוביץ', המעוניין למכור את הפעילות במהירות, העביר מסר ברוח זו לשני הצדדים וההערכות סביב המגעים הן כי תוך שבוע־שבועיים יוחלט על הרוכש והעסקה תסוכם. המחיר שאלוביץ' דורש ידוע וברור: 1.2 מיליארד שקל. אלוביץ' נאלץ למכור את 012 סמייל בשל מגבלות רגולטוריות הנוגעות לאחזקה משותפתבחברה ובבזק, כשבמקביל הוא זקוק לתמורה כדי לממן את עסקת הרכישה של בזק בסכום של 6.5 מיליארד שקל.

 

300 מיליון שקל בקופה

 

בקופתה של סמייל יש כיום כ־300 מיליון שקל במזומן ובתיק ני"ע סחירים, כנגד אג"ח בהיקף של 300 מיליון שקל שהנפיקה. סכום זה ישאר בקופת החברה לאחר מכירת הפעילות וישמש יחד עם התמורה למימון עיסקת בזק.

 

מניית סמייל עלתה אתמול בבורסה לניירות ערך בתל אביב ב־5.64%, לאחר שרשמה זינוק של 36% ביום ראשון. מניית בזק ירדה אתמול ב־0.5%, לאחר עלייה מזערית של 0.2% ביום ראשון.

 

אלוביץ' נפגש היום עם בכירי בנק הפועלים כדי לדון במתווה המימון של העסקה.

 

על פי המסתמן, בנק הפועלים יובל קונסצוריום של בנקים זרים וישראלים, ביניהם בנק לאומי, שיממנו כ־60% מהעסקה, כלומר 4.5-4 מיליארד שקל. יתרת הסכום תגיע ככל כנראה מאיגוח בשוק ההון בהיקף של כחצי מיליארד שקל.

 

בן דב רוצה לקפוץ מדרגה

 

רכישת 012 סמייל היא מהותית עבור פרטנר לאור רצונה לבצע קפיצת מדרגה בתחום התקשורת הנייחת, האינטרנט, והשיחות הבינלאומיות. רכישת סמייל תעמיד את בן-דב בראש קבוצת תקשורת במקום בראש חברת סלולאר, כפי שנתפסת פרטנר היום, ותהפוך אותה לאחת משלוש שחקניות התקשורת הגדולות לצד קבוצת בזק וקבוצת סלקום־נטוויז'ן שבבעלות נוחי דנקנר.

 

בין פרטנר וסמייל קיים כבר היום שיתוף פעולה בתחום שירותי הנדידה, כאשר שסמייל מספקת לפרטנר את הקישור למפעילים בחו"ל. פרטנר תחזיק בכשליש מהשוק בכל מגזר במידה שתהיה זו שתזכה ב־012 סמייל.

 

100 אלף לקוחות לכבלים

 

גם עבור דרהי תהווה העסקה קרש קפיצה משמעותי. דרהי כבר רכש 32% ממניות הוט ואם ירכוש את פעילות סמייל 012 הוא יזכה במסה של יותר מ־100 אלף לקוחות בתחום הטלפוניה הקווית אשר בו רואה הוט מנוע צמיחה משמעותי. במקביל רואים בהוט את האפשרות הקורצת מבחינתם להעביר מחצית מלקוחות סמייל המשוייכים כיום לרשת האינטרנט של בזק – להוט.

 

בחזית אחרת מנסה דרהי לרכוש את מירס במכרז ממנו פרשה 012 סמייל עם רכישת השליטה בבזק. גם בעסקה זו הוא מתמודד כעת מול נציגה אחרת מקבוצת אלוביץ, חברת פלאפון, שעוברת גם היא לידיו במסגרת עסקת בזק. בעניין זה ייתכן כי משרד התקשורת יבקש להתערב בניסיון להשפיע על זהות הרוכש של מירס. אמש העביר המשרד מכתב למירס ולחברת האם מוטורולה, ובו הוא דורש לקבל עדכון באשר למתרחש במכרז.

 

משרד התקשורת מתערב

 

במשרד התקשורת כבר הבהירו בחודשים האחרונים, באמצעים שונים, לנציגי מוטורולה כי באם תזכה חברת סלולר במכרז, אין בכוונתו לאשר את העסקה.

 

הטענה העיקרית שמשמיעים בכירים במשרד הנה כי בכך למעשה נגרע מהשוק מתחרה פוטנציאלי לחברות הסלולר הגדולות הקיימות. פלאפון, מצדה, טוענת כי בידיה חוות דעת משפטית העשויה לגרום למשרד התקשורת ולממונה על ההגבלים העסקיים רונית קן, שגם היא הביעה בעבר אי נחת מאפשרות של זכיית החברה, לאשר בכל זאת את הבעלות של פלאפון על מירס.

 

ההתפתחויות האחרונות בגזרת בזק גרמו ככל הנראה למשרד התקשורת ולשר משה כחלון העומד בראשו להבין כי לאחר פרישת סמייל של אלוביץ', עליו בנו במשרד כמי שעשוי להוות מתחרה חדש ומשמעותי בנוף הסלולר המקומי, תסריט שבו פלאפון זוכה במירס מקבל משנה תוקף מצד מוטורולה. יש לציין כי עד להשלמת עסקת בזק, לאלוביץ' אין למעשה שליטה על פעילות בזק וחברות הבנות שלה, ולכן גם הערכות לפיהן משרד התקשורת יתלה את אישור העסקה כולה בהימנעות מרכישת מירס בידי פלאפון אינן סבירות, כיוון שההחלטה על הזוכה במכרז מירס אמורה להתבצע טרם השלמת עסקת בזק.

 

מפלאפון סירבו להגיב. ממוטורולה נמסר כי עד לשלב זה לא נתקבלה אצלם הפניה המדוברת.

 

שאלת ההגבלים העסקיים

 

עסקת בזק־אלוביץ' מעלה שאלות שעומדות לפתחה של רשות ההגבלים העסקיים. הממונה על ההגבלים רונית קן דווקא רואה במיזוגים פעולה חיובית, ותתנגד רק אם לדעתה קיים חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות. "כלכליסט" שוחח בנושא עם עורכי דין מומחים מתחום ההגבלים העסקיים, ועל דבר אחד הסכימו כולם: סביר להניח שהחברות קיבלו ייעוץ מתאים כבר בשלב גיבוש העסקה.

 

על פי חוק ההגבלים עסקיים, כל עסקה בהיקף מסוים שבה נרכשים יותר מ־25% מהון המניות של חברה מחייבת את אישור הממונה. העסקאות מסווגות לפי שני קריטריונים: מיזוג אופקי (בין מתחרים) ומיזוג אנכי (בין ספק ללקוח). בעסקת בזק קיים גם מיזוג אופקי וגם אנכי.

 

ההיבט האופקי הוא בתחום השיחות הבינלאומיות - בזק ו־012 המתחרות זו בזו. "הרשות תבדוק מה מידת שיווי המשקל התחרותי", אומר עו"ד ניב סבר, שותף וראש תחום הגבלים עסקיים במשרד מ. פירון. "היא מתייחסת ל־012 ולבזק כאל מקשה אחת, ותבחן אם נוצרת ריכוזיות שפוגעת בתחרות".

 

עוד בעיה היא גורלן של 32.6% ממניות yes, שבשליטת אלוביץ'. בזק עצמה מחזיקה ב־49% מ־yes. "ייתכן שצריך לראות את האחזקה שרוכש אלוביץ' ב־yes כרכישה 'משורשרת', כלומר לראות את האחוזים של אלוביץ' כאחוזים חלקיים, והממונה לא תראה זאת כמיזוג בפועל", אומר עו"ד סבר.

 

גורם משפטי בכיר אחר מהתחום דווקא סבור אחרת. "אני מעריך שקן תגיד לאלוביץ' למכור את 012. הרי ממש הרגע היא סיימה מאבק ארוך מאוד לא לאפשר לבזק לשלוט ב־yes".

 

לדברי עו"ד סבר, מכירת האחזקה ב־012 יכולה להגביר דווקא את התחרות בטלוויזיה הבין־ערוצית. "בזק מחזיקה בתשתית שהיא האופציה הסבירה ביותר לכניסת מתחרה שלישי. ואם זה יקרה, ניתן לצפות שיוסרו המכשולים הרגולטוריים האחרונים בכניסת בזק לתחום הטלוויזיה".

 

הפן האנכי במיזוג מתבטא ביחסים בין פלאפון לנוקיה. אלוביץ' מייבא את מכשירי נוקיה, כמחצית מהמכשירים הסלולריים בשוק. עולה חשש שנוקיה תיתן תנאים עדיפים לפלאפון שבבעלות בזק. לטענת המומחים, קן אינה צפויה להציב מגבלות, לאור אישורה לאילן בן דב, הבעלים החדש של פרטנר, להחזיק גם בשליטה על יבואנית מכשירי סמסונג. גורם משפטי בתחום טוען כי אי אפשר להקיש דבר מהסיפור של בן דב וסמסונג, לנוכח העובדה שלסמסונג נתח שוק קטן יותר. אך גם אותו גורם הבהיר כי ניתן לחייב את אלוביץ' למכור לכולם בתנאים שווים.

 

שיחת ועידה עם המשקיעים

 

הנהלת חברת 012 סמייל מאמצת את קוד ההתנהגות שהמקובל בארה"ב ביחסה למשקיעים ואנליסטים המכסים את החברה. יומיים בלבד לאחר החתימה על הסכם לרכישת השליטה בבזק, תקיים מחר הנהלת החברה שיחת ועידה עם משקיעים ואנליסטים מישראל ומרחבי העולם. בשיחה, שתתקיים בשעה 15:00 שעון ישראל, ישתתפו מנכ"לית החברה סטלה הנדלר וסמנכ"ל הכספים דורון אילן.

 

במסגרת השיחה צפויים הנדלר ואילן לדון בפרטי העסקה ולהסביר את ההיגיון מאחוריה. לאחר מתן הסקירה יענו השניים על שאלות. לאור העניין הרב שמעוררת העסקה, ולאחר קפיצה של כ־40% במניית 012 סמייל ביומיים האחרונים, צפויה השתתפות ערה.

 

שיחת הוועידה תנוהל על ידי מרכזנית, שתהיה אחראית לניתוב השאלות. השתתפות פעילה תתאפשר באמצעות חיוג המספר 180-921-4368 מישראל. מספר הזיהוי של שיחת הוועידה הוא 4178680. השיחה תשודר באתר האינטרנט של החברה, www.012.net. וההקלטה תישמר באתר למשך חודש.

 

על פי נתונים שאספה סוכנות בלומברג, שמונה אנליסטים מהארץ ומהעולם מסקרים כיום את פעילות סמייל. חמישה מהם ממליצים לקנות את המניה, ואילו שלושת האחרים ממליצים להחזיק בה.

 

נכון לסוף דצמבר 2008 החזיקו המנהלים והדירקטורים של סמייל באופציות הניתנות למימוש ל־1.1 מיליון מניות. מחיר המימוש של האופציות הוא 36.34 שקל בעוד מחיר המניה כיום הוא 56 שקל, מה שמשקף רווח על הנייר של 21.6 מיליון שקל.

 

בכתבה השתתפו עומרי כהן ומארק שון

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x