שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

ברק אובמה הוא חתן פרס נובל לשלום

נשיא המעצמה הגדולה בעולם זכה בפרס נובל לשלום לשנת 2009. הנימוק: "מאמציו המיוחדים לחיזוק הדיפלומטיה בעולם ולשיתוף פעולה בין העמים"

ynet 11:1109.10.09

חתן פרס נובל לשלום לשנת 2009 הוא נשיא ארה"ב, ברק חוסיין אובמה. כך הודיעה לפני הצהריים (יום ו') ועדת הפרס באוסלו. חודשים ספורים בלבד לאחר שנכנס לתפקיד - ועוד טרם שהשיג מהלכי שלום משמעותיים ברחבי העולם - בחרה בו ועדת הפרס, בשל מה שהוגדר כ"מאמציו המיוחדים לחיזוק הדיפלומטיה

בעולם ולשיתוף פעולה בין העמים". 

 

"לעתים נדירות בלבד הצליח אדם, באותה מידה שאובמה הצליח, ללכוד את תשומת לבו של העולם ולהציג לתושביו תקווה לעתיד טוב יותר", כתבה הוועדה בנימוקיה. "הדיפלומטיה שלו מבוססת על ההבנה שהאנשים המנהיגים את העולם צריכים לעשות זאת על בסיס ערכים וגישות המשותפים לרוב אוכלוסייתו".

  

ברק חוסיין אובאמה הבן הוא נשיאה ה-44 של ארה"ב. בנובמבר 2008 התמודד בבחירות לנשיאות ארה"ב כמועמד המפלגה הדמוקרטית וניצח. הוא הושבע לתפקיד בינואר 2009. בשל מוצאו האפרו-אמריקאי נחשב נצחונו בבחירות לאירוע היסטורי, שכן הוא הנשיא האמריקאי השחור הראשון.

  

אובמה נולד ב-1961 בהונולולו, הוואי. אביו הוא שחור יליד קניה, ואילו אמו לבנה ילידת קנזס. ב-1967 עבר עם אימו לג'קרטה, אינדונזיה, לאחר שאביו עזב את המשפחה ללימודי דוקטורט באוניברסיטת הרוורד ומשם המשיך לקניה. לאחר 4 שנים בג'קרטה, חזר אובאמה להונולולו, שם גדל תחת השגחת סבו וסבתו מצד אמו. את לימודיו האקדמיים החל במכללת אוקסידנטל בלוס אנג'לס ולאחר שנתיים עבר לאוניברסיטת קולומביה בניו יורק, שם התמחה במדעי המדינה. את לימודיו האקדמיים המשיך בבית הספר למשפטים בהרוורד, וסיים אותם בהצטיינות. במהלך לימודיו ואחריהם עסק בפעילות קהילתית ומשפטית למען השחורים בשיקגו.

  

ב-1996 נבחר אובמה לסנאט של מדינת אילינוי מטעם המפלגה הדמוקרטית, שם עסק בין היתר ברפורמה למען נידונים למוות. ב-2000 התמודד אובאמה על מושב בבית הנבחרים האמריקאי מטעם מחוז באילינוי, והפסיד. לאחר מתקפת הטרור בארה"ב ב-11 בספטמבר 2001, היה אובאמה אחד ממתנגדיה הראשונים של המלחמה בעירק (מלחמת המפרץ השנייה). עם תחילת המלחמה ב-2003, החליט להתמודד על מושב בסנאט.

  

המטאור השחור בשמי הפוליטיקה

 

לאחר זכייתו בבחירות המוקדמות של המפלגה הדמוקרטית, נבחר לסנאט ארה"ב ברוב מוחץ של 70 אחוזים. הוא היה האפריקני-אמריקני היחיד שנבחר לסנאט ב-2004, והשלישי במספר שאי פעם נבחר. בסנאט, היה אובמה חבר בוועדות הבריאות, העבודה, החינוך, הפנסיה ויחסי החוץ. במהלך כהונתו יזם יחד עם הסנטור הרפובליקני ריצ'ארד לוגר מאינדיאנה, הצעת חוק שמטרתה הרחבת המאמצים להשמדת נשק להשמדה המונית במזרח אירופה ורוסיה.

  

בפברואר 2007 הכריז אובמה על התמודדותו על המועמדות מטעם המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב ב-2008. במהלך מערכת הבחירות המקדימות במפלגה הדמוקרטית מול הילרי קלינטון. הוא צבר פער בלתי הפיך, וביוני 2008 הודיעה קלינטון על פרישתה מהמירוץ. לאחר מינויו כמועמד הדמוקרטי החל בניהול מערכת הבחירות מול מועמד המפלגה הרפובליקנית ג'ון מקיין. בראשית נובמבר 2008 נערכו הבחירות ובהן ניצח אובאמה ברוב מכריע: 349 אלקטורים לעומת 149. בינואר 2009 הושבע לתפקיד נשיא ארה"ב והחל בכהונתו.

  

אובמה פירסם שני ספרים אוטוביוגרפיים שהיו לרבי מכר, והוסיפו לו פרסום רב: "חלומות מאבי" (1995; "Dreams From My Father") ו"תעוזה ותקווה" (2006; "The Audacity of Hope").

בטל שלח
    לכל התגובות
    x