$
נדל"ן

במשרד הפנים מנסים להחזיר את הקונים למרכזי הערים

יעניק סיוע מקצועי ותקציבי לבאר שבע, ירוחם כרמיאל וחיפה, במטרה לשקם את מרכזי הערים

דותן לוי 11:3906.07.09

משרד הפנים יעניק סיוע מקצועי ותקציבי לבאר שבע, ירוחם כרמיאל וחיפה, במטרה לשקם את מרכזי הערים. ועדת היגוי מקצועית בחרה בארבע הצעות אלה, מתוך 18 הצעות שהוגשו בסך הכל. הסיוע הוא בשיתוף המינהל לשלטון מקומי.

 

בשלב הראשון יקבלו ארבע הרשויות שנבחרו סיוע תקציבי של 250

אלף שקל כל אחת לצורך גיבוש ופיתוח תכנית פעולה מפורטת, ובהמשך, בעוד כמה חודשים ייבחרו שתי תוכניות פעולה שימומשו בסיוע תקציבי של עד 6 מיליון שקל כל אחת למשך תקופה של שלוש שנים. השתתפות משרד הפנים מותנית גם בהשתתפותם במימון של הרשות המקומית ושל הסוחרים ובעלי הנכסים במתחם החידוש.

 

בבאר שבע מדובר בתוכנית פעולה לחידוש מתחם בעיר העתיקה; בירוחם - חידוש ופיתוח המרכז המסחרי ורחוב בורנשטיין; בכרמיאל - חידוש המרכז האזרחי הישן ופיתוחו בשילוב קניון "כיכר העיר" הסמוך; ובחיפה - חידוש אזור לב הדר הכרמל.

 

במסגרת היוזמה, הוגדר בכל עיר "מתחם שיפור עירוני", שבו תקום מסגרת ארגונית משותפת לרשות המקומית ולבעלי הנכסים והסוחרים במתחם, לצורך הפיכתו למרכז עסקים תוסס ואטרקטיבי.

 

הסיבה ליוזמה היא הפגיעה רבת השנים במרכזי הערים, ואזורי המסחר והבילוי בתוכם, עקב התחרות הקשה עם הקניונים ומרכזי הקניות שממוקמים בשולי הערים. במשרד הפנים החליטו לעודד את המגמה המסתמנת ברחבי העולם של חזרה אל המרכזים הוותיקים ופיתוח העסקים והמגורים שמסביבם.

 

מגמות אלה גם תואמות את מדיניות התכנון הארצית שנקבעה במסגרת תמ"א 35, אשר רואה בחידוש העירוני יעד ראשי ותנאי הכרחי לתפקודה הכלכלי והחברתי של ישראל בעשורים הבאים.

 

במשרד הפנים ציינו כי לאור ההיענות הגדולה והרמה הגבוהה של ההצעות, הם פועלים בימים אלה להרחבת המסגרת התקציבית לצורך תמיכה וליווי בתכניות פעולה עירוניות נוספות. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x