נדל"ן

שמאים מהצפון עתרו נגד מינוי השמאים המכריעים

שלושה שמאי מקרקעין טוענים כי בחירתם של השמאים המכריכים היתה נגועה במניעים אישיים ובניגודי עניינים ולא אפשרה ייצוג לשמאים מצפון או דרום הארץ, כמו גם ייצוג לנשים ולבני מיעוטים

דותן לוי 12:0609.03.09
3 שמאים מצפון הארץ הגישו השבוע עתירה מנהלית לביהמ"ש המחוזי בירושלים נגד מינויים של עשרת השמאים המכריעים אשר נבחרו על ידי מועצת השמאים, גוף של משרד המשפטים. העתירה הוגשה במקביל לפנייתם של עשרת השמאים לבג"צ על מנת לחייב את שר המשפטים דניאל פרידמן לאשר את המינוי.

 

העותרים
הם שמאי מקרקעין המתגוררים ועובדים בצפון הארץ וחלק מקבוצה של 122 שמאי מקרקעין אשר הגישו את מועמדותם לתפקיד השמאי המכריע. בתוך כך, בהגשה ובמימון העתירה השתתפו שמאים נוספים אשר חששו להיחשף מפחד שבמקרה בו העתירה תדחה יתנכלו להם השמאים הנבחרים.

 

לטענת שמאי הצפון, בחירתם של השמאים היתה נגועה במניעים אישיים ובניגודי עניינים ולא אפשרה ייצוג לשמאים מצפון או דרום הארץ, כמו גם ייצוג לנשים ולבני מיעוטים.

 

בנוסף, כחלק מהעתירה שהוגשה על ידי עוה"ד יואב ביין ויצחק בן אשר ממשרד פרופ' ביין ושות' טוענים השמאים כי הוועדה הבוחרת לא ניהלה פרוטוקולים בניגוד לחוק המחייב ועדות ציבוריות ולכן יש לפסול את החלטותיה.

 

עוד טענו העותרים, כי הליך הבחירה שבו נקטה הועדה נעשה ללא שנקבעו לו כל קריטריונים והוועדה קבעה את המועמדים רק על סמך ראיון קצר ביותר. כמו כן, חלק מהקריטריונים מפלים ומטעים, באופן שנתן עדיפות ויתרון ברור לתושבי המרכז.

 

השופט נועם סולברג קבע שעל המשיבים להשיב לעתירה תוך 10 ימים, זאת במסגרת הבקשה למתן צו מניעה זמני שהיא חלק מהעתירה הכוללת.

 

תיקון 84 לחוק התכנון והבנייה, מיום 10.7.08, המכונה "חוק שמאי מכריע", הגדיר מחדש את מעמד השמאי המכריע, במטרה לשפר את יעילותו ולהחדיר לתחום שקיפות, אי תלות והוגנות, ולסיים את ההליך בתוך זמן קצר ומוגדר - שמאי מכריע ימונה בתוך 15 יום מהגשת הבקשה למינוי, ופסיקתו תינתן בתוך 60 יום מהישיבה האחרונה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x