$
הייטק והון סיכון

סנט ג'וד רוכשת את חברת מדיגייד הישראלית ב-300 מיליון דולר

מדיגייד מחיפה פיתחה התקן לניווט תוך-גופי לטיפולים קרדיולוגיים. במדיגייד הושקעו 45 מיליון דולר. אלביט, שהחזיקה כ-40% ממניות החברה, תקבל 117 מיליון דולר

אסף גלעד 16:2922.12.08

חברת הציוד הרפואי האמריקאית סנט ג'וד הודיעה היום (ב') כי היא רוכשת את מדיגייד(MediGuide), חברת ציוד רפואי מחיפה, ב-300 מיליון דולר. בעלי המניות של מדיגייד יקבלו 283 מיליון דולר במזומן, וההפרש - 17 מיליון דולר יוקצה לכיסוי חובות החברה. מדיגייד פיתחה אנדוסקופ (התקן לניווט תוך-גופי) לשימוש בטיפולים ובניתוחים קרדיולוגיים.

 

הכסף יועבר לבעלי המניות במספר פעימות: 138 מיליון דולר במוזמן בדצמבר 2008, 111 מיליון דולר בנובמבר 2009, ו-34 נוספים באפריל 2010.

 

מדיגייד נוסדה בשנת 2000 כחברה בת של אלביט. המשקיעים הראשונים ובעלי המניות העיקריים בחברה הם קרן ויטהלייף, המתמחה בהשקעות בתחום מדעי החיים, חברת ההשקעות דוקור וגלובסקום של פישמן. מאוחר יותר הצטרפו להשקעות בחברה גם פיליפס ובוסטון סיינטיפיק. את החברה ייסדו גרא סטרומר ועוזי אייכלר, יוצאי אלביט. מדיגייד עצמה ממוקמת במטה אלביט בחיפה. לחברה הסכמים משמעותיים עם לקוחות כגון מדטרוניקס ובוסטון סיינטיפיק שגם הפכה למשקיעה באחוזים קטנים בחברה.

 

אלביט תקבל 117 מיליון דולר. מנכ"ל אלביט יוסי אקרמן אלביט תקבל 117 מיליון דולר. מנכ"ל אלביט יוסי אקרמן צילום: אוראל כהן

בעלי המניות העיקריים בחברה הנם אלביט עם 41.3%, שתשלשל לכיסה 117 מיליון דולר מהמכירה. לאחריה, העובדים ובכללם מייסדי החברה שקיבלו אופציות ויוכלו לממשם בשווי של כ 60 מיליון דולר.

בוסטון סיינטפיק, שהצטרפה יחסית מאוחר להשקעה במדיגייד, קיבלה כ-10% בחברה, עובדה שתקנה כ 28 מיליון דולר.

 

קרן ויטהלייף, הראשונה שהאמינה במדיגייד נחשבת באופן יחסי לבעלת מניות קטנה בחברה עם 7-8% מהחברה. החברה תשלשל לכיסה כ 20 מיליון דולר, אך זאת לאחר שהשקיע סכום של 2-1 מיליון דולר במהלך קיומה של החברה.

 

נשיא אלביט מערכות, יוסי אקרמן, אמר כי הרכישה תאפשר לאלביט להתמקד בליבת העסקים שלה, ובכך רמז כי מדיגייד לא תאמה את המודל העסקי של אלביט המתמקדת במערכות לוחמה אלקטרוניים.

  

סנט ג'וד היא חברה רפואית לטיפולים הקשורים במחלות לב, עצבים וכאבים כרוניים. סנט ג'וד ממוקמת במיניאפוליס והיא מעסיקה 13 אלף עובדים. אתמול רכשה סנט ג'וד חברה שוודית בשם ראדי מדיקל סיסטמס תמורת 250 מיליון דולר.

 

האנדוסקופ של מדיגייד היא מערכת חיישנים המרוכבת על גבי צינוריות המוחדרות לגוף, ומאפשרת ניווט אוטומטי בתוך גוף האדם תוך שידור בזמן אמת למגוון אמצעי הדמיה כגון CT, MRI, אולטראסאונד והדמיה תלת-מימדית, ליישומים שונים כגון הדמיית פעילות הלב וקנה הנשימה. 

 

אבי לודומירסקי, שותף בכיר בקרן ההשקעות ויטהלייף המנהל 230 מיליון דולר בשתי קרנות אמר ל"כלכליסט": "אנחנו המשקיעים הראשונים בחברה ומרגישים כחלק מהמייסדים. גם לאלביט מקום של כבוד גם כחברה שהשקיעה במדיגייד מיומה הראשון. רכישת מדיגייד על-ידי תאגיד הרפואה סנט ג'וד הוא הוכחה לכך שלישראל יש מקום של כבוד במסחור טכנולוגיות צבאיות לאזרחיות, שעשויות להיות אטרקטיביות לחברות גלובליות. הסיבה למכירת החברה נבעה מהצורך במנגנון שיווק והפצה שרק חברה בינלאומית שמוכרת בהיקפים גדולים יכולה לספק. אנחנו אף פעם לא משקיעים בחברה שיש לה מוצר אחד אלא במוצרים שיכולים להוות פלטפורמות לשימושים רבים. סנט ג'וד מצאה את הפוטנציאל הטמון בפלטפורמה של מדיגייד ולכן שילמה עליה סכום כה גדול, אע"פ שמכירותיה של מדיגייד מצומצמות ביותר."

 

בעסקה תיווכו בנק אוף אמריקה כיועצים פיננסים לסנט ג'וד, ופירמת גיבסון, דן אנד קראצ'ר כנציגה המשפטית של החברה. מצדה של מדיגייד, תיווכו בעסקת הענק עורכי הדין הישראלים יונתן אלטמן ודניאל מרכוס ממשרד עמית-פולק-מטלון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x