$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר

הנשק של גוגל מופנה נגדה, ישיבת בעלי המניות של יאהו הסתיימה ללא דרמה, הודעות טקסט מאשרות תיאוריה ותיקה, ונרשם ניצחון חשוב לנייטרליות הרשת

יוסי גורביץ 09:4303.08.08

כורה בור, בו יפול

 

גוגל מואשמת רשמית בצביעות: במסמכים שהוגשו בסוף השבוע לבית משפט אמריקני, הציבה קבוצת זכויות פרטיות אמריקניות (NLPC) שתי הצהרות של גוגל זו כנגד זו. כשניסתה גוגל להתגונן כנגד תביעה נגד רכבי-התצפית שלה, היא טענה ש"אין דבר כזה, פרטיות מוחלטת" – אבל כשהתבקשה לענות לשאלותיו של מחוקק ממדינת הבית שלה, קליפורניה, היא ענתה שהיא "מתייחסת ברצינות רבה לנושא הפרטיות".

 

כדי להדגים את הבעייתיות שברכבי-המצלמות של גוגל, הציגה ה-NLPC דו"ח המפרט את מקום מגוריו, רכבו, ומסלול הנסיעה לעבודה של מייסד גוגל, לארי פייג' – הכל באמצעות תמונות מרכב התצפית של גוגל.

 

 

יודעים עליך הכל, לארי! רכב צילום של גוגל ברחובות פריז יודעים עליך הכל, לארי! רכב צילום של גוגל ברחובות פריז צילום: ollografik cc-by-nd

 

סוף לסיפור?

 

לאחר חצי שנה מייגעת מאד, התנהלה שלשום ישיבת בעלי המניות של יאהו ללא דרמה מיותרת: בעלי המניות הוציאו קיטור, אבל אישרו ברוב של 85% את המשך כהונתו של ג'רי יאנג כמנכ"ל החברה. יאהו ומיקרוסופט החליפו האשמות כמקובל, קרל אייקן לא טרח לכבד את הישיבה בנוכחותו (אבל יצטרף לחבר המנהלים במהלך השבוע), ושורה של מפגינים זועמים כנגד שיתוף הפעולה של יאהו עם הרודנות הסינית משכו את תשומת הלב של התקשורת, אבל לא את זו של המשקיעים. אולי עכשיו יאנג יוכל להתחיל להציל את החברה שלו בראש שקט.

 

הודעות הטקסט מאשרות: כולנו רקמה אנושית אחת

 

במהלך שנות התשעים רווחה תיאוריה – "שש דרגות הקירבה של קווין בייקון" היה שמה הפופולרי – שלפיה בין כל אדם ואדם ברחבי העולם יש שרשרת של שישה אנשים לכל היותר. נשמע מופרך? עכשיו יש לזה הוכחה מדעית.

 

טוב, לא בדיוק. לא שישה אנשים אלא שבעה, אבל בכל זאת. מדעני מיקרוסופט עמלו וזיהו את הקשרים שבין 30 מיליארד (!) הודעות טקסט שנשלחו במהלך חודש אחד בשנת 2006. הם יצאו מנקודת הנחה שבין שני אנשים יש קשר, אם ניתן ליצור שרשרת בין הודעות טקסט שתוביל מאחד לשני. התוצאה: בין 78% מהזוגות שנבחנו ניתן ליצור קשר בשבעה "צעדים" – אנשי קשר - או פחות, ושהממוצע היה 6.6 צעדים. וראוי להדגיש: המחקר של מיקרוסופט הוא כלל עולמי.

 

נצחון חשוב לנייטרליות הרשת

 

ה-FCC, הרשות האמריקנית לפיקוח על תקשורת, נזפה שלשום בחברת התקשורת Comcast, לאחר שהגיעה למסקנה שזו חסמה תקשורת Peer to Peer בין משתמשיה. על פי תחקיר של סוכנות AP, קומקאסט – ספקית הרשת השניה בגודלה בארה"ב – התערבה בתעבורה בין משתמשיה, ושיגרה אותות שמנעו שיתוף קבצים ביניהם. כמו כן, ניסתה קומקאסט לשבש גישה לאתרי שיתוף וידאו שהתחרו באתר שיתוף הווידאו שלה. קומקאסט הכחישה, וה-FCC מצא שהיא שיקרה.

 

עם זאת, ה-FCC לא קנסה את קומקאסט, והמאבק בנושא יוכרע כנראה באמצעות זהותו של היושב בבית הלבן אחרי נובמבר: ברק אובמה תומך נלהב בנייטרליות רשת – התפיסה שלספקיות האינטרנט לא צריכה להיות יכולת להשפיע באופן כלשהו על התעבורה – בעוד יריבו ג'ון מק'קיין מתנגד לה. יצוין שבניגוד למק'קיין, אובמה מסוגל לקרוא את הדואל שלו באופן עצמוני, ולא היה צריך לצאת בהצהרות מביכות נוסח "אני מודע לקיומה של האינטרנט".

 

פיירפוקס בשטח, מיקרוסופט במתח

 

דפדפן הרשת פיירפוקס, שגירסה 3 שלו הושקה בתחילת יולי וגרפה מספר שיא של הורדות, נחל הצלחה מרשימה: הוא מחזיק כעת בנתח שוק של 20% מכלל הגולשים. במקביל, רשם IE הוותיק של מיקרוסופט ירידה, ונתח השוק שלו עומד כעת על 70%.

 

השינוי הזה הדאיג כל כך את מיקרוסופט, שבדו"ח השנתי שלה לרשות ניירות הערך האמריקנית, היא הגדירה את פיירפוקס כיריב – ולא רק לדפדפן שלה, אלא למערכת חלונות עצמה. בהתחשב במשאבים העומדים בידי שני הצדדים, זה ממש סיפור דוד וגוליית.

 

קצרצרים

 

בית משפט השלום בתל אביב קבע שהעברת פסק דין בדואל איננה מספקת את דרישות החוק למסירת פסק דין – גם אם המקבל אישר את קבלת פסק הדין.

 

חברת Sun הודיעה על ירידה של 73% ברווחיה במהלך הרבעון השני של 2008, תוצאה ככל הנראה של האטה בשוק האמריקני. עם זאת, היא מתכוונת להשקיע מיליארד דולרים ברכישה של מניותיה-שלה.

 

משטרת ניו יורק מבקשת מהאזרחים הטובים לשלוח לאתר שלה תמונות שצילמו בסלולרי שלהם של זירות פשע או פושעים בפעולה. ארגוני זכויות אדם, מצד שני, מבקשים מאותם אזרחים לשגר תמונות של שוטרים אלימים.

 

כמה קינדלים מכרה אמזון? להערכת TrchCrunch, כ-240,000, והם מעריכים שמדובר בעסק בשווי מיליארד דולר. אמזון צפויה להשיק גרסה חדשה של הגאדג'ט לקריאת טקסטים שלה לקראת חג המולד.

 

האם לאפל זה יכאב יותר? משתמש אייפון התלונן כי נרדם כשהמכשיר היוקרתי בכיסו, והתעורר מתחושת צריבה קשה. לדבריו – הוא מגבה אותם בתמונות – הג'יזספון שלו התחמם קשות, המיס את עצמו וצרב את המשתמש. עד כה, זו תלונה בודדה.

 

לבית המחוקקים האמריקני נמאס לשמוע אנשים חולקים פרטים אישיים בטלפונים סלולריים בעת טיסה, אז הוא אסר לצמיתות על שימוש בסלולרי במטוסים. איפה הכנסת כשצריך אותה?

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x