$
סביבה

סקר בריאות חדש קובע: הזיהום מבתי הזיקוק פוגע בבריאות החיפאים

"אין להוסיף מקורות זיהום באזור", קובע משרד הבריאות. בז"ן: "הממצאים מקריים, אין לנו חלק בתחלואה בחיפה"

גלית שפיר 10:1923.07.08

"לראשונה אפשר לייחס את התחלואה באזור חיפה לפליטות (מזהמים - ג"ש) מבתי הזיקוק", כך קובע בכיר בלשכת הבריאות המחוזית חיפה של משרד הבריאות, בעקבות סקר בריאותי מקיף שנערך בחודשים האחרונים.

 

במכתב ששיגר סגן הרופא המחוזי בחיפה, ד"ר יהונתן דובנוב, ליו"ר הוועדה המחוזית

לתכנון ולבנייה בחיפה, ושפרטיו הגיעו לידי "כלכליסט" הוא קובע כי משמעות ממצאי הסקר היא "2,650 מקרי אשפוז נוספים של מחלות נשימתיות בשש שנים עקב החשיפה לתחמוצות הגופרית".

 

בעקבות הממצאים הללו דורש משרד הבריאות מהוועדה המחוזית לא "להוסיף מקורות זיהום אוויר באזור חיפה, כי הזיהום הנוכחי פוגע בבריאות התושבים". נוסף על כך קורא המשרד לרכז את הנתונים על פליטות מזהמי אוויר מגורמים כגון בתי זיקוק, תחנות כוח וכלי תחבורה באזור, ולערוך מעקב בריאות רב־שנתי על השפעות החשיפה לזיהום בטווח הארוך.

 

הסקר הבריאותי נערך על ידי פרופ' גד רנרט, מנהל המחלקה לרפואת קהילה ואפידמיולוגיה במרכז רפואי כרמל, ולפיו נמצא קשר בין ריכוז תחמוצות החנקן באוויר לשיעור מקרי הסרטן ושיעורי הפניות למיון עקב בעיות לב ונשימה. רנרט מצא, שעלייה של 100 מיקרוגרם של תחמוצת חנקן באוויר עלולה להביא לעליה של 7% במספר המאושפזים בקרב כלל האוכלוסייה ולהכפלתה כשמדובר בגברים ונשים מעל גיל 45.

 

בז"ן, שבבעלות החברה לישראל של קבוצת עופר, מסרה בתגובה: "אין ספק שמדובר בדו"ח מקיף ויסודי, שמסקנתו החשובה היא שאין לבז"ן חלק בעודף התחלואה באזור, ויש לראות את הנתונים כחלק ממצב סוציו־אקונומי, היסטוריה בריאותית, עישון, סופות אבק ועוד. לעניין עצמו, הדו"ח קובע מעל לכל ספק שכמויות המזהמים שחושבו במתחם בתי הזיקוק היו קטנות מאלו שתוארו בספרות כבעלות השפעה רפואית, ולכן הממצאים השוליים שתוארו עשוים להיות מקריים. הנהלת בז"ן מייחסת חשיבות אסטרטגית לנושאים סביבתיים, והקצתה השקעות בהיקף של יותר ממיליארד שקל לנושא".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x