$
בארץ

עבר בטרומית: חברות הסלולר יחוייבו בהיתר בנייה לאנטנות

בגלל פרצה בחוק חברות הסלולר יכולות כיום להקים אנטנות באזורי מגורים מבלי לבקש אישור מוועדות התכנון, כך שלתושבים אין יכולת להתנגד. הצעת החוק שעברה בקריאה טרומית תשים לכך סוף

שי פאוזנר 15:1102.07.08

הכנסת העבירה בקריאה טרומית הצעת חוק לביטול פטור למיתקן גישה אלחוטית.

 

הצעת החוק של ראשי השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, ח"כ דב חנין וח"כ הרב מיכאל מלכיאור, קובעת כי הפרצה בחוק התכנון והבנייה, שמאפשרת לחברות הסלולר לבנות אנטנות סלולריות באופן פרוע והורתה על פטור

מהיתר בנייה עבור "מתקני גישה אלחוטיים", תבוטל, והוראות החוק יחולו גם על המבקשים להקים אנטנות סלולריות.

 

עד כה, לא ניתנה לאזרחים כל הודעה מוקדמת על הכוונה להציב בקרבת בתיהם אנטנות סלולריות, לא ניתנה להם הזדמנות להתנגד להתקנה, וחברות הסלולר לא נדרשו לקיים הליך מסודר של אישור בוועדות התכנון השונות.

 

פרצה זו התאפשרה בגלל תיקון ישן בחוק התכנון והבנייה שנועד להקל על הקמת מתקנים אלחוטיים של בזק, שכיום לא נעשה בהם  שימוש. בשל סעיף זה, היו חברות הסלולר פטורות מבקשת היתר להקמת אנטנות. מצב דברים זה פגע בעיקרון הבסיסי של שיתוף הציבור בהליכי תכנון ובנייה, ובעקרון השקיפות השלטונית.

 

נוסף על ההשלכות הכלכליות שיש בהתקנת אנטנות שכאלה על ערכן של הדירות בסביבתן, עלולות להיות לאנטנות גם השלכות על בריאות הציבור, ולפיכך עורר הדבר התנגדות רבה בקרב אזרחים רבים וארגוני הסביבה והבריאות.

 

ח"כ מלכיאור (עבודה), אמר כי "במציאות הקיימת כיום יכול אדם להתעורר בבוקר ולגלות כי מעל ראשו הותקן משדר סלולרי רב עוצמה. כשם שעקרונות התכנון והבנייה מאפשרים לאדם להתנגד להקמת מרפסת המסתירה את הנוף כך ראוי שאזרחי ישראל יוכלו להתנגד, כחוק, להתקנת אנטנות סלולריות רבות עוצמה שהשפעתן הבריאותית טרם הוכחה כלא מזיקה".

 

ח"כ חנין (חד"ש), יו"ר עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, אמר כי "הכנסת עשתה צעד משמעותי להתגבר על השערורייה של הקמת אנטנות בלי ידיעת האזרחים ובלי יכולתם להתנגד".

 

פורום חברות הסלולר סירב להגיב לידיעה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x