שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קריירה

מתמכרים לעבודה: שיעור העובדים שעות ממושכות עולה על מדינות OECD

על פי נתוני בנק ישראל, 5% מהעובדים המשתכרים מעל 30 שקל בשעה עובדים יותר מ-60 שעות בשבוע; בנק ישראל: גם אם עלויות העבודה מצטמצמות כך, בטווח הארוך עלות העבודה לעובד עלולה להאמיר עקב שחיקה

מיקי פלד 12:4313.06.08

5% מכלל העובדים ששכרם גבוה יחסית ומשתכרים מעל 30 שקל בשעה - עובדים יותר מ-60 שעות בשבוע, שיעור הגבוה מהקיים במרבית מדינות ה-OECD (ארגון המדינות המפותחות). כך מפרסם היום (ו') בנק ישראל, לקראת הדו"ח על ההתפתחויות הכלכליות בחודשים ינואר-אפריל 2008.

 

הבנק מזהיר,

כי גם אם בהסתכלות משקית עלויות העבודה אמנם מצטמצמות, התעסוקה של אחרים עלולה להיפגע, ובטווח הארוך, עם השחיקה המתמשכת במקום העבודה, גם עלות העבודה ליחידת תפוקה עלולה להאמיר. התופעה של שעות עבודה ממושכות מאפיינת בעיקר גברים יהודים משכילים בגילאי 35-44.

 

מהדו"ח עולה עוד, כי למעלה מ-9% מהמשתכרים פחות מ-30 שקל לשעת עבודה עובדים 60 שעות ומעלה בשבוע. לדברי חוקרי הבנק, נתון זה עשוי להעיד כי רבים נאלצים לעבוד שעות רבות רק כדי להתפרנס.

 

נתון אחר מלמד כי למרות שעות העבודה המרובות, השכר לשעה לא עולה בקרב אלו שעובדים מעל 60 שעות בשבוע. שכרם החודשי הממוצע של המועסקים מעל 60 שעות בשבוע עומד על כ-15.9 אלף שקל, כשליש יותר משכרם הממוצע של כלל המשתכרים מעל 30 שקל לשעה, אך בשל שעות עבודתם הממושכות שכרם לשעת עבודה דומה – כ-60 שקל.

 

הדו"ח מצא, כי המקצועות העיקריים של העובדים שעות ממושכות בשכר של 30 שקל ומעלה לשעת עבודה הם מנהלים (18%), מקצוע אקדמאי (23%) והנדסאים וטכנאים (21%). רבים מהם עובדים במינהל הציבורי של המדינה (18%) ובתעשיות המתקדמות ושירותי המחשוב והמו"פ (16%) – וגם שיעורם בכלל העובדים שם גבוה יחסית.

 

מסקר שנעשה עולה, כי אצל המועסקים שעות ממושכות בשכר של 30 שקל ומעלה לשעת עבודה שביעות הרצון מהעבודה דומה לזו של כלל המשתכרים 30 שקל ומעלה לשעה, ושביעות רצונם מהכנסתם מעבודה גבוהה יותר. באופן מעט סותר, אצל העובדים שעות ממושכות החשיבות של סביבת עבודה ללא יותר מדי לחץ ושל שעות עבודה נוחות היא נמוכה יותר מאשר בקבוצת כלל השכירים בעלי שכר של 30 שקל ומעלה. למרות זאת, הם מדווחים על קושי רב יותר לעמוד בעומס העבודה.

 

באשר לתחלופה בין העבודה לבית, באופן לא מפתיע המועסקים שעות ממושכות בשכר של 30 שקל ומעלה לשעת עבודה מוותרים פחות על שעות עבודה בגלל מחויבות משפחתית, מתקשים יותר לעשות עבודות בית ומוותרים יותר על יציאה לחופשה.

 

בנק ישראל כותב בדו"ח, כי מעבידים מעודדים את ההתמכרות לעבודה על ידי טשטוש הגבולות בין העבודה לשעות הפנאי באמצעות מתן אמצעי תקשורת מודרניים ורכב לרשות העובדים, המאפשרים להם לעבוד מהבית ולהגיע בנוחות לעבודה בכל שעות היממה. פיקוח צמוד וניטור אחר העובדים שכיח גם הוא.

 

מחקרים רבים מלמדים כי להתמכרות לעבודה השלכות נרחבות על העובד ועל המשק. התופעה עלולה להגביר את המתח והחרדה של העובדים, לפגוע בבריאותם, לפגוע בקשרים המשפחתיים והחברתיים שלהם ועוד. ההתמכרות לעבודה גם דוחפת עובדים אחרים במקום העבודה של המכור להגביר את היקף עבודתם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x