שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

ההר יוליד עכבר? על היום הדרמטי שאירגן לנו שר האוצר רוני בר-און

ההסתברות שרפורמה כזו תעבור היא אפסית. הקיר הראשון הוא ההסתדרות: עופר עיני לא ייתן לבר-און בנסיבות הנוכחיות לקבל קרדיט פוליטי על רפורמה ערב בחירות, ועוד על גבו

אדריאן פילוט 18:0411.06.08

שר האוצר רוני בר-און ארגן לנו יום דרמטי שבתחילתו ניתן היה להבין כי כלכלת ישראל עומדת בפני שינוי היסטורי. מה קיבלנו? תוכנית (בעייתית) להפחתת מס ההכנסה, שתמומן על ידי ביטול פטור מקרנות השתלמות (שלעולם לא יקרה). התוכנית ראויה, הדרמה, פחות.

 

מתווה הפחתת המס הנוכחי
יגיע לקיצו ב-2010 ולכן היה צורך בחידושו. הפחתה במס הכנסה מבוססת בעיקר על הנחות צמיחה שתניב התוכנית, שכן אין לה כמעט כיסוי תקציבי - רק 20% ממנה ממומנת על ידי ביטול הפטור.

 

בעיה נוספת היא שההפחתה מיטיבה יותר עם בעלי ההכנסות הגבוהות. מי שמרוויח 7,000 שקלים יקבל בסוף החודש תוספת של 2.8% ומי שמרוויח 35,000 שקלים בחודש, יקבל תוספת של 6% בשנת 2015.

 

לגבי הפטורים העבודה עוד ארוכה: היקף הפטורים עומד כעת על 35 מיליארד שקלים, כך שהמהלך פוטר רק 6% מהבעיה, למרות שהפטור על קרנות השתלמות הוא מעוות בצורה בלתי נסבלת.

 

ההסתברות שמהלך כזה יעבור היא אפסית. הקיר הראשון הוא ההסתדרות: עופר עיני לא ייתן לבר-און בנסיבות הנוכחיות לקבל קרדיט פוליטי על רפורמה ערב בחירות, ועוד על גבו.

 

הקיר השני הוא הכנסת, שכן המהלך דורש חקיקה ראשית. קשה לחשוב על מפלגות עבודה וקדימה נותנות יד לבר-און, נאמנו של אולמרט, להעביר חוק כזה ערב בחירות.

 

ויש גם עניין של מראית עין: בר-און בכה אתמול מול השרים ואמר: אין כסף, נבטל תוכניות ונעשה קיצוצים. לא חלפו 24 שעות והוא מיהר להפחית מסים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x