סגור
כדאי להכיר

רשיונות קבלן? כדאי שתפנו למומחה בתחום - עורך דין תומר סופר

במהלך 12 השנים האחרונות סייע צוות משרדו של עורך דין תומר סופר לאלפי קבלנים בקבלת רישיונות, העלאת סיווגים, גיוס עובדים והכוונה בדיני עבודה, היום הוא איתנו באולפן כדי לספר בהרחבה על תחום העיסוק הייחודי שלו.


אני יודע שאתם במשרד מתמחים בשלושה תחומים, ברשותך נתחיל עם הראשון - רישום קבלני, מה זה אומר למי שלא מכיר?
רישום קבלני זה תחום מאוד ייחודי, למעשה בעולם המשפטי הרחב מדובר במטר על בטר שבו אני מתמחה ומתעסק. כל קבלן שרוצה לבנות בניין או לשפץ מבנים חייב רשיון על פי חוק, המטרה של המשרד שלנו היא לסייע לו להגיש את כל הבקשות לרשם הקבלנים, כדי לקבל את הרשיונות הללו ולבנות כחוק.
מה היתרונות שמקבל קבלן שבבעלותו רישיון מרשם הקבלנים?
דבר ראשון והבסיסי ביותר - קבלן עובד על פי חוק, מי שאין לו רישיון ולא עובד על פי חוק יש על זה השלכות רציניות וחמורות מאוד. הדבר השני זה שהוא יכול לגשת למכרזים, פתוחות בפניו הרבה מאוד אפשרויות שלא עמדו בפניו כמו מכרזים מהמדינה, מרשויות, מחברות גדולות. דבר נוסף זה היתרים להעסקת עובדים פלסטינים, אם אתה יודע כל הענף וכוח האדם בעולם הבנייה זה עובדים פלסטינים. הדבר האחרון שהוא אולי החשוב ביותר, זה למעשה לשווק את העסק שלך, ברגע שאתה קבלן עם רישיון בניגוד לקבלנים אחרים, אנשים יתעניינו ויפנו אליך, ותשיג יותר עבודה.
מהם סוגי רשיונות הבנייה השכיחים ביותר?
יש עשרות סוגי רישיונות והנושא הזה מאוד מבלבל. סוגי הרשיונות העיקריים: התחום הראשון זה קבלני שיפוצים, קבלן רוצה לבצע שיפוצים צריך רישיון. הרשיון השני זה רישיון בענף הבנייה, קבלן שרוצה לבנות בית, בית ספר, מבנה, מגרש, הוא צריך רישיון כי זה כבר לא שיפוץ אלא בנייה של בית, זה הרישיון השני שנפוץ.
האם יש קבלנים שעובדים ללא רישיון? מה אומר החוק בנוגע לרשיונות קבלן, מי חייבים להחזיק בו?
כמו שאמרתי, על רישיון שיפוצים, למעשה בסכומים נמוכים עד 50,000 כל אחד עם עוסק מורשה או חברה יכול לבוא לשפץ, אבל בסכומים גבוהים יותר חייב רישיון. ברישיון של בניית מבנים, מי שבונה מעל 100,000 שקל צריך את הרישיון הזה. משהו קטן להוסיף, בשיפוצים הרישיון מתחיל מ- 360,000 שקל לכל פרויקט, כלומר קבלן שמקבל רישיון לשיפוצים מתחיל מהסכום הזה, לעומת זאת בבנייה הוא יכול לבנות עד ארבע וחצי מיליון פלוס מע"מ.
תגיד האם התהליך לקבלת רשיונות קבלן הוא ארוך? כמה זמן זה לוקח ואיך נראה התהליך?
התהליך הוא מאוד קצר, אנחנו למעשה מלווים את אותו הקבלן מרגע שאנחנו בודקים את הזכאות, שהוא יכול לקבל, שהוא יכול להוציא, עומד בתנאים של רשם הקבלנים. אנחנו מכינים את כל הבקשות ומגישים לרשם הקבלנים שבודק אותם, שואל אותנו שאלות ומבקש הבהרות, ולאחר מכן זה מגיע לוועדה. הוועדה של רשם הקבלנים היא חיצונית לרשם הקבלנים, היא בודקת את הבקשות ומאשרת או מסרבת. לפעמים היא מאשרת, שזו התוצאה המיוחלת, ולפעמים היא מסרבת ואז אנחנו כותבים מכתבים ועושים כל מיני פעילויות, היא יכולה גם לזמן את הקבלן כדי לשאול אותו שאלות ולבדוק מי הוא והאם הוא באמת מתאים. במקרה כזה אני מגיע ומכין את הקבלן לקראת הוועדה שהיא הרבה פעמים קריטית עבורו, וכמובן שאני מייצג אותו בוועדה.
זאת אומרת שיש תקווה גם למסורבים?
יש הרבה מאוד קבלנים שקיבלו סירוב, צריך להבין שהבקשות אצל רשם הקבלנים זה כמו סרט נע, ולפעמים מסרבים בלי הצדקה. אז קודם כל המכתב הרשמי מעורך דין שמפרט למה כן מגיע על פי חוק, גורם לוועדה להסתכל ולפעמים לאשר את הבקשה. גם אם הם עדיין מסרבים, אפשר להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי, ואני אומר לך מניסיון הרבה פעמים קבלנים שערערו קיבלו גם את הרישיון.
אתם נותנים במשרד שירות שנקרא "העלאת סיווג", תוכל לספר לי מה זה ולמי זה מתאים?
העלאת סיווג, כל קבלן מתחיל מהבסיס, אמרנו שיש את רישיון הבנייה הבסיסי של בניה עד ארבע וחצי מיליון. אבל מה קורה שיש לך פרויקט של שבע, עשר או מאה מיליון? לזה צריך רישיונות יותר גבוהים. המומחיות שלנו זה לקחת את הרישיון הבסיסי שלך, ולהעלות אותו שלב ועוד שלב, עד שהוא מגיע לשלב הסופי, ואז אתה יכול לבנות גם את עזריאלי, כל מה שאתה רוצה אתה יכול לבנות.
מעבר לרשיונות עבודה לקבלנים אתה גם מתמחה בהוצאת היתרים לעובדים פלסטינים בתחום הבנייה, ספר לי קצת על התהליך של הוצאת היתרים לעובדים?
יש חוסר של כוח אדם בכל עולם הבניה זה לא סוד, וקבלנים משתוקקים לידיים שיבואו לבנות, לכן כוח העבודה הפלסטיני הוא משמעותי ונדרש מאוד לתחום הבנייה בארץ. אנחנו יודעים איך להכין את הבקשות, להביא את המסמכים, להכין את כל הדברים, ולהכין את הקבלן לאותה ועדה שאנחנו מצטרפים אליה, כדי שבסופו של דבר יקבל את ההיתר להעסיק עובדים פלסטינים.
סיפרת לי שהמשרד שלך גם מתמחה בניהול של מכירה או קנייה של חברות קבלניות, אותי מעניין לדעת - כמה מסובך התהליך הזה של מכירה וקנייה של חברה קבלנית?
זה נושא שהוא מאוד מורכב, לא הרבה עו"ד מתעסקים בזה ממש מעטים ביותר. ובניגוד לקניה ומכירה של חברות רגילות פה יש הרבה מאוד עניינים מורכבים שצריך לטפל בהם. המומחיות שלנו במשרד מול רשם הקבלנים, רשם החברות והקבלנים, נותנת מעטפת מלאה של 360 מעלות כדי לעזור לקבלן לרכוש את החברה בצורה בטוחה וחוקית, ולא ככה לבזבז כסף בסופו של דבר ולא להגיע לתוצאה הרצויה.
ותגיד, איך שומרים על המוכר והקונה מול רשם החברות מול רשם הקבלנים כדי שהמניות, השליטה, וכל מה שנדרש יעברו בצורה חלקה?
קודם כל בודקים את הצדדים, המוכר את הקונה וההפך, חשוב לעשות את החוזה בצורה נכונה. כל שלב בחוזה, כל סעיף, יש לו מטרה להגן ולשמור על הלקוחות שלנו, בנוסף לזה אנחנו יודעים מה הדרישות של רשם החברות והקבלנים, וכל זה צריך להסתנכרן כדי השהעסקה תצא לפועל. לכן אם מישהו רוצה לקנות או למכור חברה צריך לעשות את זה בצורה מדויקת ונכונה כדי שהוא לא יפול בפח, אנחנו במשרד ראינו הרבה אנשים שלצערי לא קיבלו ליווי משפטי ולכן הם נפלו בפח, ולכן צריך את הליווי הזה.
להקדים תרופה למכה
בדיוק
אז אם אתם קבלנים העוסקים בתחום הבנייה, בעזרת ליווי מקצועי ונכון תזכו לשקט נפשי ותוצאות מהירות שיאפשרו לכם פשוט להתמקד בעבודה