סגור
כדאי להכיר

לעולם בעקבות השמש: מתקינים מערכת סולארית על הגג - ומקבלים כסף מחברת החשמל

בשנים האחרונות, לאור משבר האקלים, מתחדדת ההבנה בעולם כי עלינו לשנות את האופן שבו אנו מייצרים חשמל, דבר שהוביל למהפכה ירוקה בתחום האנרגיה. המעבר לאנרגיה סולארית הוא אחד השלבים המשמעותיים במהפכה.

הזמנו לאולפן את עידן שורתי מנכ"ל חברת אנרג'י, ובועז טלסקי סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברה, המתמחה בהשבחת נדל"ן באמצעות אנרגיה סולארית, כדי לשמוע מהם על מה שכדאי לדעת בתחום.
(אנרג'י סרטון: Visionet)
ספרו לנו בקצרה, מה זה מערכת סולארית?
"זו מערכת בעלת טכנולוגיה המאפשרת לייצר חשמל באמצעות רתימה של אנרגיית השמש. בצורה זו אנחנו גם עוזרים למאבק בהתחממות הגלובלית, גם מייצרים חשמל שכולם משתמשים בו, וגם מרוויחים מזה כסף."
למה זה נחשב להשקעה כל כך אטרקטיבית?
"כשאנו מסתכלים על נדל"ן היום, רוב האנשים מסתכלים על החלק הפנימי של המבנה, בעוד שישנם שטחים מתים, כמו הגג - שאינו מנוצל ולא מייצר כסף. ברגע שבעל הנכס מתקין על הגג מערכת סולארית הוא יכול להתחיל לייצר ממנו כסף."
"בנוסף לזה המדינה מעודדת את התחום, ולכן התשואות גבוהות מאד בסיכון נמוך, כך שגם הבנקים אוהבים לממן את העסקאות האלו. זו עסקה מאוד פשוטה. התהליך אורך כחצי שנה. שלושה גורמים מעורבים בעסקה: לקוח, בנק שמממן, וחברה כמונו שמלווה את כל התהליך. תוך כשישה חודשים הלקוח מייצר כסף מהגג שלו או מכל נדל"ן אחר שניתן להשביח באמצעות אנרגיה סולארית."
מי אתם?
"אנחנו חברת אנרג'י. מתמחים במתן שירות One Stop Shop לבעלי עסקים ב-12 השנים האחרונות. בנוסף אנחנו גם עוסקים ביזמות משנת 2009: קרקעות, גגות, חממות."
מי יכול להתקין מערכת סולארית? היכן אפשר להתקין מערכות סולאריות?
"כיום כל בעל גג יכול להתקין מערכת סולארית. כמו כן, לאחרונה יצא חוק שמאפשר להקים מערכות סולאריות במקומות יותר מורכבים כמו חממות, חניונים, מחלפים ובתי עלמין. שטחים שניתן להשתמש בהם לייצור חשמל מהשמש, בנוסף לשימוש המוכר שלהם."
מה כולל תהליך התקנת מערכת סולארית?
"התהליך מתחיל בבדיקת היתכנות כלכלית וטכנית. במידה וניתן להקים מערכת מבחינה טכנית, והלקוח מרוצה מהצפי הכלכלי אנחנו מוציאים עבורו את הרשיון למערכת מול חברת החשמל ושאר הגורמים הרלוונטיים. לאחר מכן, מבצעים תכנון מפורט, כלכלי וטכני, כדי למקסם את הפוטנציאל של הלקוח לייצר כסף מהנכס שלו. אנחנו מבצעים את רכש הציוד מהבורג הקטן ביותר ועד הפאנלים הסולארים, מתקינים את המערכת, ברגע שסיימנו את ההתקנה הלקוח מקבל כסף מחברת חשמל עבור החשמל שיוצר על ידי המערכת. לאורך השנה אנחנו דואגים לתחזוקה של המערכת עבור הלקוח."
מהם המודלים שבאמצעותם ניתן להרוויח כסף ממערכת סולארית?
"לדוגמא, עבור חקלאי שיש לו חממה או סככה, הוא יכול לבחור שנבצע עבורו את הקמת המערכת מא-ת, ובסיום הוא יהנה מההכנסות מייצור החשמל מהשמש.
אלטרנטיבה נוספת היא שאנחנו מבצעים את כל תהליך ההקמה על חשבוננו, ובעל השטח נהנה משכירות חודשית.
בנוסף, יש לנו מודל היברידי שבו אנחנו מייצרים עסקה עם זהות אינטרסים ביננו לבין הלקוח, ונכנסים ביחד לעסקה הזאת כשותפים מלאים."
בגלל שהתחום בצמיחה משמעותית, רק כ20% מהחברות בענף רשומות כקבלן רשום, מהי החשיבות של עבודה מול קבלן רשום?
"מבחינת החוק, רק קבלנים רשומים יכולים להקים מערכות סולאריות. קבלן רשום עובר וועדות ובדיקות מחמירות כדי לקבל את הסמכות להקים מערכות סולאריות."
זה גם סוג של ביטוח נכון?
"נכון. לדוגמא, קבלן רשום מחוייב בממונה בטיחות שמגיע לכל גג או שטח ובודק מה הסבירות שיקרו אירועי בטיחות. לכן זה מצמצם את האפשרות שיקרו אירועי בטיחות במהלך ביצוע העבודות, כמו קריסת הגג, נפילה של עובד מהגג או התחשמלות. אירועים יכולים להשבית את העבודה בגג ולגרום לנזקים כבדים ללקוח."
מהי הייחודיות שלכם בתחום הזה? כי באמת יש לא מעט חברות בתחום
"אנחנו נכנסנו לתחום כדי לעשות שינוי ולייצר אמון אמיתי בינינו לבין הלקוח. לקוחה שפנתה אליי לאחרונה אמרה שהערך שהענקנו לה היה שהיא הרגישה שקטה, שיש מישהו שאכפת לו ממנה ושמבין אותה. מבחינתנו חשוב לנו להעניק ערך וראש שקט ללקוחות שלנו."
"לדוגמא, זיהינו שהרבה לקוחות ממנים את ההקמה באמצעות הלוואה. לכן יזמנו שיתוף פעולה, עם בנק לאומי, ואחרי שהוא בחן אותנו ואת הפרויקטים שלנו, הלקוחות שלנו יכולים לקבל הלוואות של עד 100% בפריסה ל-20 שנים ועם הריביות הכי טובות בשוק. בצורה הזו הלקוחות שלנו מקבלים את התנאים הטובים ביותר, ותהליך ההלוואה פשוט יותר."
איך אתם רואים את תחום האנרגיה הסולארית מתפתח בעתיד?
"אנרגיה סולארית זה ההווה והעתיד. תוך עשור לא יהיה גג בישראל ללא מערכת סולארית. בנוסף, יהיה שימוש בטכנולוגיות חדשות המאפשרות לאגור את האנרגיה שאנחנו מייצרים במהלך היום, ולהשתמש בה בלילה."
התקנת מערכת סולארית על גג העסק או החברה מאפשרת לכם להצטרף למהפכה הירוקה!
טלפון: 054-7770226 , 052-5700012