• תפריט
כלכלה ומדיניות

הפדרל ריזרב הותיר את הריבית ללא שינוי, יתחיל בהפחתת המאזן באוקטובר

לאחר תשע שנים, הבנק המרכזי האמריקאי מתחיל במכירת נכסים - תחילה בהיקף של 10 מיליארד דולר בחודש; בכירי הפד עדיין צופים העלאת ריבית נוספת בדצמבר; ילן: העובדה שהאינפלציה נותרה נמוכה היא "תעלומה"

שירות כלכליסט 21:0120.09.17

הפדרל ריזרב החליט כצפוי להותיר את הריבית בארה"ב ברמתה הנוכחית, 1%-1.25%. בנוסף הוא יתחיל באוקטובר בהפחתת המאזן.

 

בבנק המרכזי האמריקאי עדיין צופים העלאת ריבית בדצמבר - 11 מ-16 בכירי הפד צופים כי היא תעמוד על 1.25%-1.5% בסוף השנה. כמו כן הם צופים שלוש העלאות נוספות ב-2018.

 

עם זאת הפד הפחית את האומדן החציוני לשיעור הריבית ב-2019 מ-2.9% ל-2.7%. בנוסף, שיעור הריבית בטווח הרחוק נאמד כעת ב-2.8%, לעומת 3% בתחזית הקודמת.

 

כאמור, הבנק המרכזי הודיע גם - כצפוי - כי לאחר תשע שנים של רכישת נכסים, הוא יתחיל באוקטובר בהפחתת המאזן שלו - שהיקפו 4.5 מיליארד דולר; המאזן יופחת ב-10 מיליארד דולר בכל חודש באמצעות מכירת אג"ח ממשלתיות ואג"ח מגובות משכנתאות. הפד ביצע את רכישות האג"ח בין השנים 2008 ל-2014 בשלושה סבבים (הקלה כמותית - QE) במטרה להמריץ את הכלכלה האמריקאית לאחר המשבר הפיננסי.

 

היקף ההפחתה של המאזן יגדל ב-10 מיליארד דולר בכל שלושה חודשים, להיקף מקסימלי של 50 מיליארד דולר; זאת, עד שהמאזן של הפד יקטן בטריליון דולר בשנים הקרובות.

 

"שוק העבודה ממשיך להתחזק. הפעילות הכלכלית עלתה מתחילת השנה בשיעור מתון", נכתב בהודעת הפד. עוד אמרו בבנק המרכזי האמריקאי כי הוא בוחן בקפידה את שיעור האינפלציה.

 

יו"ר הפד, ג'נט ילן, אמרה במסיבת עיתונאים לאחר פרסום הודעת הריבית כי "במשך שנים האינפלציה הנמוכה היתה מובנת, על רקע החולשה בשוק העבודה, הצניחה במחירי האנרגיה והייסוף של הדולר שהוזיל את המוצרים המיובאים. ואולם השנה, הסיבות האלה נעלמו. לכן, העובדה שהאינפלציה לא הגיעה ליעד של הפד (2%) היא תעלומה".

 

העלאת הריבית האחרונה בארה"ב, בשיעור של 0.25%, היתה ביוני - ההעלאה השלישית בשבעה חודשים. בהודעה שהתלוותה להחלטה נכתב כי הבנק המרכזי צופה עוד העלאת ריבית אחת השנה, ועוד 3 העלאות בשנה הבאה.

 

 

 

ג'נט ילן ג'נט ילן צילום: איי אף פי

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x