• תפריט
חברה וסביבה

האיש העשיר בסין: מייסד עליבאבא ג'ק מא

הונו מוערך ב-21.8 מיליארד דולר ועשוי לתפוח משמעותית לאחר הנפקת ענקית הסחר המקוון, שעתידה להיות ההנפקה הגדולה ביותר בארה"ב

בלומברג 10:4528.08.14

מייסד עליבאבא ג'ק מא הוא האיש העשיר בסין כיום. על פי הערכות בלומברג, שוויו הנקי של הונו של מא עומד כיום על 21.8 מיליארד דולר.

בין נכסיו של מא, נתח של 7.3% ענקית הסחר הסינית עליבאבא, המתכוננת בימים אלו למה שעתיד אולי להיות ההנפקה הציבורית הגדולה ביותר בתולדותיה של ארה"ב. מא מחזיק גם בכמעט מחצית ממניות חברת האם של עליבאבא, אלי-פיי, חברת בילינג אינטרנטית שעד כה לא נכללה בחישובי ערכו של מא.

 

ג'ק מא. האיש העשיר בסין ג'ק מא. האיש העשיר בסין צילום: בלומברג

 

הונו של מא עולה ב-5.5 מיליארד דולר על זה של איל השקעות סיני אחר – מא הואנטנג – מייסד קבוצת טנסנט הולדינגס (Tencent Holdings), על פי ערך שוק (כ-16.3 מיליארד דולר). רובין לי, מייסד מנוע החיפוש הסיני ביידו, הוא האיש השלישי בעושרו בכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

 

"יצירת ההון בסין מואצת למדי בייחוד בקרב יזמים כגון ג'ק מא שיצרו פעילות עסקית במדינה והפיקו רווחים מעלייתו של המעמד הבינוני בסין", אמר לבלומברג טוני הסו, מנהל פורטפוליו בחברת ההשקעות דלטון (Dalton Investments) בשנחאי.

 

עליבאבא מתכוננת להנפקה ציבורית ראשונה שתיערך בחודש הבא בבורסת ניו יורק. ייתכן כי היקפה של ההנפקה ינסוק ל-154 מיליארד דולר, לפי ההערכה הממוצעת של כלכלנים שנסקרו על-ידי בלומברג.

 

בידיו של מא 8.8% מהחברה. לאחר ניכוי 1.5% ממניות אלו שלמעשה בבעלות ארגון הצדקה של מא, סים-אסיה (SymAsia), הרי שערך אחזקות עליבאבא שבידיו של מא עצמו הוא 11.3 מיליארד דולר.

 

אנליסטים אף מעריכים כי לאחר ההנפקה, שווי המניות שבידיו של מא עשוי להגיע עד 200 מיליארד דולר.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x