• תפריט
תעשייה ופיננסים

זרוע ההשקעות הגדולה ביותר של ממשלת סין תעבור להונג קונג

עסקה בהיקף 37 מיליארד דולר תביא למיזוג של סיטיק גרופ עם חברה-בת ולרישום החברה החדשה בהונג קונג, שם היא תידרש לפעול ביתר שקיפות ותחת פיקוח הדוק. המהלך נתפס כמבשר ההתייעלות המיוחלת בחברות הממשלתיות בסין

שירות כלכליסט 20:1504.06.14

סיטיק גרופ, התאגיד הממשלתי שנחשב למשפיע ביותר מבין התאגידים שבשליטת ממשלת סין, יעבור להיסחר בבורסה בהונג קונג. אתמול אישרו בבייג'ינג בעלי המניות העצמאיים של התאגיד מהלך שבמסגרתו תתמזג החברה־הבת סיטיק פסיפיק, הרשומה בהונג קונג, עם סיטיק גרופ בעסקה בהיקף של 37 מיליארד דולר.

 

המעבר להונג קונג יחייב את סיטיק גרופ להתנהלות שקופה ומפוקחת יותר, ובסין מאמינים שהצעד מבשר מהפך שיקיף בסופו של דבר את כל התאגידים הממשלתיים בסין - בהתאם להכרזות שיצאו מבייג'ינג עם חילופי הנהגת המפלגה הקומוניסטית בשנה האחרונה.

 

סיטיק גרופ היא זרוע ההשקעות הגדולה ביותר של הממשלה הסינית, והיא מעורבת בעסקים רבים ומגוונים, מבנקאות וביטוח בשוק הסיני ועד מכרות ברזל באוסטרליה. סיטיק פסיפיק פועלת בהונג קונג מאז שנות התשעים, ויש לה אחזקות משמעותיות בנדל"ן, בתחנות כוח ובחברת התעופה קתאי פסיפיק.

 

 

המהלך למיזוג בפועל של עסקי סיטיק גרופ וסיטיק פסיפיק ימומן באמצעות הנפקת מניות בשווי 29 מיליארד דולר של סיטיק פסיפיק, שאותן יקנה תאגיד־האם הממשלתי. בנוסף תנפיק סיטיק פסיפיק מניות בשווי 8 מיליארד דולר שיירכשו על ידי חברות סיניות ממשלתיות אחרות, ובהן גם קרן הביטוח הממשלתית. המיזוג ייצור תאגיד גדול פי חמישה מסיטיק פסיפיק ו־82% ממנו יהיה בבעלות הממשלה הסינית, זאת בהשוואה לבעלות של 58% של בייג'ינג בסיטיק פסיפיק כיום.

 

סיטיק גרופ הוקמה ב־1979 על ידי רונג יירן, אחד מאנשי העסקים הבודדים שנשארו בסין הקומוניסטית. נשיא סין דאז דנג שיאופינג הטיל על יירן את משימת הקמת התאגיד כחלק מהמפנה הכלכלי שיזמה המפלגה הקומוניסטית השלטת בסוף שנות השבעים.

 

עם הון של 5 מיליון דולר, סיטיק גרופ התמקדה בתחילת דרכה בהשקעות בתעשיות כבדות, אך בהמשך התפרסה לבנקאות, ביטוח, מסחר, תיירות והוצאה לאור. נכון לסוף 2012, היה שווי נכסיו של התאגיד 572 מיליארד דולר - סכום שהופך אותו, כאמור, לתאגיד ההשקעות הגדול ביותר של הממשלה בבייג'ינג.

 

כאות הוקרה לתפקידו בקידום הכלכלה הסינית, רונג, שקיבל את הכינוי "הקפיטליסט האדום", מונה ב־1993 לסגן נשיא סין והפך בכך לנושא התפקיד הבכיר ביותר בסין שאינו חבר במפלגה הקומוניסטית. רונג הלך לעולמו ב־2005. היו"ר של סיטיק גרופ כיום הוא צ'נג ז'נגמינג, שמכהן גם כמנכ"ל סיטיק פסיפיק ההונג־קונגית.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x